Hipertiroidizm için Homeopati Tedavisi

Aşırı aktif tiroid olarak da adlandırılan hipertiroidizm, tiroid bezinin yüksek düzeyde tiroid hormonu ürettiği ve kan dolaşımına çok fazla hormon salgıladığı bir durumdur. Bu durum metabolizmayı hızlandırır. Hipertiroidizm belirtileri arasında hızlı bir kalp atışı, kilo kaybı, sinirlilik, ışığa hassasiyet, çift görme, iştah artışı ve kaygı gibi nedenler bulunur.

Hipertiroidizm için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Daha önceki yazımızda tiroid yetmezliği hipotirodizm için homeopati tedavisinin detaylarını anlatmış, bu yazımızda ise hipertiroidizm için homeopati tedavisi nasıl olmakta bundan bahsedeceğiz. Homeopati genel olarak, hastalığı değil hastayı tedavi eder. Bu kapsamla kişiye özgü, doğal ve alternatif tıp tedavileri arasında en çok kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Homeopati, hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki tüm rahatsızlıkları ele alır ve tüm belirtiler için iyi gelecek olan en uygun homeopatik ilacı (remedi) bulmayı amaçlar. Bulunan bu homeopatik ilaç ile kişinin bozulan dengesi yerine gelir ve yakındığı hastalıklardan şifa bulur. Hipertiroidizm için homeopati tedavisinde deneyimli homeopat hekim tarafından alınacak olan kapsamlı anamnez sonrasında hipertiroidizm rahatsızlığı tedavi edilebilmekte. Aşağıda, hipertiroidizm için homeopati tedavisinde en çok kullanılan remediler ve kullanım durumları yer almaktadır.

IODIUM

İyot, hızlı metabolizma ile hipertiroidizm için en iyi ilaçlardan biridir. İodium, aşırı derecede ince, koyu tenli, genişlemiş lenf bezleri ile uygundur, doymak bilmez bir iştahı vardır ama incelir. Zayıflama, büyük iştahla kilo kaybı. Çok susuzlukla aç. Yemekten sonra daha iyi. Birkaç saatte bir yiyen. Yemek yemezse endişelenir veya kaygılanır. Yemek yerken veya yemekten sonra daha iyi. Büyük bir güçsüzlük, en ufak bir çaba terlemeye neden olur, konuşamaz, merdivenlerden çıkarken nefessiz kalır. Çarpıntı, daha kötüsü en az efor. Her zaman sıcak hisseder. Sessizken kaygı. Şimdiki zaman ve depresyonla ilgili endişe, geleceğe referans yok.

NATRUM MURIATICUM

Natrum muriaticum, ruh hali değişiklikleriyle birlikte hipertiroidizm için başka bir en iyi remedidir. Depresyon. Kişi depresif ve içe dönüktür. Ağlamak için işaretlenmiş eğilim. Hüzünlü, ağlamaklı bir ruh hali, sebepsiz, ama diğerlerinin tesellisi onun dertlerini daha da ağırlaştırıyor. Başkalarının önünde ağlayamaz. Büyük sinirlilik. Natrum mur insanı güneşin sıcaklığına dayanamaz. Gün doğumundan gün batımına kadar şiddetli baş ağrısı. Büyük bir zayıflama, yemek yerken iyi, özellikle boyunda et kaybı. Kalp atış hızı arttı. Menstrüasyon bastırıldı. Tuzlu ve tuzlu yiyecekler için özlem, Natrum muriaticum’a özgüdür.

LACHESIS

Lachesis, kilolu kişilere ve hastalıkları nedeniyle hem zihinsel hem de fiziksel olarak değişmiş olanlara göre zayıf, narin ve zayıf olanlara uyarlandığı hipertiroidizm için en iyisidir. Zihinsel olarak kişi sabahları üzgündür, dünyaya karışma arzusu yoktur. Gergin ve heyecanlıdırlar. Büyük konuşkanlık, her zaman konuşmak ister, sık sık bir konudan diğerine atlar, sonra üzüntü veya aynı şeyi tekrarlar, bir kelime genellikle başka bir hikayeye yol açar. Dokunmaya karşı büyük hassasiyet. Boğazına veya karnına dokunmaması için yatak veya gecelik giyemezler. Sıcak basması ve çarpıntı ile menopoz çağındaki kadınlar için harika bir remedi. Menstruasyon çok kısa ve çok zayıf hale gelir. Tüm semptomlar uykudan sonra daha da kötüleşir veya şiddetlenme onu uykudan uyandırır; şiddetlenerek uyur.

