Pilonidal Kistler için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Pilonidal kisti, ciltte genellikle saç ve cilt döküntüleri içeren anormal bir ceptir. Pilonidal kist neredeyse her zaman kalça yarığının üst kısmındaki kuyruk kemiğinin yakınında bulunur.

Pilonidal kistler genellikle saç deriyi deldiğinde ve daha sonra gömülü olduğunda ortaya çıkar. Bir pilonidal kist enfekte olursa, ortaya çıkan apse genellikle aşırı derecede ağrılıdır.

Pilonidal kistler en sık genç erkeklerde görülür ve sorunun tekrarlama eğilimi vardır. Kamyon şoförleri gibi uzun süre oturan kişilerde pilonidal kist geliştirme riski daha yüksektir.

Pilonidal Kistlerin Belirtileri

Enfekte olduğunda pilonidal kist şişmiş bir kitle (apse) haline gelir. Enfekte bir pilonidal kistin belirtileri ve semptomları şunları içerir:

 • Ağrı
 • Cildin kızarması
 • Derideki bir açıklıktan irin veya kanın drenajı
 • İrin boşalmasından kaynaklanan kötü koku

Pilonidal Kistlerin Nedenleri

Pilonidal kistlerin kesin nedeni net değildir. Yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

 1. Cilde nüfuz eden gevşek tüyler,
 2. Sürtünme ve basınç – cildin cilde sürtünmesi,
 3. Dar giysiler
 4. Bisiklet
 5. Uzun süre oturma veya benzeri etkenler.

Pilonidal Kistlerin Risk Faktörleri

Bazı faktörler, bir kişiyi pilonidal kist geliştirmeye daha duyarlı hale getirebilir, örneğin:

 • Erkek seks
 • Daha genç yaş (pilonidal kistler en çok 20’li yaşlardaki kişilerde görülür)
 • Obezite
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Uzun süre oturmayı gerektiren meslek
 • Aşırı vücut kılları
 • Sert veya kaba saç

Pilonidal Kistlerin Önlenmesi

Pilonidal kistleri önlemeye yardımcı olmak için şunları deneyin:

 • Alanı temiz tutun
 • Gerekirse kilo verin
 • Uzun süre oturmaktan kaçının

Pilonidal Kistler için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Pilonidal kist rahatsızlığınız için doğal ve alternatif bir tedavi yöntemi arıyorsanız, homeopati 200 yıldan fazla bir zamandır, acısız, ağrısız ve yan etkisiz, yumuşak bir tedavi yöntemi özelliği ile tüm dünyada güvenle kullanılmaktadır. Ana şikayet olarak pilonidal kist için başvuran bir hastanın homeopatik tedavisi yapılabilmesi için ilk olarak kendisine kapsamlı bir anamnez yapılır ve bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki tüm hastalık belirtileri tespit edilir. Daha sonra alanında uzman deneyimli bir homeopat doktor tarafından yapılacak olan inceleme ile hastanın göstermiş olduğu tüm semptomlara uyacak en doğru remedinin seçilmesi ile hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda pilonidal kistler için homeopatik tedavide kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

Hepar Sulph : Kistte ağrı olduğunda pilonidal kist için önerilir. Zonklama, dayak, batma veya iğneleme ağrısı var. Dokunması çok hassas ve ağrılı olan kist üzerindeki iltihaplı ve sıcak ciltler için faydalıdır. Geceleri ağrı kötüleştiğinde, soğuğa maruz kalındığında çok faydalıdır. Püyden eski peynir gibi rahatsız edici kokulu irin akıntısı gelir.

MYRISTICA SEBIFERA : Pilonidal kist için etkili ilaç. Süpürasyonu hızlandırmaya yardımcı olur ve tam iyileşmeye yardımcı olur. Pilonidal sinüs vakalarının çoğunda cerrahi müdahaleyi önlemede faydalıdır.

MERC SOL : İlerleyen evrelerde kistten püy çıkmaya başladığında pilonidal kist için faydalıdır. Bol, keskin ve yapışkan irin akıntısı var. Etkilenen bölge ağrılı ve dokunulduğunda ağrılıdır. Kaşıntı. Semptomlar geceleri kötüleştiğinde ve sıcaklık tüm bu semptomları şiddetlendirme eğiliminde olduğunda faydalıdır.

CALCAREA SULPH : Sarı irin akıntısı olan pilonidal kist için faydalıdır. Bazı durumlarda kanlı olabilen kalın ve topaklı akıntı vardır. Püy oluşumunu kontrol etmek için kullanışlıdır.

PHOSPHORUS : Kistten kanlı akıntı olduğunda pilonidal kist için faydalıdır. Kan ince ve boldur. Çevredeki deride de yanma görülebilir. Kanlı akıntının kontrol altına alınmasına yardımcı olur ve ayrıca pilonidal sinüsün iyileşmesine de katkıda bulunur. Ayrıca geçmişte iyileşmenin gerçekleştiği durumlarda da oldukça faydalıdır. Kanlı bir akıntı ile tekrar sorun ortaya çıkmıştır. Renksiz ve kötü kokulu irinler için de faydalıdır.

Yorum yapın