Sjögren Sendromu için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Sjögren sendromu, tükürük üreten bezlere (tükürük bezleri) ve gözyaşı üreten bezlere (göz yaşı bezleri) saldıran otoimmün bir hastalıktır. Tükürük ve gözyaşı bezleri tahrip olduğunda, ağız kuruluğuna (kserostomi) ve kuru gözlere (kseroftalmi) yol açar. Bu bezlerin dışında, Sjögren sendromu eklemler, akciğerler, tiroid bezi, böbrekler, deri ve karaciğer gibi diğer parçalara da zarar verebilir.

Sjögren Sendromunun Belirtileri

Sjögren sendromunun iki ana belirtisi şunlardır:

 • Kuru gözler – gözler yanabilir, kaşınabilir veya içlerinde kum varmış gibi kumlu hissedebilir.
 • Ağız kuruluğu , pamukla dolu gibi hissedebilir, bu da yutmayı veya konuşmayı zorlaştırabilir.

Sjögren sendromlu bazı kişilerde ayrıca aşağıdakilerden bir veya daha fazlası vardır:

 • Eklem ağrısı, şişme ve sertlik
 • Şişmiş tükürük bezleri özellikle çene arkasında ve kulaklarımızın önünde bulunan set
 • Deri döküntüleri veya kuru cilt
 • Vajinal kuruluk
 • Kalıcı kuru öksürük
 • Uzun süreli yorgunluk

Sjögren Sendromunun Nedenleri

Sjögren sendromu bir otoimmün bozukluktur. Bağışıklık sistemimiz yanlışlıkla vücudumuzun kendi hücre ve dokularına saldırır.

Bilim adamları, bazı insanların neden Sjögren sendromu geliştirdiğinden emin değil. Bazı genler insanları hastalık açısından daha yüksek risk altına sokar, ancak belirli bir virüs veya bakteri türü ile enfeksiyon gibi tetikleyici bir mekanizmanın da gerekli olduğu görülmektedir.

Sjögren sendromunda bağışıklık sistemimiz önce gözyaşı ve tükürük üreten bezleri hedef alır. Ancak vücudumuzun diğer bölümlerine de zarar verebilir, örneğin:

 • Eklemler
 • Tiroid
 • Böbrekler
 • Karaciğer
 • Akciğerler
 • Deri
 • Sinirler

Risk faktörleri

Sjögren sendromu tipik olarak aşağıdakiler dahil bir veya daha fazla bilinen risk faktörüne sahip kişilerde görülür:

 • Yaş- Sjögren sendromu genellikle 40 yaşından büyük kişilerde teşhis edilir.
 • Cinsiyet- Kadınların Sjögren sendromuna sahip olma olasılığı çok daha yüksektir.
 • Romatizmal hastalık – Sjögren sendromu olan kişilerde romatoid artrit veya lupus gibi romatizmal bir hastalığa da sahip olmak yaygındır.

Sjögren Sendromunun Komplikasyonu

Sjögren sendromunun en yaygın komplikasyonları gözlerimizi ve ağzımızı içerir.

 • Diş boşlukları- Tükürük, dişleri boşluklara neden olan bakterilerden korumaya yardımcı olduğundan, ağzımız kuruysa, kişide boşluk oluşmaya daha yatkındır.
 • Maya enfeksiyonları – Sjögren sendromlu kişilerin ağızda bir maya enfeksiyonu olan oral pamukçuk geliştirme olasılığı çok daha yüksektir.
 • Görme sorunları- Kuru gözler ışık hassasiyetine, bulanık görmeye ve kornea hasarına yol açabilir.

Daha az yaygın komplikasyonlar şunları etkileyebilir:

 • Akciğerler, böbrekler veya karaciğer- İltihap, akciğerlerinizde zatürree, bronşit veya başka sorunlara neden olabilir; böbrek fonksiyonu ile ilgili sorunlara yol açar; ve karaciğerinizde hepatit veya siroza neden olur.
 • Lenf düğümleri – Sjögren sendromlu kişilerin küçük bir yüzdesi lenf düğümleri kanseri (lenfoma) geliştirir.
 • Sinirler – Ellerimizde ve ayaklarımızda uyuşma, karıncalanma ve yanma gelişebilir (periferik nöropati).

Sjögren Sendromu için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Sjögren sendromu, homeopatik ilaçların kullanımı ile güvenli ve etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Homeopatik ilaçlar, aşırı aktif bağışıklık sistemini düzenleyerek Sjögren sendromunu tedavi eder. Sjögren sendromu için homeopatik ilaçlar, etkilenen kısım ve her bir vakadaki karakteristik semptomlar dikkate alınarak seçilir. Kuru gözler ve ağız kuruluğu dahil olmak üzere çoğu Sjögren sendromu vakasında bulunan birincil semptomlar, homeopatik ilaçlarla iyi yönetilebilir. Bunların dışında eklem ağrıları, yorgunluk, cilt kuruluğu, kaşıntılı cilt, kuru öksürük ve vajina kuruluğu gibi bazı durumlarda mevcut olan semptomlar da eşit derecede iyi yönetilir. Homeopatik reçete, vakanın tam olarak değerlendirilmesini gerektirir, bu nedenle bu ilaçlar kullanılmalıdır. homeopatik bir doktorun gözetiminde. Ana şikayet olarak sjögren sendromu için başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki mevcut tüm hastalık semptomları tespit edilmeye çalışılır. Daha sonrasında alanında uzman deneyimli homeopat doktor tarafından yapılan değerlendirme ile hasta kişinin göstermiş olduğu tüm semptomlara uyacak en doğru remedi tespit edilir ve hastanın tedavisine başlanır. Bu amaçla sjögren sendromu için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir. Sjögren sendromunu doğal ve alternatif tıp tedavisi yöntemiyle tedavi etmek için homeopati güvenle kullanılabilir.

Belladonna : Sjögren sendromunda kuru gözlerin tedavisi için kullanışlıdır. Kuruluk ile birlikte gözde kaşınma ile kızarıklık olur. Gözlerde yanma, acıma ve batma hissi olur. Gözlerde kum gibi kum hissi olduğunda meydana gelir.

RhusTox : Sjögren sendromu durumlarında eklem ağrıları için faydalıdır. Belirgin sertlik ile eklemlerde ağrı, şişlik, kızarıklık, ısı vardır. Sıcak uygulama ile daha iyi hissedilebilecek eklemleri gererken çatlamalar için faydalıdır. Dinlenme sırasında eklem ağrılarının kötüleştiği durumlarda önerilir. ve hareketle daha iyi.

ARSENIC ALBUM :  Kişinin aşırı yorgunluk yaşadığı Sjögren Sendromu için faydalıdır. Sürekli bir yorgunluk ve halsizlik hakimdir ve yoğun bir yorgunluk vardır ki bu da insanı sürekli yatmak ister. En ufak bir eforun yorgunluğa neden olabileceği ve endişe veya huzursuzluk olabileceği durumlarda verilir.

BRYONIA :  Sjögren sendromu vakalarında öksürük için faydalıdır. Kuru, spazmodik öksürük var. Ayrıca yemek yedikten veya içtikten sonra kötüleşebilen öksürük ile birlikte boğazda gıdıklanma hissi olabilir. Öksürükle birlikte kusma da olabilir. Başta ağrı vardır ve öksürük ile birlikte göğüs ortaya çıkar. Ağız kuruluğu ve dudaklarda çatlama olabilir. Hareketle daha kötü olan ve istirahatle daha iyi olan eklem ağrıları için de faydalıdır.

Yorum yapın