Adet Sancısı (Dismenore) için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Dismenore (Adet Sancısı), uterus kasılmalarının neden olduğu ağrılı adet dönemlerinin tıbbi terimidir. Birincil dismenore, tekrarlayan ağrıyı ifade ederken, ikincil dismenore üreme sistemi bozukluklarından kaynaklanır.

Dismenore Belirtileri

Adet kramplarının belirtileri şunlardır:

 • Alt karında şiddetli olabilen zonklayıcı veya kramp şeklinde ağrı
 • Adetten 1 ila 3 gün önce başlayan ağrı, adetin başlamasından 24 saat sonra pik yapar ve 2-3 gün içinde azalır.
 • Donuk, sürekli ağrı
 • Bel ve uyluklara yayılan ağrı

Bazı kadınlarda ayrıca:

 • Mide bulantısı
 • Gevşek tabureler
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi

Dismenore Nedenleri

Adet döneminde uterus, astarını çıkarmaya yardımcı olmak için kasılır. Ağrı ve iltihaplanma ile ilgili hormon benzeri maddeler (prostaglandinler) rahim kas kasılmalarını tetikler. Daha yüksek prostaglandin seviyeleri, daha şiddetli adet krampları ile ilişkilidir.

Menstrüel kramplara şunlar neden olabilir:

 • Endometriozis – Uterusu kaplayan doku, genellikle fallop tüplerine, yumurtalıklara veya pelvisi kaplayan dokuya, uterusun dışına implante edilir.
 • Rahim fibroidleri – Rahim duvarındaki bu kanserli olmayan büyüme ağrıya neden olabilir.
 • Adenomyozis- Rahmi kaplayan doku rahmin kas duvarlarına doğru büyümeye başlar.
 • Pelvik inflamatuar hastalık- Kadın üreme organlarının bu enfeksiyonuna genellikle cinsel yolla bulaşan bakteriler neden olur.
 • Servikal stenoz – Bazı kadınlarda serviksin açılması, adet akışını engelleyecek kadar küçüktür ve rahim içinde ağrılı bir basınç artışına neden olur.

Risk Faktörleri

Aşağıdaki durumlarda adet krampları riski altında olabilir:

 • Yaş 30’dan küçük
 • Geç ergenliğe erken başladı, 11 yaşında veya daha genç
 • Adet sırasında ağır kanama (menoraji)
 • Düzensiz adet kanaması (metroraji)
 • Ailede menstrüel kramp öyküsü (dismenore)
 • Sigara içmek

Dismenore Komplikasyonları

Menstrüel kramplar başka tıbbi komplikasyonlara neden olmaz ancak okul, iş ve sosyal aktiviteleri etkileyebilir.

Menstrüel kramplarla ilişkili bazı durumların komplikasyonları olabilir. Örneğin, endometriozis doğurganlık sorunlarına neden olabilir. Pelvik inflamatuar hastalık, fallop tüplerini yaralayabilir ve döllenmiş bir yumurtanın uterus dışına yerleşme riskini (dış gebelik) artırabilir.

Dismenore (Adet Sancısı) için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopatinin dismenore vakalarında oynayacağı umut verici bir rolü vardır. İlaçlar ağrının şiddetini azaltmanın yanı sıra mümkün olduğunda nedeni tedavi etmeye yardımcı olur. Dismenoreli her hasta, homeopatik tedavi yöntemine karar verirken dikkatle not edilen farklı bir dizi bireysel semptomla başvurabilir. Dismenore şikayetiyle başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez yapılır ve bu anamnezde kişinin aile geçmişinden gelen rahatsızlıklara, geçirmiş olduğu hastalıklara, zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki göstermiş olduğu tüm hastalık belirtileri tek tek tespit edilir. Sonrasında ise alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılan değerlendirme sonucunda hastanın tüm semptomlarına uyacak en doğru remedi verilerek tedaviye başlanır. Bu kapsamda dismenore için homeopatik tedavide kullanılan remediler ve hangi durumlar için tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibi olmaktadır. 

CIMICIFUGA:  

Akıntı arttıkça kötüleşen kramplar ve ağrılar için faydalıdır. Kas gerginliği ile birlikte sırt ağrısı ve boyun ağrıları için faydalıdır. Yukarıya, uyluklara veya pelvise vuran şoklar gibi keskin ağrılar vardır.

COCCULUS:

Çoğunlukla bir kadının pelvik veya karın bölgesinde kramp veya baskı yapan ağrı ile birlikte halsizlik veya baş dönmesi olduğunda belirtilir. Baş ağrısına veya mide bulantısına meyilli olan ve vücudunun bazı kısımlarında uyuşukluk veya boşluk hissedebilen kadınlara verilir. Ayağa kalkmaktan veya herhangi bir efordan daha kötü bir his vardır ve uzanmaktan ve uyumaktan daha iyi hissetmek tipiktir. ( Cocculus, genellikle bir kişi iyi uyumadığında ve daha sonra kendini zayıf veya hasta hissettiğinde belirtilir.)

MAGNESIA PHOS: 

Basınç ve sıcaklıkla hafifleyen pelvik bölgedeki ağrılı kramplar ve ağrılar için faydalıdır. Adetlerin çok erken başladığı, genellikle koyu renkli veya lifli bir akıntı olduğu ve ağrının genellikle vücudun sağ tarafında daha kötü olduğu durumlar göz önüne alındığında. Hassas ve “sinir ağrısına” eğilimli kadın için uygundur.

COLOCYNTH: 

Eğilme, kuvvetli basınç ve ısı ile düzelen karın ve adet sancılarını gidermede faydalıdır.

SEPIA: 

Pelvik tabanın zayıf olduğu veya rahim sarkıyormuş gibi bir hisle ağrılı, geç veya bastırılmış adet görme için çok faydalıdır. Sinirli, kendini gergin ve üzgün hisseden, evliliğe ve aileye olan ilgisini geçici olarak kaybeden kadınlar için uygundur. etkileşimler, yalnız bırakılma isteği. Nem, terleme ve ev işi yapmak semptomları ağırlaştırabilir.

Yorum yapın