Beşinci (5.) Hastalık için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Beşinci Hastalık (5.), genellikle kollarda, bacaklarda ve yanaklarda kırmızı döküntü ile sonuçlanan viral bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Bir başka isim olarakta “tokatlanmış yanak hastalığı” olarakta söylenmektedir. Çoğu çocukta oldukça yaygın ve hafiftir. Hamile kadınlar veya bağışıklık sistemi zayıf olan herkes için daha şiddetli olabilir.

Nedenleri 

Parvovirus B19 beşinci hastalığa neden olur. Hava yoluyla bulaşan bu virüs, okula giden çocuklar arasında tükürük ve solunum salgıları yoluyla yayılma eğilimindedir.

En yaygın olanı:

 1. Geç kış
 2. Bahar
 3. Erken yaz

Ancak, herhangi bir zamanda ve her yaştan insan arasında yayılabilir.

Hamileyken beşinci hastalığa yakalanırsak, doğmamış bebeğimiz için hayatı tehdit eden anemi de dahil olmak üzere ciddi riskler vardır.

Sağlıklı bağışıklık sistemine sahip çocuklar için beşinci hastalık, nadiren kalıcı sonuçlar veren yaygın, hafif bir hastalıktır.

Semptomlar

Beşinci hastalığın ilk belirtileri çok geneldir. Grip hafif semptomlarına benzeyebilirler.

Semptomlar genellikle şunları içerir:

 1. Baş ağrısı
 2. Tükenmişlik
 3. Düşük dereceli ateş
 4. Boğaz ağrısı
 5. Mide bulantısı
 6. Burun akması
 7. Burun tıkanıklığı

Bu semptomların ortaya çıkmasından birkaç gün sonra, çoğu genç insan yanaklarında ilk olarak ortaya çıkan kırmızı bir döküntü geliştirir. Bazen kızarıklık, fark edilen hastalığın ilk belirtisidir.

Döküntü, vücudun bir bölgesinde temizlenme eğilimindedir ve daha sonra birkaç gün içinde vücudun başka bir yerinde yeniden ortaya çıkar. Yanaklardan başka, döküntü genellikle şunlarda görünür:

 1. Kollar
 2. Bacaklar
 3. Gövde gövdesi

Çocukların yetişkinlerden daha fazla döküntü alma olasılığı daha yüksektir. Aslında, yetişkinlerin genellikle yaşadığı ana semptom eklem ağrısıdır. Eklem ağrısı birkaç hafta sürebilir.

Beşinci Hastalık için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati, hamile, çocuk ve bebeklerde güvenle kullanılan doğal ve alternatif tedavi yöntemidir. Birçok kronik sorun için homeopati oldukça başarılı sonuçlar elde etmek ile birlikte beşinci hastalık gibi genellikle çocuklarda görülen hastalıklar içinde güzel sonuçlar vermektedir. Ana şikayeti olarak beşinci hastalık için gelen hasta kişiye öncelikle kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki göstermiş olduğu hastalık belirtileri tespit edilir. Daha sonrasında ise uzman homeopat doktor tarafından yapılacak olan değerlendirme ile hasta kişinin göstermiş olduğu tüm semptomlara uyacak en doğru remedinin tespit edilmesi ile hastanın tedavisine başlanır. Bu amaçla beşinci hastalık için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve hangi durumlar için tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

Apis
Chill aşaması; herhangi bir sıcak kaplamadan daha kötü; daha iyi açık hava ve ortaya çıkarmaktan; ateşin ısı evresi: büyük susuzlukla birlikte aşırı uykulu; neredeyse hiç terleme; kırmızı yanaklarda serin bezler ister; ‘tokatlanan’ yüz şişmiş, parlak görünür ve acı ve sıcaklık hissi verir (tıpkı bir arı sokmasının görünüp hissedeceği gibi); muhtemelen boğaz ağrısı ile; yalnız kalma ve anneye sahip olma korkusu (kıskançlık). Sıcak ve kuru hissedilen ve dokunmaya duyarlı cilt döküntüleri ; belki boğaz ağrısı eşlik eder. Döküntü alanı kabarık ve serttir ve arı sokmasına benzeyebilir. Döküntü cimri. Semptomlar soğuk içecekler ve banyolarla daha iyi olur. Isı ve ılık sıvılardan daha da kötüsü, susuzlukları çok az olabilir veya hiç olmayabilir.

Belladonna
Hızlı veya hızlı başlangıçlı, yanaklar yayılan bir ısı ile çok kırmızıdır ve buna yüksek bir sıcaklık ve genişlemiş göz bebekleri eşlik edebilir. Baş ağrısı zonklayıcı olabilir. Limon veya ekşi aromalı içecekler isteyebilir.

Chamomilla
Fever evresinde baş ve yüzde sıcak basması görülür; yüzünde ateşli kırmızı döküntü; yanma; yüzün yanan ısısı ile soğuk uzuvlar; terleme ateşle birlikte sıcaktır; davranış anahtardır; sızlanan huzursuzluk; çok şey ister, sonra reddeder; dokunmaktan çekiniyor ama taşınmak istiyor; acıya çok duyarlı; çirkin davranış.

Rhus toxicodendron
Geceleri kötüleşen  ve ısı uygulamasıyla düzelen kaşıntılı döküntüler, kabarcıklar ve veziküller için. Genellikle huzursuzdur ve rahat edemez. Tendonları ve bağları etkileyebilir ve ağrılı eklemlere sahip olabilir. Kişi ağrılı eklemlere sahip olabilir.

Urtica Urens
Deride şişmiş veya kaşındıran kırmızımsı, kavurucu, acı veren döküntüler veya kurdeşen veya ürtiker. genellikle banyodan veya sıcaktan sonra kötüleşir. Kaşıntı genellikle sabahları daha kötüdür.

Yorum yapın