Siğiller İçin Homeopati Tedavisi ve Remediler

Siğiller aslında bir virüsün neden olduğu epidermisin iyi huylu tümörleridir. Sorumlu virüs, çift sarmallı bir DNA virüsü olan insan papilloma virüsüdür (HPV). Virüs epidermisin alt tabakasında bulunur ve neredeyse normal görünümlü deride çoğalır. HPV’nin farklı alt tipleri farklı siğil tiplerine neden olur. Bazı insan papilloma virüsü alt tipleri ayrıca rahim ağzı kanserine ve siğille ilişkili diğer daha belirsiz kanser türlerine de neden olur.

Siğil Kökü Efsanesi
Yaygın inanışın aksine, siğillerin “kökleri” yoktur. Sadece cildin en üst tabakası olan epidermiste büyürler. Aşağı doğru büyüdüklerinde, cildin ikinci tabakası olan dermisin yerini alırlar. Dermisin içine doğru büyümezler. Bir siğilin alt tarafı aslında pürüzsüzdür.

Siğillerin Görünümü
Siğiller normalde silindirik sütunlar halinde deriden dışarı doğru büyür. Siğil yüz gibi ince bir ciltte büyüdüğünde bu sütunlar kaynaşmaz. Daha kalın ciltlerde sütunlar kaynaşır ve sıkıca bir araya gelerek yüzeye tipik mozaik desenini verir. Bazen bir siğilde siyah noktalar görülebilir. Bunlar aslında siğil içinde hızla ve düzensiz bir şekilde büyüyen ve tomboz veya pıhtılaşmış kan damarlarıdır.

Siğiller her yaştan insanda ortaya çıkabilir, ancak en sık çocuklarda ve genç yetişkinlerde görülür. Doğrudan temas yoluyla, sadece siğile dokunarak yayılırlar. Siğiller normalde kendiliğinden iyileşir ancak bu iyileşme için geçen süre değişkendir. Çoğu siğil haftalar veya aylar içinde iyileşir, ancak bazıları yıllar sürebilir. Bir kişinin siğillere karşı duyarlılığının ve siğillerin geçme süresinin bireyin bağışıklık sistemiyle ilişkili olduğu görülmektedir. AIDS ve lenfoma gibi bağışıklık sistemiyle ilgili hastalıkları olan veya kemoterapi alan kişilerde daha uzun süren siğiller görülme eğilimindedir.

SİĞİLLERİN NEDENLERİ
Siğillerin ana nedeni İnsan Papilloma Virüsü (HPV) enfeksiyonudur. Bu virüs genellikle yüzme havuzlarında kapılır. HPV virüsünün neredeyse 100 tipi vardır. Tip 1, 2 ve 3 yaygın siğillerin çoğuna neden olur. Tip 1 HPV virüsü derin plantar ve palmar siğillerle ilişkilendirilirken, Tip 2 yaygın siğillere, filiform siğillere, plantar siğillere ve mozaik plantar siğillere neden olur. Tip 3 HPV virüsü ise yaygın olarak yassı siğiller olarak bilinen düzlemsel siğillere neden olur.

Bulaşıcı insan papilloma virüsü ile temasın neden olduğu deri büyümeleri olan siğiller, kişiden kişiye veya virüslü bir kişi tarafından kullanılan bir nesneyle temas yoluyla yayılabilir Siğillerin yayılmasını, onları toplamayarak, bandajla kapatarak ve kuru tutarak önleyin. Çoğu durumda siğiller zararsızdır, ağrısızdır ve kendiliğinden geçer.

Genital Siğiller (HPV)
Bazen condyloma acuminata olarak da adlandırılan genital siğiller, hem erkeklerin hem de kadınların genital bölgesinde ve anal bölgesinde bulunan ten rengi veya gri büyümelerdir. Bir virüsün neden olduğu cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalığı temsil ederler. Siğillere insan papilloma virüsü (HPV) neden olur. Genital siğil enfeksiyonu belirgin olmayabilir.

Genital siğiller hem erkekleri hem de kadınları etkiler ve her yaşta ortaya çıkabilir.

Genital siğili olan hastaların çoğu 17-33 yaşları arasındadır. Genital siğiller oldukça bulaşıcıdır. Genital siğili olan biriyle tek bir cinsel temastan enfeksiyon kapma riski %60’tır.

Üç yaşından küçük çocuklarda genital siğillerin doğrudan elle temas gibi cinsel olmayan yöntemlerle bulaştığı düşünülmektedir. Bununla birlikte, çocuklarda genital siğillerin varlığı cinsel istismar şüphesi uyandırmalıdır.

