Ateşli Konvülsiyonlar için Homeopati Tedavisi

Ateşli konvülsiyon, yüksek vücut ısısıyla ilişkili ancak altta yatan ciddi bir sağlık sorunu olmayan bir nöbet olan ateş nöbeti veya ateşli nöbet olarak da bilinir .

Genellikle 3 ay ila 3 yaş arasındaki küçük çocuklarda görülür. Konvülsiyonlar, genellikle 39 ila 40°C veya daha yüksek olan çok yüksek ateş sırasında bir çocukta ortaya çıkabilir. Bu ateş hızla ortaya çıkacaktır. Sıcaklıktaki hızlı değişim, bir nöbeti tetiklemek için ateşin ne kadar yüksek olduğundan daha önemli bir faktördür. Genellikle çocuğun bir hastalığı olduğunda olur. Ateşli nöbetler en sık 12-18 aylık yaşlarda görülür.

Febrile Konvülsiyon Türleri

1.Basit – Basit ateşli nöbetler daha yaygındır. 

2.Kompleks- Kompleks ateşli nöbetler daha uzun sürer.

Febril Konvülsiyon Belirtileri

Ateşli nöbetlerin belirtileri iki türe göre değişir.

  • Bilinç kaybı
  • Uzuvların seğirmesi veya kasılmalar (genellikle ritmik bir düzende)
  • Nöbetten sonra kafa karışıklığı veya yorgunluk
  • Kol veya bacak zayıflığı

Basit ateşli nöbetler en yaygın olanlarıdır. Çoğu 2 dakikadan az sürer ancak 15 dakika kadar uzun sürebilir. Basit ateşli nöbetler 24 saatte sadece bir kez olur.

Kompleks ateşli nöbet belirtileri şunlardır:

  • Bilinç kaybı
  • Seğirme uzuvları veya kasılmalar
  • Genellikle bir kol veya bacakta geçici güçsüzlük

Karmaşık ateşli nöbetler 15 dakikadan fazla sürer. 30 dakikalık bir süre içinde birden fazla nöbet olabilir. 24 saatlik bir zaman diliminde de bir kereden fazla olabilirler.

Febrile Konvülsiyon Nedenleri

Ateşli nöbetler genellikle çocuğumuzun bir hastalığı olduğunda ortaya çıkar, ancak çoğu zaman çocuğunun hasta olduğunu anlamadan önce ortaya çıkar. Çünkü genellikle bir hastalığın ilk gününde gerçekleşirler. Çocuk henüz başka belirtiler göstermiyor olabilir. Ateşli nöbetlerin birkaç farklı nedeni vardır:

  • Aşılardan, özellikle MMR (kabakulak kızamıkçık) aşısından sonra ortaya çıkan ateş, ateşli nöbetlere neden olabilir.
  • Bir virüsün veya bakteriyel bir enfeksiyonun sonucu olan ateş, ateşli nöbetlere neden olabilir. Roseola, ateşli nöbetlerin en yaygın nedenidir.
  • Ateşli nöbet geçiren aile üyelerine sahip olmak gibi risk faktörleri, çocuğu nöbet geçirme riskini artıracaktır.

Febrile Konvülsiyon için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati, 200 yıldan fazla bir zamandır tüm dünyada güvenle kullanılan doğal, alternatif ve yumuşak bir tedavi etme özelliği olan tıp tedavi sistemidir. Kurucusu Alman Doktor Samuel Hahnemann tarafından bilimsel bir çerçeveye oturtularak tüm dünyada bütüncül tedavi etme özelliği ile kullanılan homeopati, ateşli konvülsiyon rahatsızlığı şikayeti ile başvuran bir hastaya ilk olarak yapılan kapsamlı bir anamnez ile başlar. Bu anamnezde zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki tüm hastalık belirtileri tespit edilerek tedavinin bir sonraki aşamasına geçilir. Bu aşamada ise alanında uzman deneyimli homeopat doktor tarafından yapılan değerlendirme ile hasta kişinin göstermiş olduğu tüm hastalık semptomlarına uyacak en doğru remedinin tespit edilmesi ile tedavi süreci başlar. Bu amaçla ateşli konvülsiyon için homeopatide kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

BELLADONA – Başı sıcak, uzuvları üşür ve hezeyanla birlikte ani yüksek ateş olur. Sadece kafada terleme olduğunda ve ateşle birlikte susuzluk olmadığında verilir. Gözbebekleri büyüdüğünde, gözler parıldadığında, parlak bir konjonktiva ile işe yarar. Uzuvlarda kasılma ve spazmlar.

ARTEMESIA VULGARIS- Emziren annelerin veya diş çıkaran çocukların konvülsiyonlarında faydalıdır. Eforla dans etmekten, adet düzensizliklerinden dolayı ısınırken soğuma sonrası kasılmalar olur.

BUFO RANA – Uykuda daha çok gece meydana gelen gaz nöbetleri için faydalıdır. Cinsel çevrenin bozulması ile ilişkili olduğu zaman verilir.Korkmuş veya öfkeli anneden emzirdikten sonra çocuklarda konvülsiyon gelişebilir. Ateş ve deliryum vardır. Soğuk ayaklar.

CAUSTICUM – Bastırılmış erüpsiyonlardan kaynaklanan kasılmalar için faydalıdır. Hasta zihinsel yorgunluk geliştirdiğinde uzun süreli kederden kaynaklanan rahatsızlıklarda verilir. Isı evresi olmayan aralıklı ateş için faydalıdır. Soğumayı ter takip eder. Keynote vis belirgin periyodik ateş-her 2,3 veya 4 haftada bir.

CICUTA VIROSA – Beyin sarsıntısı, hamilelik veya doğum nedeniyle oluşan kasılmalara faydalıdır. Boyun kaslarının kasılmasına faydalıdır. Seğirme ve spazmodik kasılmalara faydalıdır. Baş, boyun ve omurganın geriye doğru bükülmesi, korkunç kasılmalar ve garip hareketler vardır. Soğuk algınlığına eşlik eden ateş için faydalıdır.

ZINCUM MET – Geceleri uyku sırasında daha da kötüleşen titreme, kasılma seğirmesi ve vefalı ayakların eşlik ettiği ateşli havalelerde faydalıdır. Ağız, kol ve ellerin otomatik hareketleriyle omurilik yaralanmalarından kaynaklanan kasılmalar olur. Geceleri ateş basması, susuzluk ile birlikte ateş ortaya çıktığında verilir ve sevilme arzusu. Ayrıca bacaklarda ve ayaklarda belirgin bir huzursuzluk vardır.

Yorum yapın