Doğum Sonrası Depresyon için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Doğum sonrası depresyon, birçok ebeveynin bebek sahibi olduktan sonra yaşadığı bir depresyon türüdür.

Doğumdan sonraki bir yıl içinde her 10 kadından 1’inden fazlasını etkileyen yaygın bir sorundur. Daha az yaygın olmasına rağmen, babaları ve partnerleri de etkileyebilir.

Belirtileriniz aylarca sürebilir veya kötüleşebilir ve sizin, bebeğiniz ve aileniz üzerinde önemli bir etkisi olabileceğinden, depresyonda olabileceğinizi düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede yardım almanız önemlidir.

Kendi kendine yardım stratejileri ve terapiyi içerebilen doğru destekle çoğu kadın tamamen iyileşir.

Belirtiler:

Birçok kadın doğumdan sonraki ilk hafta içinde biraz üzgün, ağlamaklı veya endişeli hisseder. Buna genellikle “bebek hüznü” denir ve o kadar yaygındır ki normal kabul edilir. “Bebek hüznü” doğumdan sonra iki haftadan fazla sürmez.

Belirtileriniz daha uzun sürerse veya daha sonra başlarsa, doğum sonrası depresyonunuz olabilir. Doğum sonrası depresyon, doğumdan sonraki ilk yıl içinde herhangi bir zamanda başlayabilir.

Sizin veya tanıdığınız birinin depresyonda olabileceğine dair işaretler şunları içerir:

 • kalıcı bir üzüntü ve düşük ruh hali hissi
 • daha geniş dünyada zevk eksikliği ve ilgi kaybı
 • enerji eksikliği ve her zaman yorgun hissetmek
 • geceleri uyumakta zorluk ve gün boyunca uykulu hissetmek
 • bebeğinizle bağ kurmakta zorluk
 • diğer insanlarla temastan çekilme
 • konsantre olma ve karar verme sorunları
 • korkutucu düşünceler – örneğin, bebeğinizi incitmek hakkında
 • Çevrenizdeki dünyaya ilgi kaybı ve size daha önce zevk veren şeylerden artık zevk alamama
 • bebeğinize bakamayacağınızı hissetmek
 • konsantre olma ve karar verme sorunları
 • iştah kaybı veya iştah artışı (rahat yeme)
 • heyecanlı, sinirli veya çok kayıtsız hissetmek (“rahatsız edilemezsiniz”)
 • suçluluk, umutsuzluk ve kendini suçlama duyguları
 • kayıtsızlık hissi ve onun arkadaşlığında hiçbir zevk duygusu ile bebeğinizle bağ kurmada zorluk
 • korkutucu düşünceler – örneğin, bebeğinizi incitmek; bunlar korkutucu olabilir, ancak çok nadiren harekete geçerler
 • intihar ve kendine zarar vermeyi düşünmek

Birçok kadın doğum sonrası depresyonu olduğunu fark etmez çünkü bu yavaş yavaş gelişebilir.

Başkalarındaki işaretleri tespit etmek:

Doğum sonrası depresyon yavaş yavaş gelişebilir ve tanınması zor olabilir. Bazı ebeveynler, nasıl hissettikleri hakkında aileleri ve arkadaşlarıyla konuşmaktan kaçınabilir, çünkü başa çıkmadıkları veya mutlu görünmedikleri için yargılanacaklarından endişe ederler.

Yeni ebeveynlerde dikkat etmesi gereken ortaklar, aile ve arkadaşlar için işaretler şunları içerir:

 • belirgin bir sebep olmadan sık sık ağlamak
 • Bebeğiyle bağ kurmakta güçlük çekme, onlara sadece bir görev olarak bakma ve onlarla oynamak istememe
 • diğer insanlarla temastan çekilme
 • her zaman olumsuz konuşmak ve umutsuz olduklarını iddia etmek
 • kıyafetlerini yıkamamak veya değiştirmemek gibi kendilerini ihmal etmek
 • 10 dakika mı yoksa iki saat mi geçtiğinin farkında olmamak gibi tüm zaman duygusunu kaybetmek
 • mizah anlayışını kaybetmek
 • güvenceden bağımsız olarak, bebeklerinde bir şeylerin yanlış gittiğinden sürekli endişe duymak

Nedenler:

Doğum sonrası depresyonun nedeni tam olarak açık değildir. İlişkili olduğu faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Yaşamın erken dönemlerinde zihinsel sağlık sorunları, özellikle depresyon öyküsü
 • Hamilelik sırasında zihinsel sağlık sorunları öyküsü
 • seni destekleyecek yakın bir aileye veya arkadaşa sahip olmamak
 • partnerinizle zayıf bir ilişki
 • yas gibi son stresli yaşam olayları
 • “bebek mavisi” yaşamak

Bu belirtilerden herhangi birine sahip olmasanız bile, bebek sahibi olmak yaşamı değiştiren bir olaydır ve bazen depresyonu tetikleyebilir.

Yeni bir ebeveyn olmaya uyum sağlamak genellikle zaman alır. Küçük bir bebeğe bakmak stresli ve yorucu olabilir.

