Homeopati İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Homeopati, Samuel Hahnemann tarafından 1796 yılında bilimsel bir çerçeveye oturtularak kitaplaştırılmasından bu zamana kadar bir çok tartışmanın içinde kendisini bulmuştur. Bu yazımızda Homeopati hakkında sık sorulan sorulara cevap verme niteliğinde derleme bir yazı kaleme aldık…

Klasik Homeopati ile Modern Homeopati’nin farkı nedir?

Klasik homeopati, Dr. Hahnemann tarafından bulunan ve uygulanan homeopati yöntemidir, bu yöntemde hastalığın her durumu için tek bir remedi uygulanır. Klasik homeopatide hasta bütüncül bir şekilde incelenir ve tüm semptomlarına uyacak olan remedi seçilir. En uygun remediyi seçme işlemi uzun zaman alan ve uğraştırıcı bir işlemdir fakat sonucunda ise gerçek ve derin bir tedavi sunar.

Homeopatide doğru remedi bulunamadığı ve farklı remedinin verildiği zaman ya hiç etki etmez yada çok az miktarda etki eder. Bu yüzden doğru remediyi bulamayan veya analiz için kapsamlı araştırmaya girmeyen homeopatlar tarafından hastaya aynı zamanda kullanılmak üzere bir kaç farklı remedinin verilmesi olayına ise modern homeopati denir ve klasik homeopati bu durumu kabul etmemektedir.

Homeopatik remediler nasıl elde edilir?

Homeopatik remedilerin ham maddeleri bitki, hayvan ve minerallerdir. Bu maddeler bir çok kez seyreltme işleminden geçer ve tıbbi etkileri insanlar üzerinden denenerek etkileri kanıtlanmış homeopatik ilaçlardır. Homeopatik remedilerin üretilmesinde en çok tercih edilen sistem yüzlük sistemidir. Bu sistemde ana madde 1’e 99 oranında seyreltilir yani 1 ölçü ana madde ve 99 ölçü seyreltici konularak hazırlanan karışım en az 10 defa kuvvetlice çalkalanır ve bunun sonucunda elde edilen solüsyona 1 Potens solüsyon denir. Seyreltici olarak laktoz, çift damıtılmış su veya saf alkol kullanılır.

1 Potens solüsyondan 1 ölçü alınarak yine 99 ölçü seyreltici ile karıştırılması ve sonrasında çalkalanması sonucu 2. Potens elde edilir. İstenilen potens seviyesine kadar yukarıda ki işlemler tekrar edilir. Örneğin 30. Potens solüsyon yukarıda belirttiğimiz seyreltme ve çalkalama işleminden 30 kere geçmiş anlamına gelmektedir.

Homeopatik remediler güvenilir midir, zararlı yan etkileri var mıdır?

Homeopatik remedilerin üretilme aşamasını yukarıda detaylı bir şekilde anlattık ve bu işlemler sırasında remedilerin istenilmeyen yan etkileri tamamen yok edilirken homeopatik tedavi edici etkisi ise artmaktadır. Her yaş gurubu için güvenilir olmakta olup, hamilelik ve emzirme dönemleri için bile güvenle kullanılabilmektedir.

Homeopatik remediler bağımlılık yapar mı?

Homeopatik remediler yapılan seyreltme işlemleri sonucunda kimyasal özellikte değil enerji seviyesinde çalışmaktadır, bu yüzden bağımlılık yapıcı özellikleri bulunmamaktadır.

Farklı homeopatik remediler birlikte alınabilir mi?

Klasik homeopatide her durum için sadece tek bir remedi verilmesi vardır, ancak yaşamsal tehlike gösteren vakalarda homeopat doğru remediyi bulamadığı zamanlar veya emin olamadığı durumlarda böyle bir uygulama yapılabilir.

Homeopatik remediler nasıl saklanmalıdır?

Homepatik remediler seyreltme işlemi sonrasında enerji seviyesinde oldukları için yoğun kokulardan, güçlü elektromanyetik alanlardan (tv, cep telefonu, bilgisayar…) uzakta, serin bir yerde (buzdolabı hariç) ve güneş ışığından korunmuş bir şekilde saklanmalıdır.

Homeopati, Akupunktur ile birlikte kullanılabilir mi?

Genel olarak iki tedavinin aynı anda kullanılmaması gerekmektedir. Tedavisi zor olan bazı kronik durumlarda tek bir tedavi seçilip uygulanması ve sonrasında başarılı olamaması durumunda diğerinin denenmesi daha doğru olacaktır.

Yorum yapın