Akne Vulgaris (Sivilce) için Homeopati Tedavisi

Akne, kıl folikülünü ve yağ bezini etkileyen, folikülün genişlemesi, tıkanması ve iltihaplanmanın olduğu yaygın bir kronik hastalıktır. Komedonların, eritematöz papüllerin ve püstüllerin oluşumu, daha az sıklıkla nodüller veya psödokistler ile karakterizedir ve bazı durumlarda skar oluşumu ile birliktedir.

Akne vulgaris (sivilce), ağırlıklı olarak ergenlik döneminde ve erken çocukluk döneminde ortaya çıkar. Esas olarak yüz, üst sırt ve üst göğsü etkiler. Ergenlerde ve genç erişkinlerde yaygındır ve 16-18 yaşındakilerin %85’i etkilenir. Bununla birlikte, bazen her yaştaki çocuklarda ve yetişkinlerde ortaya çıkabilir.

Akne genellikle 20’li yaşların başına kadar devam eder, ancak birkaç hastada özellikle kadınlarda hastalık devam eder. Skar, özellikle göğüs veya apselerin iyileşmesini takip edebilir. Yara izleri ‘buz kıracağı’, atrofik veya keloidal olabilir.

Akne Vulgaris (Sivilce) için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Homeopati ile tedavi edilen hastalıklar kapsamında birçok hastalık bulunmakta ve cilt hastalıklarında çok güzel başarılar sağlanabilmekte. Akne vulgaris (sivilce) sorunu için başvuran hasta, deneyimli bir homeopat hekim tarafından kapsamlı bir şekilde anamnezi alınır ve yapılan değerlendirmeler sonucunda hastanın semptomlarına uyacak en uygun remedi verilerek tedaviye başlanır. Homeopatide asıl amaçlanan hasta kişinin bütüncül olarak iyileşmesi olduğu için, akne yani sivilce sorunu için bile başvurmuş olsa, yine hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal düzeylerindeki tüm hastalık belirtileri dikkatlice irdelenir. Daha önce geçirmiş olduğu hastalıklar yada baskılanan hastalıklar gibi bir çok saklı nokta alınan kapsamlı anamnez sonrasında ortaya çıkacaktır. Akne vulgaris (sivilce) için homeopati tedavisinde birçok remedi kullanılmakta ve bu remedilerin hangi durumlarda kullanılması gerektiği aşağıdaki gibidir.

ASTERIAS RUBENS

Ergenlik çağında sivilce. Burun, çene ve ağız kenarında kırmızı sivilceler. Esneklik ve esneklik olmadan. Kaşıntı lekeleri. Sivilce sol kolda ve göğüste daha kötü. Genişlemiş aksiller bezler, geceleri ve nemli havalarda daha da kötüleşir.

BERBERIS AQUIFOLIUM

Akne, lekeler ve sivilceler. Açık ten rengi.

EUGENIA JAMBOSIA

Basit ve sert sivilce, komedonlarla birlikte ağrılıdır. Sivilceler çevresinde acı verir. Burun, çene ve ağız kenarlarında kırmızı sivilceler ve pembe cilt.

JUGLANS REGIA

Yüzün şiddetli bir şekilde kaşınan komedonları ve sivilceleri, sivilce patladığında kalın kabuklar oluşturur. Akne, adet düzensizlikleri ile ilişkilidir. Küçük kırmızı püstüllerin kaşıntı ve döküntüleri.

KALI BROMATUM

Asterias rubens başarısız olduğunda denenmelidir. Akne, popüler döküntü, penetre olma eğilimi olan kenarları delinmiş ülser ve inatçı eksüdasyon. Küçük çiçeği andıran, yanıcı ağrılı, veziküler döküntülü kaşıntılı püstüler döküntü. Yüz, göğüs ve omuzlarda kaşıntılı püstüler döküntü. Cinsel aşırılık sonrası bireylerde gelişen sivilce. Çirkin yara izleri ve adet düzensizlikleri olan sivilce.

NUX JUGLANS

Yüzde, özellikle ağız çevresinde çeşitli boyutlarda kırmızımsı sivilceler ve püstüller. Omuzlarda ve karaciğer bölgesinde büyük ağrılı kan kaynar. Aknenin tüm evrelerine uyarlanmıştır.

