Sedef Hastalığı için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Sedef hastalığı, hızlı cilt hücresi çoğalmasına neden olan ve kırmızı, kuru kalınlaşmış cilt lekelerine neden olan bulaşıcı olmayan bir cilt rahatsızlığıdır. Sedef hastalığından etkilenen ortak alanlar dirseklerin, dizlerin ve kafa derisinin derisidir. Sedef hastalığı tüm dünyada, tüm ırklarda ve her iki cinsiyette de görülmektedir. Sedef hastalığı, bebeklerden yetişkinlere kadar her yaştaki insanda görülebilmekte olup, çoğu zaman hastalara ilk yetişkinlik yıllarında teşhis konur.
Daha şiddetli sedef hastalığı olan hastalar, ciltlerinin görünümü nedeniyle sosyal utanç, iş stresi, duygusal sıkıntı ve diğer kişisel sorunlara sahip olabilir.

Konum

Yaygın olarak etkilenen bölgeler dirsekler, dizler, kafa derisi, alt sırt, avuç içi ve ayak tabanlarıdır. Bununla birlikte, genital bölge de dahil olmak üzere cildin hiçbir bölgesi muaf değildir. Hastalık ayrıca el ve ayak tırnaklarını ve ağız içindeki yumuşak dokuları da etkileyebilir. Sedef hastalığı olan kişilerin yaklaşık yüzde 20-25’inde eklem tutulumu ve artrit semptomları üreten iltihaplanma vardır. Bu duruma psoriatik artrit denir.

Sedef Hastalığının Nedenleri

Bağışıklık Nedenleri

Normal çalıştığında bağışıklık sistemimiz, beyaz kan hücrelerinin virüs ve bakteri gibi yabancı istilacılarla savaşmak için antikorlar üretecek şekilde tasarlanmıştır. Beyaz kan hücreleri ayrıca enfektif ajanları iyileştirmeye ve bunlarla savaşmaya yardımcı olan kimyasallar üretir. Sedef hastalığı ve diğer oto bağışıklık bozukluklarında, bu Beyaz kan hücreleri vücudun normal doku ve deri hücreleri ve bazen de eklemlerle savaşmasına neden olur. Bu WBC bazen ciltte ve eklemlerde daha fazla iltihaplanmaya neden olan anormal miktarda iyileştirici kimyasal üretir.

Genetik Nedenler

Bilim adamları ve araştırmacılar, sedef hastalığına karışan 4 önemli gen buldular. İnsan Lökosit Antijeninin (HLA) düzenlenmesi bu genlerin işlevidir. HLA molekülleri, yabancı maddelerin yok edilebilmeleri için bağışıklık sistemine sunulması işlemi ile belirlenir. Ancak sedef hastalığında bu süreç düzgün çalışmıyor. HLA-CW6 adı verilen spesifik bir HLA genetik faktörüne sahip olan hastalar, erken yaşta sedef hastalığı geliştirme eğilimindedir. Ancak araştırmalar, bu genleri barındıran insanların yalnızca %10-15’inde sedef hastalığı geliştirdiğini gösteriyor. Dolayısıyla sedef hastalığını tetiklemek için gereken başka faktörler de vardır, bunlardan biri uzun süreli strestir.

Hava Tetikleyicileri

Sedef hastalığında bir diğer güçlü faktör havadır. Genellikle soğuk, kuru havalarda sedef hastalığı alevlenmeye başlar ve bu süre zarfında semptomlar şiddetlenir. Sıcak, güneşli veya nemli havalarda olsa da semptomlar azalır.

Stres Tetikleyicileri

Stres, bastırılmış öfke ve anksiyete ve depresyon gibi duygusal problemler, sedef hastalığı alevlenmeleriyle güçlü bir şekilde ilişkilidir ve aynı zamanda tetikleyici olabilir. Çalışmalar, sedef hastalığının alevlenmesi sırasında veya öncesinde hastaların karşılaştığı çok çeşitli stres faktörlerini göstermiştir. Başka bir çalışma, stresin sedef hastalığı ile ilişkili bazı bağışıklık faktörlerini tetikleyebileceğini gösterdi.

Enfeksiyon Tetikleyicileri

Bazı bakteri ve virüsler, sedef hastalığının alevlenmesine neden olabilir. Guttat sedef hastalığı olarak bilinen bir tür sedef hastalığı, bademcik iltihabı, sinüzit gibi enfeksiyonlara neden olduğu bilinen streptokok adı verilen bakteriler tarafından tetiklenebilir. HIV ayrıca sedef hastalığı ile ilişkilidir.

Cilt Yaralanma Tetikleyicileri

Nadiren ciltte sıyrıklar veya kesikler gibi hafif yaralanmalar, koebner fenomeni olarak adlandırılan bir sedef hastalığını tetikleyebilir ve sedef hastalığının sıklıkla dirsekleri ve dizleri etkileme eğiliminin nedeni olabilir.

