Retinal Migren için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Retinal migren veya oküler migren, nadir görülen bir migren şeklidir. Bu migren türü, bir gözde tekrarlayan kısa süreli, azalmış görme veya körlük nöbetlerini içerir. Bu görme azalması veya körlük nöbetleri, bir baş ağrısı ve mide bulantısından önce gelebilir veya buna eşlik edebilir.

Retinal Migrenin Belirtileri

Retinal migrenin semptomları normal migren ile aynıdır, ancak bir gözün görüşünde geçici bir değişiklik içerir.

Görme Kaybı : Retina migreni yaşayan kişiler genellikle sadece bir gözde görme kaybederler. Bu genellikle kısadır, yaklaşık 10 ila 20 dakika sürer. Bazı durumlarda, bu bir saate kadar sürebilir. Bazı insanlar ayrıca “skotom” adı verilen bir siyah nokta deseni göreceklerdir. Bu siyah noktalar giderek büyür ve tamamen görme kaybına neden olur.

Kısmi Görme Kaybı : Diğer insanlar bir gözde kısmen görme kaybederler. Bu genellikle bulanık, loş görüş veya “parıldama” adı verilen parıldayan ışıklarla karakterizedir. Bu 60 dakikaya kadar sürebilir.

Baş ağrıları: Bazen retina migreni yaşayan kişiler, görme ataklarından sonra veya sırasında baş ağrısı yaşarlar. Bu baş ağrıları birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilir. Fiziksel hastalık, mide bulantısı ve başın ağrılı zonklaması sıklıkla baş ağrılarına eşlik eder. Bunlar tipik olarak başın bir tarafını etkiler. Bu ağrı, kişi fiziksel olarak aktif olduğunda daha kötü hissedebilir.

Retinal Migrenin Nedenleri

Retina migrenleri, gözlere giden kan damarları daralmaya veya daralmaya başladığında ortaya çıkar. Bu, gözlerimizden birine giden kan akışını azaltır. Migren bittikten sonra kan damarları gevşer ve açılır. Bu, kan akışının devam etmesine izin verir ve daha sonra görme geri yüklenir.

Bazı göz uzmanları, retina migrenlerinin retina boyunca yayılan sinir hücrelerindeki değişikliklerden kaynaklandığına inanmaktadır. Tipik olarak, göze uzun süreli hasar nadirdir. Retina migrenleri genellikle göz içindeki ciddi sorunların bir işareti değildir. Az da olsa kan akışının retinaya zarar verme olasılığı vardır. Bu olursa, uzun süreli görme bozukluğuna yol açabilir.

Aşağıdaki aktiviteler ve koşullar retina migrenlerini tetikleyebilir:

 • yoğun egzersiz
 • sigara içmek
 • tütün kullanımı
 • dehidrasyon
 • düşük kan şekeri
 • hormonal seviyeleri değiştiren doğum kontrol hapları
 • hipertansiyon
 • daha yüksek irtifalarda olmak
 • sıcak sıcaklıklar
 • kafein çekilmesi

Ek olarak, belirli yiyecekler ve sıvılar, aşağıdakiler dahil retina migrenlerini tetikleyebilir:

 • sosis, sosisli sandviç ve diğer işlenmiş etler gibi nitrat içeren yiyecekler
 • tütsülenmiş balık, kurutulmuş et ve bazı soya ürünleri gibi tiramin içeren yiyecekler
 • atıştırmalık cipsler, et suları, çorbalar ve baharatlar dahil monosodyum glutamat içeren ürünler
 • bazı biralar ve kırmızı şarap dahil alkollü içecekler
 • kafeinli içecekler ve yiyecekler

Retinal Migren için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Retinal migren için doğal ve alternatif bir tedavi yöntemi isteyenlerin tercih ettiği homeopati ile migren konusunda başarılı sonuçlar alınabilmekte. Ana şikayet olarak retinal migren için başvuran bir hastaya ilk olarak detaylı bir anamnez yapılır. Bu anamnez içerisinde hastanın sağlık geçmişi, ailesinden gelen hastalık öyküleri, rüyalar, cilt problemleri gibi birçok konuda onlarca soru ile hastanın durumu hakkında veri alınır. Daha sonrasında alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılacak olan değerlendirme ile hasta kişinin göstermiş olduğu tüm semptomlara uyacak en doğru remedinin tespit edilmesi ile hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda retinal migren için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

1. NATRUM MUR :  Kişi körlük atakları ve ardından baş ağrısı çektiğinde retina migrenini tedavi etmek için çok faydalı bir remedi. Baş ağrısından önce gözlerde şimşek çakması gibi zig-zag göz kamaştırıcı deneyim olabilir. Alında ve başın üst kısmında daha belirgin olan zonklama veya çekiçleme tipi baş ağrısı vardır. Başın üstünde bulantı ve kusma ile yanma hissi vardır.

2. GELSEMIUM : Körlük atakları baş ağrısından önce geldiği zaman retina migreni için çok faydalı bir remedi. Ağrının en çok alın ve şakaklarda hissedildiği durumlarda faydalıdır. Başta dolgunluk ve ağırlık görülür ve baş büyümüş gibi hissedilir. baş ağrısı ile birlikte mide bulantısı, baş dönmesi ve uyuşukluk görülür. Ağrı, başı sallayarak iyileşme eğilimindedir. Baş ağrısı sigara içmekten kötüleştiğinde çok faydalıdır 

3. IRIS VERSICOLORIS :  Baş ağrısından önce görme bulanıklığı olduğunda retina migreni için çok faydalıdır. Çoğunlukla sağ tarafta zonklayan veya ateş eden baş ağrısı vardır. Baş ağrısı ile birlikte yoğun ve sürekli bulantı vardır. Baş ağrısından uykusuzluk vardır ve efor baş ağrısını şiddetlendirme eğilimindedir.

4. KALI BICHROME :  Baş ağrısından önce bulanık görme veya körlük ortaya çıktığında retina migreni için faydalıdır. Baş ağrısı yoğunlaştıkça görme normalleşir. Baş ağrısı sırasında, ışığa ve gürültüye karşı bir isteksizlik ile birlikte uzanma arzusu vardır.

5. BELLADONA :  Baş ağrısı ile birlikte görme bulanıklığının ortaya çıktığı retina migreni için faydalıdır. Temporal bölgede daha belirgin olan zonklayıcı baş ağrısı vardır. En çok yüz kızardığında, kızardığında, baş ağrısı sırasında tıkandığında uygundur. Baş ağrısına mide bulantısı ve kusma eşlik edebilir. Işık ve gürültü baş ağrısını kötüleştirdiğinde ve baskı baş ağrısını hafiflettiğinde çok faydalıdır.

Yorum yapın