GENİTAL SİĞİLLERİN NEDENLERİ
Genital siğillere insan papilloma virüsü (HPV) neden olur. HPV’lerin 100’den fazla türü tanımlanmıştır; bu türlerden yaklaşık 40’ı genital bölgeyi enfekte etme potansiyeline sahiptir

Genital siğillerin yaklaşık %90’ına virüsün iki spesifik tipi (HPV-6 ve -11) neden olur ve bu HPV tipleri “düşük riskli” olarak kabul edilir, düşük kanser yapma potansiyeline sahiptir. Diğer HPV tipleri kadınlarda premalign değişiklikler ve servikal kanserler ile güçlü bir şekilde ilişkilendirilmiştir. HPV-16 rahim ağzı kanserlerinin yaklaşık %50’sinden sorumludur ve 16, 18, 31 ve 45 tipleri birlikte kanserlerin %80’ini oluşturur

Yaygın siğiller genital siğillerle aynı değildir ve cildi enfekte eden farklı HPV tiplerinden kaynaklanır; viral partiküller cinsel aktivite sırasında genital bölgede meydana gelen mikroskobik sıyrıklar yoluyla cilde ve mukozal yüzeylere nüfuz edebilir. Hücreler HPV tarafından istila edildikten sonra, aylar ila yıllar süren bir latans (sessizlik) dönemi meydana gelebilir

Genellikle, genital siğilleri olan bir partnerle cinsel temasta bulunan kişilerin üçte ikisinde üç ay içinde bu siğiller gelişir

Genital siğiller, bariyer koruması kullanılmadan cinsel temasın artması, birden fazla seks partneri olması ve erken yaşta seks yapılması nedeniyle doğum kontrol hapı kullanımıyla dolaylı olarak ilişkilidir.

SİĞİLLERİN SEMPTOMLARI
Siğiller genellikle ciltte pürüzlü kabartılar olarak ortaya çıkar ve çeşitli şekil ve boyutlarda olabilir. Bunlar en sık parmaklarda, dirseklerde, dizlerde, yüzde, kafa derisinde ve ayak tabanlarında görülür. Yaygın siğiller el sırtlarında ve parmaklarda görülür. Kırık deri, bu siğillerin büyümesi için yaygın bir yerdir. Ayak siğilleri çok fazla ağrıya neden olur ve yürümeyi zorlaştırır. Yassı siğiller vücudun herhangi bir yerinde çok sayıda oluşan siğillerdir. Genital siğiller ise günümüzde insanları etkileyen en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD) arasındadır.

GENİTAL SİĞİL (HPV) BELİRTİLERİ
Genital siğiller ağrısız olmalarına rağmen, yerleri, boyutları veya kaşıntı nedeniyle rahatsız edici olabilirler
Birçok siğil bir araya geldiğinde boyutları bir milimetreden azdan birkaç santimetrekareye kadar değişebilir
Genital siğilleri olan erkekler ve kadınlar genellikle ağrısız şişlikler, kaşıntı ve akıntıdan şikayet ederler
Nadiren, siğil üretral açıklığı (idrarın vücuttan çıktığı açıklık) içerdiğinde kanama veya idrar tıkanıklığı ilk sorun olabilir.
Birden fazla bölgede siğil yaygındır
Daha önce geçirilmiş veya eş zamanlı cinsel yolla bulaşan hastalık (CYBH) öyküsü olabilir.

Siğillerin Homeopatik Tedavisi ve En Sık Tercih Edilen Remediler (İlaçlar)

Siğillerin doğal tedavisini yada alternatif tıp tedavileri ile siğillerini tedavi ettirmek isteyenlerin başvurdukları bir yöntem olan homeopati, bütüncül bir bakış açısı ile hasta kişinin tedavi edilmesine odaklanır. Homeopati tedavisi ile siğillerinden kurtulmak isteyenlere ilk olarak alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılan kapsamlı bir anamnez sonrası yapılan değerlendirme ile hasta kişinin göstermiş olduğu semptomların tümüne uyacak en doğru remedinin tespit edilmesi ile hasta kişinin tedavisine başlanır. Bu kapsamda siğillerin homeopatik tedavisinde kullanılan remediler aşağıdaki gibi olmaktadır.

CALCAREA CARB : Yuvarlak, sert, soliter siğiller için faydalıdır.Merkezi bir depresyonu çevreleyen azgın bir duvara sahip olan endofitik siğiller için faydalıdır.Çoğunlukla değişiklik ve bilinmeyenden ziyade rutin ve tanıdık olanı tercih eden nemli elleri ve ayakları olan kişilerde endikedir.

CAUSTICUM : Yüzdeki (özellikle burun), tırnakların altındaki eski, büyük siğiller veya parmak uçlarındaki kolayca kanayan siğiller için faydalıdır. Sert, iltihaplı, ağrılı ve beyazımsı sarı, kirli görünümlü cilt üzerinde oturan siğiller için uygundur. Korkunç bir şey olacağı korkusu vardır ve başkalarının zorlukları hakkında yoğun bir sempati hissederler.

DULCAMARA : El ve yüz sırtında bulunan düz siğiller ve sırtta bulunan yumuşak kahverengimsi siyah seboreik siğiller için faydalıdır. Çoğunlukla soğuk, nemli hava veya nemde daha kötü olan romatizmal şikayetleri olan kişilerde endikedir.

FERRUM PICRIC : Büyük gruplar halinde görülen küçük sivri siğiller için faydalıdır. Yüz, boyun, bilekler, eller ve dizlerde büyüyen düzensiz sınırları olan düz veya düzlemsel siğillerin bazı vakalarında faydalıdır.

Yorum yapın