Önleme

Doğum sonrası depresyonu önlemeye yönelik birkaç çalışma olmasına rağmen, kendiniz için olabildiğince sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek dışında, durumun gelişmesini önlemek için yapabileceğiniz belirli bir şey olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

Bununla birlikte, depresyon veya akıl sağlığı sorunlarınız varsa veya ailenizde doğumdan sonra akıl sağlığı sorunları öyküsü varsa, hamileyseniz veya bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız doktorunuza veya akıl sağlığı ekibinize söyleyin. Bu, gerekirse size uygun izleme ve tedavi sunabilmeleri içindir.

Hamileyken zihinsel bir sağlık sorununuz olduysa, doktorunuz doğumdan sonraki ilk birkaç hafta içinde düzenli olarak muayene olmanızı ayarlamalıdır.

Doğum Sonrası Depresyon için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati, bilimsel olarak tüm dünyaya sunulduğundan beri 200 yıldan fazla zaman oldu ve bu zaman içerisinde, doğal ve alternatif tıp tedavileri arasında en çok tercih edilen sistemlerden birisi. Homeopati ile tedavi edilen hastalıklar arasında kronik sorunlar ve birçok zorlu hastalık yer almakla birlikte, psikolojik rahatsızlıklarda tedavi edilebilmektedir. Ana şikayet olarak doğum sonrası depresyon için başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki göstermiş olduğu tüm hastalık belirtileri tek tek tespit edilir. Daha sonrasında alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılacak olan analiz ile hasta kişini göstermiş olduğu semptomların tümüne uyacak en doğru remedi seçilerek hasta kişinin tedavisine başlanır. Bu kapsamda doğum sonrası depresyon için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibi olmaktadır.

Sepia

Esasen, göz yaşı selinde görmeye gelen, bebeğine bakamayacak ya da kucağında tutamayacak duruma tamamen teslim olan kadın için kullanılır. Bebekten ve eşinden nefret ettiğini düşünüyor, sorunlarından ve iyileşme umutsuzluğundan hiçbir çıkış yolu göremiyor. Uykusuzluk, yorgunluğa, uyku yoksunluğu kısır döngüsüne ve yetersizlik duygularına yol açan önemli bir sorundur.

Lycopodium

Düşük benlik saygısı, sempati gösterildiğinde ağlama, umutsuzluk ve çaresizlik duyguları sergileyen likopodium hastaları bu remediden fayda görebilecek kişilerdir.

Bu kadınlar, özellikle anne olarak yeni rollerinin stresi ve sorumluluklarındaki değişiklikle ilgili olarak, başarısızlık korkusu da yaşayabilirler. Sepia gibi, Lycopodium ile iyileşen hastalar genellikle akşamları daha iyi hissederler, ancak egzersiz ve dans sevgisinin genellikle getirdiği gelişmeyi deneyimlemezler. Bu çareden yararlanan kadınlar, geçmişte bir ara irritabl bağırsak tipi semptomlar geçirmiş olabilir.

Ignatia

Lycopodium gibi, Ignatia da bitki bazlı bir ilaçtır ve annenin çeşitli duygusal sorunları olduğunda önerilir. Semptomlar çok çeşitli olabilir ve aynı zamanda kadın bazen kendini duygusal bir hız trenindeymiş gibi hissetmesiyle zıt olabilir. Bu, ruh hali değişimleri ve dürtüsellik ile kendini gösterebilir.

Kadın ayrıca doğum ve küçük bir bebeğe bakmanın neleri gerektireceği hakkında gerçekçi olmayan veya romantikleştirilmiş fikirlere sahip olabilir. Daha sonra belirlediği yüksek standartların altına düştüğünü fark eder ve ardından suçluluk duygusu ortaya çıkar ve depresyona yol açar.

Hastalar, düşündükleri kadar iyi başa çıkmadıklarını gösterirlerse, çocuklarının kendilerinden alınabileceğinden korkarak genellikle semptomlarını saklamaya çalışacaklardır. Daha sonra her şeyin yolunda olduğu ve genellikle sadece anneye çok yakın olanların yaşadığı duygusal kargaşanın farkında olacağı bir görünüm sunmaya çalışırlar.

Bununla birlikte, bu koşullarda hissedilen çaresizliğin tanınması ve annenin yardım araması tavsiyesi, kendi içinde harika bir terapi olabilir.

Pulsatilla

PND semptomlarının tedavisi söz konusu olduğunda Pulsatilla bazen gözden kaçar. Sepya gibi, Pulsatilla alarak yardımcı olabilecek hastalar, nasıl hissettiklerini anlatırken ağlayacak ve ağlayacaklardır. Bununla birlikte, sempati onları daha iyi hissettirir ve genellikle ağlamanın nasıl yardımcı olduğunu söylerler, oysa Sepya hastaları genellikle semptomlarından herhangi bir rahatlama hissetmeden ağlarlar. Pulsatilla’dan fayda görebilecek kadınlar, Sepya’nın yardım ettiği kadınlara göre daha yumuşak bir kişiliğe sahip olma eğilimindedir ve genellikle daha annelik eğiliminde gibi görünürler, bu nedenle, bebek sahibi olduktan sonra depresyon duygularını anlamak onlar için daha zordur. çok istediler. Pulsatilla’ya yanıt veren hastalar da değişken ruh hallerine sahip olabilir, ancak Ignatia’yı öneren kadınlarda dalgalanmalar daha az belirgin olma eğilimindedir.

Yorum yapın