İskorbüt (Skorbüt) için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Bu, anemi, zihinsel depresyon, diş etlerinin süngerimsi bir durumu ve kanama eğilimi ile birlikte büyük bir güçsüzlük ile karakterize edilen yapısal bir hastalıktır.

Nedenler

İnsanlar C vitaminini kendi başlarına sentezleyemezler ve C vitamini eksikliği iskorbüte neden olur.

Vücut yeterli C vitamini almazsa kolajen üretemez ve vücut dokularının parçalanmasına neden olur. C vitamini de demir emilimine yardımcı olur. Demir eksikliği anemiye yol açar. Ayrıca vücut büyümesi, hücresel işleyiş ve hormon ve doku oluşumu gibi diğer birçok önemli işlevi de kontrol eder.

İskorbüt gelişimine katkıda bulunan diğer bazı faktörler, uyuşturucu veya alkol bağımlılığı, şizofreni, depresyon, mide bulantısı, sağlıksız beslenme, iştahsızlık, sigara içme, hamilelik ve emzirme gibi zihinsel sağlık durumlarıdır.

Belirtiler

Yetişkinlerde İskorbüt

İskorbüt hastalığına yakalanan insan sayısı büyük ölçüde azalmış olsa da, kötü beslenme veya yeme alışkanlıkları İskorbüt’e yol açabilir. Genellikle bir yetişkinde, iskorbüt belirtileri şunları içerir:

  • Diş etlerinde kanama ve şişme
  • Eklem ağrısı, özellikle bacaklarda
  • Zayıflık veya yorgunluk
  • Ciltte kırmızı lekeler
  • Yaralarda şişme

Bebeklerde İskorbüt

Otizm spektrum bozukluğundan (ASD) muzdarip çocukların iskorbütten etkilenme olasılığı daha yüksektir. Bebeklerde, hastalığın tespitinde yardımcı olabilecek farklı semptomlar olabilir, örneğin:

  • Yüksek ateş
  • İshal
  • sinirlilik
  • İştah kaybı

Teşhis

Doktor, semptomları anlatıldığında kolayca iskorbüt teşhisi koyabilir. C vitamini seviyesini gösteren basit bir kan testi de hastalığın belirlenmesine yardımcı olabilir.

Günlük C Vitamini Tüketimi:

İskorbüt hastalığını önlemek ve sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak için C vitamini alımı gereklidir. Aşağıda bir kişinin günlük tüketmesi gereken C vitamini miktarı verilmiştir.

18 yaşından büyük erkekler için günlük 90 miligram C vitamini; 18 yaşından büyük kadınlar için günlük 75 miligramdır; 18 yaşından büyük hamileler için günde 85 miligramdır; 18 yaşından büyük emziren kadınlar için ise günde 120 miligramdır.

C vitamini kaynakları:

Meyve ve sebzeler en iyi doğal C vitamini kaynakları olarak kabul edilir.

Örneğin portakal, kivi, üzüm, limon, çilek, filiz, domates, kuşkonmaz ve lahana C vitamini içerir. Bu meyve ve sebzelerin pişirilmesi besinlerini yok edebileceğinden çiğ olarak tüketilmesi önerilir. Pişmiş olarak tercih ederseniz, sebzeleri haşlamak yerine buharda pişirmeniz önerilir.

İskorbüt (Skorbüt) için Homeopatik Tedavi ve Remediler

İskorbüt için doğal ve alternatif bir tedavi yöntemi arayanlar için homeopati tedavisi ağrısız, acısız ve yan etkisiz tedavi etme özelliği ile tüm dünyada güvenle kullanılmaktadır. Ana şikayet olarak iskorbüt için başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez uygulanır. Bu anamnezde, hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki mevcut hastalık belirtilerini tespit edebilmesi çok sayıda sorudan oluşan bir anamnez uygulanır. Daha sonrasında alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılan bir değerlendirme ile hasta kişinin göstermiş olduğu tüm semptomlara uyacak en doğru remedinin tespit edilmesi ile hastanın tedavisine başlanır. Bu amaçla iskorbüt için homeoaptik tedavide kullanılan remediler ve bu remedilerin ne zaman tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

Arsenic Album

Belirgin güçsüzlük; çocuk zayıflamış; şiddetli gastrointestinal rahatsızlıklar; ağızdan aşırı derecede kötü koku.

Sulphur

Kanayan diş etleri ve ağız kokusuna ek olarak hastanın yaşlı, buruşmuş, solmuş görünümü ve sağlıksız cilt durumunda endikedir. Dişlerin köklerinden kan ve pis kokulu akıntı.

Mercurius

Diş etleri dişlerden çekildiğinde, mavi ve sağlıksız renkte olduğunda. Bacaklar şişmiş ve çok ağrılıdır. Cildin sağlıksız mavimsi ülserasyonları, ilacın karakteristik semptomlarıdır.

Kreosote

Ağız kokusu ve kadavra; diş etleri ülsere; genital bölgeden epistaksis ve akıntı.

Carbo Veg

Diş etlerinden ve burundan kalıcı kanama. Ayrıca böbreklerden ve bağırsaklardan da oluşabilir.

Arnica ve Symphytum

Bacak ağrıları için. 

Not:  İskorbüt tedavisi için diyet çok önemlidir. Meyve suları ve sebzeler, hızlı iyileşme ile sonuçlanacak ana gıda olmalıdır. Her iki saatte bir kullanılan on parça damıtılmış su ile karıştırılmış Calendula ana tentürü ile ağız yıkama, iyileşmeyi hızlandıracak ve fetoru kaldıracaktır.

Yorum yapın