İlaç Tetikleyicileri

Aşağıdaki ilaçların sedef hastalığını kötüleştirdiği veya alevlenmeye neden olduğu bilinmektedir.

 • Klorokin
 • Monopril veya kaptopril gibi ACE inhibitörleri
 • Lopressor veya atenolol gibi beta blokerler
 • Progesteron
 • Lityum

Sedef hastalığı belirtileri

Bazı yaygın Belirtiler ve İşaretler şunlardır:

 • Cilt yamaları
 • Kuru veya kırmızı
 • Genellikle gümüşi, parlak pullarla kaplıdır.
 • Yükseltilmiş cilt lekeleri
 • Kırmızı sınırlar eşliğinde
 • Çatlayabilir ve ağrılı hale gelebilir, ara sıra kanama
 • Genellikle ayrık, sınırlandırılmış yamalar
 • Genellikle dirseklerde, dizlerde, gövdede, saçlı deride, ellerde veya tırnaklarda bulunur.
 • Püstüller, ciltte çatlama, cilt kızarıklığı veya iltihaplanma dahil cilt lezyonları
 • Kış aylarında veya soğuk havalarda genellikle daha fazla kaşıntı
 • Ciltte küçük ölçeklenen noktalar (özellikle çocuklarda)
 • Özel bir artrit tipiyle (psoriatik artrit) ilişkili olabilen eklem ağrısı veya ağrı

Bu hastalıkla ilişkili olabilecek ek semptomlar

 • Tırnak anormallikleri veya psoriatik tırnaklar
 • Erkeklerde genital lezyonlar
 • Gözde yanma, kaşıntı ve akıntı

Sedef hastalığı türleri

Plak psoriazis

Plak sedef hastalığı, sedef hastalığının en yaygın şeklidir. Gümüşi, parlak beyaz bir skala ile kaplı kabarık, iltihaplı (kırmızı) lezyonlarla karakterizedir. Ölçek aslında ölü deri hücrelerinin bir birikimidir. Plak sedef hastalığının teknik adı Psoriasis Vulgaris’tir (vulgaris yaygın anlamına gelir). Plak sedef hastalığı herhangi bir cilt yüzeyinde görünebilir, ancak dizler, dirsekler, kafa derisi ve gövde en yaygın yerlerdir.

Bazen enfekte olmuş cilt yamaları büyüktür ve vücudun çoğuna yayılır. Plaklar veya lezyonlar olarak bilinen yamalar, büyüyebilir ve zayıflayabilir, ancak kroniktir. Bunlar çok kaşıntılı olabilir ve çizilirse veya kazınırsa kolayca kanayabilirler. Kaşıntı, kış aylarında veya soğuk havalarda daha kötü olabilir. Plakların kenarları belirgindir ve vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilirken, en sık etkilenen bölgeler kafa derisi, dizler ve dirseklerdir.

Guttat sedef hastalığı

Bu genellikle 25-30 yaşından küçük insanları etkiler ve genellikle boğaz ağrısı gibi bakteriyel bir enfeksiyon tarafından tetiklenir. Özellikler gövdede, kollarda, bacaklarda ve kafa derisinde küçük, su damlası şeklinde yaralardır. Yaralar ince bir pulla kaplıdır ve plak yaraları kadar kalın değildir. Kendi kendine kaybolan tek bir salgın olabilir veya özellikle devam eden bir solunum yolu enfeksiyonu varsa tekrarlayan ataklar olabilir.

Püstüler sedef hastalığı

Püstüler sedef hastalığı, vücudun herhangi bir bölümünü kaplayabilmesine rağmen, daha büyük yamalar (genelleştirilmiş püstüler sedef hastalığı) veya eller, ayaklar veya parmak uçlarındaki daha küçük alanlarda ortaya çıkabilen nadir bir sedef hastalığı türüdür. Genellikle hızlı bir şekilde gelişir, cilt kırmızı ve hassas hale geldikten birkaç saat sonra irin dolu kabarcıklar ortaya çıkar. Kabarcıklar bir veya iki gün içinde kurur, ancak birkaç günde veya haftada bir yeniden ortaya çıkabilir. Püstüler sedef hastalığı ayrıca ateş, titreme, şiddetli kaşıntı, kilo kaybı ve yorgunluğa neden olabilir.

Ters sedef hastalığı

Bu tip lezyonlar esas olarak koltuk altlarında, kasıklarda, göğüslerin altında ve cinsel organların çevresinde ciltte yoğunlaşır, ters sedef hastalığı pürüzsüz kırmızı, iltihaplı cilt lekelerine neden olur. Fazla kilolu kişilerde daha sık görülür ve sürtünme ve terleme ile şiddetlenir.

