Borderline Kişilik Bozukluğu için Homeopati Tedavisi

Borderline kişilik bozukluğu, kendimiz ve başkaları hakkında düşünme ve hissetme biçimimizi etkileyen ve günlük yaşamda işlevsellik sorunlarına neden olan bir zihinsel sağlık bozukluğudur. Benlik imajı sorunlarını, duygu ve davranışları yönetmede zorluk ve istikrarsız ilişkiler örüntüsünü içerir.

Borderline kişilik bozukluğunda yoğun bir terk edilme veya kararsızlık korkusu yaşarız ve yalnız kalmaya tahammül etmekte zorlanabiliriz. Yine de uygunsuz öfke, dürtüsellik ve sık ruh hali değişimleri, sevgi dolu ve kalıcı ilişkilere sahip olmak istesek de başkalarını uzaklaştırabilir.

Borderline kişilik bozukluğu genellikle erken yetişkinlik döneminde başlar. Durum genç erişkinlikte daha kötü görünüyor ve yaşla birlikte kademeli olarak iyileşebilir.

Borderline kişilik bozukluğumuz varsa, cesaretiniz kırılmasın. Bu bozukluğu olan birçok kişi tedavi ile zamanla iyileşir ve tatmin edici bir yaşam sürmeyi öğrenebilir.

Nedenleri

Diğer ruh sağlığı bozukluklarında olduğu gibi, borderline kişilik bozukluğunun nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır. Çocuk istismarı veya ihmali öyküsü gibi çevresel faktörlere ek olarak, borderline kişilik bozukluğu aşağıdakilerle bağlantılı olabilir:

 • Genetik – İkizler ve ailelerle ilgili bazı araştırmalar, kişilik bozukluklarının kalıtsal olabileceğini veya aile üyeleri arasında diğer akıl sağlığı bozukluklarıyla güçlü bir şekilde ilişkili olabileceğini düşündürmektedir.
 • Beyin anormallikleri – Bazı araştırmalar, duygu düzenleme, dürtüsellik ve saldırganlık ile ilgili beynin belirli alanlarında değişiklikler olduğunu göstermiştir. Ayrıca, serotonin gibi ruh halini düzenlemeye yardımcı olan bazı beyin kimyasalları düzgün çalışmayabilir.

Belirtiler

Borderline kişilik bozukluğu, kendimiz hakkında nasıl hissettiğimizi, başkalarıyla nasıl ilişki kurduğumuzu ve nasıl davrandığımızı etkiler.

İşaretler ve semptomlar şunları içerebilir:

 • Yoğun bir terk edilme korkusu, hatta gerçek ya da hayali ayrılma ya da reddedilmekten kaçınmak için aşırı önlemlere başvurma
 • Birini bir an idealize edip sonra birdenbire o kişinin yeterince umursamadığına veya zalim olduğuna inanmak gibi dengesiz yoğun ilişkiler örüntüsü
 • Değişen hedefler ve değerler ve kendilerini kötü ya da hiç yokmuşuz gibi görmeyi içeren öz kimlik ve öz imajdaki hızlı değişiklikler
 • Birkaç dakikadan birkaç saate kadar süren, strese bağlı paranoya ve gerçeklikle temasın kesilmesi dönemleri
 • Kumar, dikkatsiz araba kullanma, güvensiz seks, çılgınca para harcama, aşırı yemek yeme veya uyuşturucu kullanımı gibi dürtüsel ve riskli davranışlar veya aniden iyi bir işten ayrılarak veya olumlu bir ilişkiyi sonlandırarak başarıyı sabote etmek
 • Genellikle ayrılma veya reddedilme korkusuna yanıt olarak intihar tehditleri veya davranışları veya kendine zarar verme
 • Yoğun mutluluk, sinirlilik, utanç veya kaygıyı içerebilen, birkaç saatten birkaç güne kadar süren geniş ruh hali değişimleri
 • Devam eden boşluk hissi
 • Sık sık öfkelenme, alaycı veya sert olma veya fiziksel kavgalar gibi uygunsuz, yoğun öfke

Borderline Kişilik Bozukluğu için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Homeopati ile tedavi edilen hastalıklar arasında duygu durum bozuklukları ve zihinsel hastalıklar da yer almaktadır. Borderline kişilik bozukluğu rahatsızlığı için homeopati tedavisinde, hasta kişiden kapsamlı bir anamnez alınır ve bu anamnezde hasta kişinin fiziksel, zihinsel ve duygusal seviyelerindeki tüm hastalık belirtileri tespit edilir. Bu tespit sonrası deneyimli homeopat hekim tarafından yapılan analiz sonrasında, hasta kişinin tüm semptomlarına uyacak en doğru remedinin seçilmesi ile tedavi başlanır. Bu amaçla aşağıda borderline kişilik bozukluğu için homeopati tedavisinde en çok tercih edilen remediler ve hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği yer almaktadır.

Chamomilla

Diğer kişinin duygularını hesaba katmadan kolayca sinirlenen ve kavga eden Borderline Kişilik Bozukluğu için kullanışlıdır. Çelişki nedeniyle ani öfke patlamaları olduğunda veya duyguların incindiği durumlarda çok faydalıdır. Öfkelerini kontrol edemediğini kabul eden hastalar ve her şeyi kendi isteklerine göre yapmak isteyen ve dilediklerinde sinirlenen hastalar için faydalıdır. yerine getirilmemiştir.

Moschus

Hastalarda ani öfke patlamaları ile seyreden Borderline Kişilik Bozukluğu için faydalıdır. Ani öfke nöbetleri olur ve hatta yüzleri maviye dönene ve bayılıp düşene kadar başkalarını azarlar. Titreme ve kontrol edilemeyen kahkahaların eşlik ettiği ani öfke patlamaları için faydalıdır. Çocukluğundan itibaren her talebini kanca veya sahtekarlıkla karşılama alışkanlığına sahip olan inatçı ve iradeli kişiler için çok faydalıdır. Bu alışkanlık ilerleyen yıllarda da devam eder ve istek veya talepleri karşılanmazsa öfke patlamalarının şiddeti artar.

Crocus Sativus

Hastalarda ani duygudurum değişiklikleri olduğunda Borderline Kişilik Bozukluğu için faydalıdır. Aşırı mutluluktan üzüntüye ani ve sık bir ruh hali değişikliği olur. Belirli bir anda neşeli ve sevecen olan ve bir sonraki anın beklenmedik bir şekilde öfkeye boğulduğu hasta için en uygun olanıdır. Hasta çok geçmeden bu davranış için üzülür. 

Lilium Tigrinum

En ufak bir duygusal heyecandan bile kalp çarpıntısı ile uyanan Borderline Kişilik Bozukluğu için faydalıdır. Karşısındaki kişi olabilecek en yumuşak tonda konuşsa bile kimseye düzgün bir söz söyleyemeyen sinirli hastalar için faydalıdır. Hastaların uzun süre oturup kendilerini düşündükleri ve rahatsız edilmek istemedikleri bilinmektedir. Rahatsız edildiklerinde aşırı derecede sinirlenirler ve kaçarlar ve hatta kapıları zorla kapatırlar.

Yorum yapın