LYCOPODIUM CLAVATUM

Lycopodium clavatum, zayıflama ile birlikte hipertiroidizm için en iyisidir. Vücudun üst kısmı daha zayıftır. Yetersiz beslenme ve sindirim güçlüğü çekiyorlar. Hasta zayıf, solmuş ve gaz ve şişkinlik dolu. Sıcak içecekleri ve sıcak yiyecekleri tercih ederler. Craves şekeri karakteristiktir.

LYCOPUS VIRGINICUS

Lycopus virginicus, kalp semptomlarının belirgin olduğu hipertiroidizm için en iyisidir. Hızlı kalp eylemi. Çarpıntı ve artan kalp hızı. Sinir tahrişinden çarpıntı.

PETROLEUM

Petrol, iştah artışı ile hipertiroidizmde endikedir. Mide boş olduğunda mide ağrısı, sürekli yemek yemekle rahatlar. Şiddetli açlık. Gece kalkıp yemek yemeli. Petrol insanı cilt döküntülerinden ve kıvrımlarda, meme uçlarında ve parmak uçlarında derin çatlaklardan muzdariptir.

PHOSPHORUS

Fosfor, iyimser mizaçlı, açık tenli, narin kirpikli, ince sarı veya kızıl saçlı, çabuk algılayan ve doğası gereği çok hassas olan uzun ve ince kişilere uyarlanmıştır. Tüm duyuların dış izlenimlere, ışığa, gürültüye, kokulara, dokunmaya aşırı duyarlılığı. Hormonal dengesizlik nedeniyle saçlar kafa derisinden kümeler halinde düşer; saçlar demetler halinde dökülür, tek parça kellik. Hasta baş, göğüs, mide ve tüm karında zayıf, boş, tamamen gitmiş bir his hisseder. Soğuk ve buzlu içecekler, çikolata, şekerlemeler, tuz, asitler ve baharatlı yiyecekler için can atıyorlar. Tiroid hormonlarındaki artışa bağlı olarak özellikle ishal olmak üzere bağırsak hareketlerinde bozulma olan hasta. Dışkıdan sonra büyük zayıflık ile ishal.

PULSATILLA NIGRICANS

Pulsatilla nigricans kararsız, yavaş, yumuşak huylu, çekingen, duygusal ve ağlamaklı kişilere uyarlanmıştır. Kolayca ağlar. Vücuttaki ısı nedeniyle kişi her zaman açık havayı arar, soğuk olsa bile orada her zaman daha iyi hisseder. Susuzluk, Pulsatilla’nın bir başka önde gelen semptomudur. Adetler bastırılmış veya yetersiz ve gecikmiş. Şikayetler zengin yiyecekler, yağlar, domuz eti, hamur işleri, tatlılar ve dondurmalardan ağırlaşıyor.

SEPIA

Sepia, koyu renkli saçlı, sert lifli, ancak yumuşak ve kolay mizaçlı kişilere uyarlanmıştır. Sepialı kişilerde aşırı hormon üretimine bağlı olarak duygudurum değişiklikleri görülür. Yüzde ve kafada korku ve sıcak basması ile endişe. Kayıtsızlık, Sepia’nın bir başka önde gelen semptomudur. Ailesine, mesleğine, en çok sevdiklerine bile kayıtsız. Büyük üzüntü ve ağlama. Sepya’da belirgin adet düzensizlikleri görülür. Hemen hemen her türden düzensiz adetler – erken, geç, yetersiz, bol, amenore veya menoraji. Basınç hissi ve sanki her şey pelvisten dışarı çıkacakmış gibi; Bunu önlemek için uzuvları sıkıca çaprazlamalı veya yakın oturmalıdır.

SULPHUR

Kükürt, ısı ve bağırsak rahatsızlıkları olan hipertiroidizm için endikedir. Özellikle geceleri, özellikle tepe ve ayak tabanlarında yanma hissi. Gündüz soğuk ayaklar, geceleri yanan tabanlar. Onlar için serin bir yer bulmak ister, serinlemek için onları yataktan kaldırır. Sabah ishali, Sülfürün başka bir belirtisidir. Sabahın erken saatlerinde yataktan çıkmak, sanki bağırsaklar içeriğini tutamayacak kadar zayıfmış gibi olmakta.

THYROIDINUM

Tiroidin, eşzamanlı bir remedi olarak kabul edilebilir.

Hipertiroidizm hastalığınızı homeopati tedavisi ile çözüme kavuşturmak istiyorsanız, bölgenizdeki yada online görüşme kabul eden homeopati tedavisi veren doktorlardan randevu oluşturabilirsiniz.

Yorum yapın