Psoriatik artrit

Bu, en az görülen sedef hastalığı türüdür, tüm vücudu yoğun şekilde kaşınabilen veya yanabilen kırmızı, soyulan bir döküntü ile kaplayabilir. Eytrodermik sedef hastalığı şiddetli güneş yanığı, kortikosteroidler ve diğer ilaçlar veya kötü yönetilen ve kontrol edilen başka bir sedef hastalığı türü tarafından tetiklenebilir.

El ve ayak tırnaklarında sedef hastalığı (Psoriatik tırnaklar)

İltihaplı, pullu, parlak cildin yaygın semptomlarının yanı sıra, psoriatik artrit, çukurlu, renksiz tırnaklara ve artrit için tipik olan şişmiş, ağrılı eklemlere neden olur. Ayrıca konjonktivit gibi inflamatuar göz rahatsızlıklarına da yol açabilir. Hastalık genellikle diğer artrit türleri kadar sakatlayıcı olmasa da, sertliğe ve ilerleyici eklem hasarına neden olabilir ve en ciddi vakalarda kalıcı şekil bozukluğuna neden olabilir. En sık 30’lu, 40’lı ve 50’li yaşlardaki yetişkinler etkilenir, ancak çocuklar da hastalığın bir formunu geliştirebilir.

Sedef hastalığı olan kişilerin yaklaşık %60’ında el ve/veya ayak tırnaklarında psoriatik değişiklikler olur. Nadir durumlarda sedef hastalığı sadece tırnaklarda ortaya çıkabilir ve vücudun başka hiçbir yerinde olmayabilir. Tırnaklardaki psoriatik değişiklikler hafif ila şiddetli arasında değişir ve genellikle tırnak plağının, tırnak matrisinin (tırnağın büyüdüğü doku), tırnak yatağının (tırnağın altındaki doku) ve tırnak tabanındaki derinin psoriatik tutulum derecesini yansıtır. . Püstüler sedef hastalığının tırnak yatağına verdiği zarar, tırnağın kaybolmasına neden olabilir. Sedef hastalığında tırnak değişiklikleri tek tek veya hep birlikte meydana gelebilecek genel kategorilere ayrılır.

Tırnak, muhtemelen tırnak yatağının psoriatik tutulumuna bağlı olarak sarıdan sarı-pembeye renk değişikliğine sahiptir. Tırnak plağının altında beyaz alanlar görülür. Bunlar, tırnak plağının tırnak yatağından ayrıldığı noktalara işaret eden hava kabarcıklarıdır (onikoliz). Tırnak çevresinde kızarıklık olabilir.

Sedef hastalığının Sosyal Etkisi

Sedef hastalığından mustarip bir kişi Özgüveni, İlişkileri, İş/Okul ve Sosyal Etkileşimleri ile ilgili sorunlar yaşayabilir. Sedef hastalığı olan insanlar, bir kişinin aşk hayatının kalitesinden, evlilik ilişkilerindeki problemlere, işteki performansa ve günümüz sosyal etkileşimlerine kadar yaşamın hemen her yönünü engelleyebilecek kadar şiddetli bir özgüven krizi yaşarlar. İnsanlar ayrıca sosyal dışlanmış gibi hissettiklerini ve halk arasında yanlış anlaşıldıklarını bildirdiler.

Sedef Hastalığı için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati, sedef hastalığı için güvenli, doğal ve alternatif bir tedavi yöntemidir. Yan etkileri yoktur ve vakaların çoğu homeopati ile tedavi edilebilir. Aşırı aktif bağışıklık sistemini düzenleyerek çalışırlar. İlk amaç, döküntülerdeki kaşıntı ve yanma hissini yönetmektir. Ana şikayet olarak sedef hastalığı için başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnezde hasta kişinin sedef hastalığı belirtileri harici göstermiş olduğu diğer hastalım belirtilerini yani semptomları tespit edilir. Daha sonrasında alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılacak olan değerlendirme ile hasta kişinin göstermiş olduğu semptomların tümüne uyacak en doğru remedinin seçilmesi ile hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda sedef hastalığı için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlar için tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibi olmaktadır.

KALI ARSENICUMÖzellikle sıcak havalarda şiddetli kaşıntı olur. Ayrıca dirseğin iç tarafında ve diz arkasında kesik ve sızan lezyonları olanlara da reçete edilir.

MEZERIUM

Deri ve saçlı deri sedef hastalığına faydalıdır. Saç derisinde kalın irin içeren kalın kabuk oluşturan döküntüler vardır.

KALI SULPH

Kaşıntılı kuru ciltler için faydalıdır. Cildin soyulması ve dökülmesi için de faydalıdır.

ARSENIC ALBUM

Ciltte kuruluk ve pürüzlü papüler döküntüler için kullanışlıdır.

Yorum yapın