Perianal (Makat) Apseler için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Perianal Apseler, anorektal apselerin en sık görülen tipidir. Bu apseler hastalar için önemli rahatsızlıklara neden olabilir. Anal sınırda bulunurlar ve tedavi edilmezlerse iskioanal boşluğa veya intersfinkterik boşluğa kadar uzanabilirler. Bu alanlar perianal boşlukla devamlılık gösterdiğinden tedavi edilmezlerse sistemik enfeksiyona da neden olabilirler. Apse, enfekte sıvının lokalize bir koleksiyonudur.

Perianal Apse Nedenleri : 

Perianal apse, anüsün yakınında derinin altında hassas kırmızı bir yumru olarak görünen yüzeysel bir enfeksiyondur. Enfeksiyon, bakteriler anal kanalı kaplayan kript bezlerinde sıkışıp kaldığında ortaya çıkar. Bakteri ve sıvı (irin) birikir ve kırmızı ve ağrılı bir yumru haline gelir.

Tüm anorektal apselerin yüzde doksanı, spesifik olmayan obstrüksiyon ve ardından rektum veya anüsün glandüler kriptlerinin enfeksiyonundan kaynaklanır. Perianal apse, perianal boşlukla sınırlı bir anorektal apse türüdür. Diğer nedenler arasında Crohn hastalığı gibi iltihaplı bağırsak hastalıklarının yanı sıra travma veya kanserli kökenler sayılabilir. Tekrarlayan veya kompleks apsesi olan hastalar Crohn hastalığı açısından değerlendirilmelidir.

Perianal Apse Belirtileri

Yüzeysel anal apseler genellikle

 1. Genellikle sabit, zonklayıcı ve otururken daha kötü olan ağrı
 2. Şişlik, kızarıklık ve hassasiyet dahil olmak üzere anüs çevresinde cilt tahrişi
 3. İrin deşarjı
 4. Bağırsak hareketleriyle ilişkili kabızlık veya ağrı
 5. Daha derin anal apseler ayrıca
 6. Ateş
 7. Titreme
 8. Kırgınlık

Bazen ateş, derin anal apselerin tek belirtisidir.

Perianal Apse Teşhisi

Perianal apse için ayırıcı tanı anal travma, anal fissür, anal fistül, tromboze dış hemoroid, pilonidal kist, kalça apsesi, selülit, Crohn hastalığı, ülseratif kolit, malignite, proktit, HIV/AIDS, diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar, Bartholin apsesini içerir. ve hidradenitis süpürativa.

Komplikasyonlar

 1. Sepsis
 2. Tekrarlayan Apse
 3. Fistül oluşumu
 4. Fekal İnkontinans

Perianal (Makat) Apselerin Homeopatik Tedavisi ve Remediler

Homeopati ile tedavi edilen hastalıklar içerisinde apseler de yer almaktadır ve ana şikayet olarak perianal (makat) apse için başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez uygulanır. Bu anamnezde hasta kişinin perianal anamnezden hariç göstermiş olduğu diğer hastalık semptomları tek tek tespit edilir ve daha sonrasında alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılacak olan değerlendirme sonrasında hastanın zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerinde göstermiş olduğu semptomların tümüne uyacak en doğru remedinin tespit edilmesi ile homeopati tedavisine başlanır. Bu kapsamda perianal apse için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

1. Myristica – Süpüratif süreci hızlandırma eğilimi nedeniyle anal apse tedavisinde faydalıdır. İyileşme süresini kısaltmaya ve sorunu hızla çözmeye yardımcı olur.

 2. Silicea – Anal apse dahil birçok süpüratif (irin oluşturan) durum için faydalıdır. Doğası gereği oldukça rahatsız edici olan anal apse vakalarında irin akıntılarının olduğu durumlarda faydalıdır. Anal apse sonrası geride kalan sertleşmeleri (sertliği) tedavi etmek için de kullanılır (bazı durumlarda). Bu remedi, rahatsız edici bir irin akıntısının olduğu anal fistül vakalarında da yardımcı olur. Bu gibi durumlarda fistül açıklığının etrafındaki alan sert, şiş ve mavimsi kırmızıdır.

3. HeparSulph – Ağrılı, hassas anal apse için faydalıdır. Doğada zonklama, vurma veya bıçaklama ağrıları vardır. Ayrıca en ufak bir dokunuşa duyarlı olan kıymık benzeri ağrılar vardır. Ağrıyı azaltmak için çok faydalıdır ve hızlı iyileşmeyi teşvik etmek için irin oluşumunu hızlandırır.

4. CalcareaSulph – Kanla karışmış olabilen kalın, yumrulu ve sarı irin akıntısının olduğu anal apse için faydalıdır. Hem akut apsede hem de tekrarlayan apsede çok faydalıdır.

5. Belladonna – Anüs çevresinde oluşan apsenin ilk aşamasında Belladonna’nın faydalıdır. Belirgin derecede kırmızı, yoğun iltihaplı sıcak vardır. Apse çevresinde şişlik yüksek derecede mevcut olduğunda faydalıdır. Kişinin yukarıdaki semptomlarla birlikte ateşi de olabilir.

6. Causticum – Anüsün yakınında büyük, ağrılı bir çıban durumunda faydalıdır. Dokunmaya karşı çok hassas olan irin, kan ve serum akıntısı vardır.Anüs çevresinde kaşıntı vardır.Perine bölgesinde ağrı ve nabzın hissedildiği anal fistül durumlarında da önerilir.

7. Merc Sol – Anal apse tedavisinde faydalıdır. Püy akıntısının ince ve yeşil renkli olduğu anal apse durumlarında kullanılır. Püy akıntısı, doğada kan, kokuşmuş ve buruk çizgili olabilir.

8. CalcareaPhos – Anüs yakınındaki irin ve kanı boşaltan apse için faydalıdır. Anüste çekim ve dikiş ağrıları olabilir. Bazı durumlarda zonklama ve yanma ağrıları olur. Anüs, özellikle sabahları ağrıyor.

9. Paeonia – Kaşıntı ile birlikte görülen anal apse için faydalıdır. Apseden kaşıntı, anüste yanma ile birlikte rahatsız edici sıvı akıntısı vardır. Oturmakla, dışkılama sırasında ve sonrasında kötüleşen ağrılar için faydalıdır.

Yorum yapın