Pigmentasyon Bozuklukları için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Cilt pigmentasyon bozukluğu, cildin rengini etkileyen bir sağlık durumudur. Pigment melanin cilde rengini verir. Melanosit adı verilen özel cilt hücreleri tarafından yapılır. Melanositler hasar gördüğünde veya yeterli melanin üretemediğinde cilt rengi etkilenebilir. Pigment eksikliği, bozukluğun nedenine ve ilerlemesine bağlı olarak vücudun küçük bir bölgesini veya tüm vücudu etkileyebilir. Cilt pigmentasyon bozuklukları, herhangi bir sayıda sağlık sorunundan kaynaklanabilir. Cilt renginin bozulmasına neden olan bazı spesifik hastalıklar arasında melazma, albinizm ve vitiligo bulunur.

Pigmentasyon Bozuklukları Türleri 

Albinizm : Melanin üretimi için talimatlar sağlayan genlerdeki kusurların neden olduğu genetik bir bozukluktur. Birkaç genetik kusur, vücudun melanin üretmesini veya dağıtmasını engeller.

Albinizmin ana semptomu saç, cilt veya gözlerde renk eksikliğidir. Bu semptomlar tüm vücudu veya sadece küçük cilt lekelerini etkileyebilir. Bazı durumlarda, albinizmli bir kişinin saçında, cildinde ve gözlerinde bir miktar renk olabilir, ancak normalden daha açık olacaktır.

Melazma : Yaygın bir cilt pigmentasyon bozukluğudur. Kloazma veya hamilelik maskesi olarak da adlandırılır ve genellikle kadınları etkiler. Melazmanın koyu ten rengine sahip kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir.

Melazmanın ana semptomları, yüzdeki kahverengi veya gri cilt renk değişikliği lekeleridir. Vücudun sıklıkla güneşe maruz kalan bölgeleri de etkilenebilir. Yamalar yüzün veya vücudun her iki tarafında simetrik olma eğilimindedir ve doğal cilt tonundan daha koyudur.

Vitiligo : Kronik bir cilt pigmentasyon bozukluğudur. Dünya nüfusunun yaklaşık %1 ila %2’sinde vitiligo vardır ve vakalar tüm ırk gruplarına eşit olarak dağılmıştır. Sağlığa zararlı hiçbir etkisi olmamasına rağmen, vitiligo’nun durumu olanlarda psikolojik sıkıntıya neden olduğu gösterilmiştir.

Vitiligo’nun ana semptomu, deride beyaz lekelerle sonuçlanan tam bir pigment kaybıdır. Vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilir ve küçük veya büyük cilt lekelerini etkileyebilir.

Pigmentasyon Bozuklukları için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Ana şikayet olarak pigmentasyon bozuklukları için başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnez içerisinde hastanın zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerinde göstermiş olduğu hastalık belirtilerini tespit edebilmemiz için gerekli sorular bulunmaktadır. Daha sonrasında alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılacak olan değerlendirme ile hasta kişinin göstermiş olduğu tüm hastalık semptomlarına uyacak en doğru remedinin seçilip verilmesi ile hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda pigmentasyon bozuklukları için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

LYCOPODIUM :  Göz çevresinde mavi halkalar ve grimsi-sarı renksiz yüz ile pigmentasyon bozukluğu için yararlıdır. Burun ve yüzdeki kahverengi lekeler için de faydalıdır.

SEPIA :  Yüzde sarı benekli kloazma başta olmak üzere pigmentasyon bozukluğu için faydalıdır.Burun üst bölgesinde ve yanaklarda sarımsı iz vardır.Hamilelik sırasındaki pigmentasyon bozukluğuna faydalıdır.Çoğunlukla koyu saçlı hastalara önerilir.

THUJA :  Düzensiz kahverengi lekeli kuru ciltlerin olduğu pigmentasyon bozukluğu için faydalıdır. Yüzü ağdalı, göz altı koyu olan kişiler için uygundur.

ARGENTUM NITRICUM :  Yüzün solgun, yaşlı ve mavimsi göründüğünde oluşan pigmentasyon bozukluğuna faydalıdır. Düzensiz kahverengi lekelere sahip gergin, sert ve kahverengi cilde sahip kişiler için en uygun olanıdır.

CADMIUM SULPH: Uzun süre rüzgar ve güneşe maruz kalma sonucu kötüleşen yanaklarda ve burunda sarı lekeli pigmentasyon bozukluğu için faydalıdır.

COPAIVA :  Kahverengi lentiküler benekli pigmentasyon bozukluğu için faydalıdır. Lekeler benekli bir görünüm verdiğinde ve zaman zaman kaşınabildiğinde verilir.

CAULOPHYLLUM :  Rahim ve adet düzensizliği nedeniyle cildinde renk değişikliği yaşayan kadınlarda pigmentasyon bozukluğu için faydalıdır.

PLUMBUM MET :  Çoğunlukla karaciğer lekeleri olan pigmentasyon bozukluğuna faydalıdır. Ciltte sarımsı lekeler vardır. Ayrıca hiperpigmentasyon için faydalıdır. Yüzün yağ oranını düşürmeye yardımcı olur.

Yorum yapın