Fimozis, sünnet derisinin penis ucundan geri çekilemediği (geri çekilemediği) bir durumdur. Sünnetsiz erkek bebeklerde sıkı bir sünnet derisi yaygındır, ancak genellikle 3 yaşına kadar sorun olmaktan çıkar.

FİMOZİS BELİRTİLERİ

Fimozisin ana semptomu, 3 yaşına kadar sünnet derisinin geri çekilememesidir. Sünnet derisi genellikle zamanla gevşer, ancak bu süreç bazı erkek çocuklarda daha uzun sürebilir. 17 yaş civarında, bir erkek çocuk sünnet derisini kolayca geri çekebilmelidir.

Fimozisin diğer bir yaygın semptomu, idrar yaparken sünnet derisinin şişmesidir.

FİMOZİS NEDENLERİ

Fimozis doğal olarak ortaya çıkabilir. Neden bazı erkek çocuklarda görülürken bazılarında görülmediği açık değildir. Bu durum, sünnet derisi hazır olmadan önce zorla geri çekilirse de ortaya çıkabilir. Bu, cilde zarar verebilir ve yara izine neden olabilir, bu da sünnet derisinin daha sonra geri çekilmesini zorlaştırır.

Sünnet derisinin veya penis başının (glans) iltihaplanması veya enfeksiyonu, erkek veya erkeklerde fimoza neden olabilir. Balanit, glansın iltihaplanmasıdır. Bazen kötü hijyen veya sünnet derisi enfeksiyonunun sonucudur.

Parafizm

Paraphimosis adı verilen bir durum, sünnet derisi geri çekildiğinde ancak normal konumuna geri getirilemediğinde de ortaya çıkabilir. Bu, acil tıbbi müdahale gerektirebilir. Paraphimosis’in bir komplikasyonu, penisin ucuna giden kan akışının azalmasıdır.

Paraphimosis için tedavi seçenekleri fimozis için olanlara benzer. Penis başı ve sünnet derisinin yağlanması, sünnet derisinin tekrar yukarı kaymasına yardımcı olabilir.

Fimozis için Homeopatik Tedavi ve Remediler