PULSATILLA NIGRICANS

Ergenlikte sivilce, özellikle fazla kilolu ve adet gecikmesi olan kızlarda. Zengin yiyecekler, yağlar, sığır eti, hamur işleri, tatlılar ve dondurmadan kaynaklanan sivilce.

AGARICUS MUSCARIUS

Sivilceler pire ısırıkları gibi serttir.

ANTIMONIUM SULPHURATUM AURATUM

Püstüler akne. El ve ayaklarda kaşıntı.

ANTIMONIUM CRUDUM

Yüzde, omuzlarda, özellikle şişman kişilerde sivilce. Soğuk banyoya karşı hassastır. Kalın, sert, bal rengi kabuklar. Kuru cilt ve hazımsızlık. Yaz aylarında daha kötü.

ASIMINA TRILOBA

Kaşıntılı kırmızı sivilceler, önce solda sonra sağda belirir. Akşamları soyunurken kaşıntılı püstüler akne.

BOVISTA

Akne, kozmetik kullanımına bağlı. Yaz aylarında daha kötü.

DULCAMARA

Genellikle yanaklarda ve yüzde nemli döküntüler. Kalın, kahverengi, sarı kabuklar. Adet sırasında yüzünde kızarıklık. Soğuk ve yağışlı havalarda daha kötü.

GRANATUM

Alında ve sol şakakta ağrılı sivilceler. Pürüzsüzleşirler ve kuruduklarında nodüller bırakırlar. Vücudun farklı bölgelerinde sivilceler çıkacakmış gibi kaşıntı.

GRAPHITES

Boyun ve sırtta sivilce. Kaşıntılı ve kuru cilt. Şiddetli kaşıntı ve yanma. Yapışkan bir nem sızdıran, ancak kolayca kanayan ve kalın kabuklar oluşturma eğiliminde olan sivilce. Adet sırasında ve sonrasında daha kötü. Cilt semptomları sindirim problemleriyle değişir.

HYDROCOTYLE ASIATICA

Yüzün aknesi, rahim düzensizliği ile birlikte. Cildin büyük kuruluğu.

LEDUM PALUSTRE

Alında ve yanaklarda kırmızı sivilceler, dokunulduğunda batıyor. Yapışkan ağrı. Bastırılmış deşarjlardan sonra veya aşırı alkolden sonra sivilce. Romatizma ile sivilce.

MAGNESIA MURIATICA

Yüzde ve alında sivilceler, adet görmeden ve kabızlıktan önce daha da kötüleşir.

MEDORRHINUM

Akne ve püstüller adet sırasında kırmızımsı renkli lekeler halinde çıkar. Sivilceden akıntının balık kokusu vardır.

MERCURIUS SOL

Veziküler ve püstüler döküntülerin etrafındaki sivilceler. Cilt her zaman yapışkan terleme ile nemlidir. Sivilce yağlı ve parlak cilt. Kaşıntı, yatağın sıcaklığından daha kötü.

NABALUS SERPENTARIA

Yüzde, burun, üst dudak ve çene çevresinde sivilceler.

RADIUM BROMIDE

Kaşıntı, yanma, şişme ve kızarıklık olan küçük sivilceler. Şiddetli yanma.

SARSAPARILLA

Adet düzensizlikleri ile sivilce. Hamilelik sırasında sivilce.

SUMBUL

Alında pürüzsüz, küçük, kırmızımsı lekeler. Yüzdeki siyah gözenekler. Komedonlar.

Genel önlemler

  • Yüzü günde iki kez ve özellikle terledikten sonra yıkayın. Ter akneyi daha da kötüleştirebilir.
  • Ilık suyla durulayın.
  • Güneş yanığı ve güneşten kaçının.
  • Vitamin takviyeleri. Vitamin A ve B6 cilt için gereklidir.
  • Egzersiz, doğal akne iyileşme sürecine yardımcı olur.
  • Vücudu toksinlerden arındırmak ve cildi nemli tutmak için bol su içer.

Akne vulgaris (sivilce) rahatsızlığınız için homeopati eğitimi almış doktorlardan randevu alabilirsiniz.

Yorum yapın