Hirsutizm (Aşırı Tüylenme) için Homeopati Tedavisi

Hirsutizm, bir kadının aşırı tüylenme geliştirdiği yani erkek tipi bir tüylenme geliştirdiği durumdur. Kadınların üst dudaklarında, çenelerinde, göğüslerinde, karınlarında veya sırtlarında ince tüyler yerine kaba, koyu renkli tüyler gelişecektir.

Hirsutizm (Aşırı Tüylenme) Nedenleri

Hirsutizm kesin nedeni bilinmemektedir, ancak hirsutizme neden olduğu bilinen birkaç durum vardır. Bu koşullar şunları içerir:

 • Erkeklik hormonları, androjenler: Kadınlar doğal olarak androjen üretir, ancak androjen seviyeleri normalden yüksekse veya saç kökleri androjenlere daha duyarlıysa hirsutizm gelişebilir.
 • Polikistik over sendromu: PCOS’lu kadınlar çok fazla androjen üretebilir, hirsutizme sahip olabilirler, ayrıca akne, düzensiz veya adet görmeme, diyabet, kilo alma ve/veya doğurganlık sorunları yaşayabilirler.
 • Menopoz: Menopozun hormonal değişiklikleri yüzdeki tüylerin (bıyık ve sakal) artmasına neden olabilir.
 • Konjenital adrenal hiperplazi: Bu kalıtsal durum, adrenal bez tarafından kortizol ve androjen dahil olmak üzere steroid hormonlarının anormal üretimi ile karakterizedir.
 • Tümörler: Nadiren yumurtalıklarda veya adrenal bezlerde androjen salgılayan bir tümör hirsutizme neden olabilir.
 • Virilizasyon: Daha kalın ses, akne veya artmış kas kütlesi gibi diğer erkek özellikleriyle birlikte aniden ortaya çıkan hirsutizm.
 • İlaçlar: Anabolik steroidler, testosteron, glukokortikoidler, siklosporin, minoksidil, danazol, fenitoin gibi ilaçlar hirsutizme neden olabilir.

Hirsutizm (Aşırı Tüylenme) Belirtileri

Hirsutizm ana semptomu, kadınların yüz, göğüs, sırt, alt karın, üst kol veya üst bacaklarında büyüyen kalın, kaba, koyu renkli tüylerdir.

Yüksek androjen seviyeleri hirsutizme neden olduğunda, zamanla virilizasyon adı verilen bir süreç olan başka belirtiler de gelişebilir. Virilizasyon belirtileri şunları içerebilir:

 • Derinleşen ses
 • Kellik
 • Sivilce
 • Artan kas kütlesi
 • Klitoris büyümesi

Hirsutizm (Aşırı Tüylenme) için Homeopati Tedavisi ve Remedileri

Hirsutizm için doğal, alternatif ve tamamlayıcı tıp tedavisi arıyorsanız homeopati bu iş için mükemmel bir sağlık sistemidir. Homeopati, sadece tek bir soruna değil, hasta kişinin tüm bedenine, ruhsal durumuna ve zihinsel seviyelerine de baktığı için kişiye özel ve bütüncül iyileşme sağlaması ile hirsutizm sorunları içinde en etkili tedavi yöntemlerinden birisidir. Deneyimli bir homeopat tarafından alınacak olan detaylı anamnez sonrasında, hirsutizm ve diğer sorunlarınıza çare olabilecek en uygun remedi seçilerek bütüncül şifalanma amaçlanmaktadır. Hirsutizm’in homeopatik tedavisinde en çok tercih edilen remediler ve belirtileri aşağıda yer almaktadır…

CALCAREA CARBONICA

Calcarea carb, şişman, gevşek, açık ve obez kişiler için uygundur. Orta yaştan sonra kusurlu metabolizma. Menstrüel düzensizlikler. Adetler çok erken ve çok uzun sürüyor. Soğuk hasta. Soğuk havaya karşı büyük hassasiyet. Soğuğu kolay yakalar. Yumurta ve kir için özlem.

CORTICOTROPHINUM

İstenmeyen bölgelerdeki tüyler. Kadınlarda erkekleşme. Adet düzensizliği. Parlak kan ve koyu pıhtılarla uzun süreli ve ağır kanama. Ürkek ve endişeli kişiler. Zayıf hafıza.

NATRUM MURIATICUM

Depresif ve içe dönük kişiler. Üst dudakta istenmeyen tüyler. Yüz yağlı, parlak, sanki yağlanmış gibi. Adet düzensiz, genellikle bol.

OLEUM JECORIS ASELLI

Hirsutizm için önemli remedilerden biri, özellikle yüzdeki anormal saç büyümesi. Yumurtalıklarda ağrı. Amenore. Kadında hormonal dengesizliği düzeltin.

OOPHORINUM

Yumurtalık kistlerinden kaynaklanan hirsutizm. Cilt rahatsızlıkları ve akne rosacea.

SEPIA

Kadınlarda hormonal dengesizlik için en iyi remedilerden biri. Yüzde sivilce ve kıllar. Çok asabi, sinirli ve hassas kişiler. Kayıtsız. Adetler çok geç ve yetersiz. Sanki her şey vajinadan kaçacakmış gibi aşağı çekmek hissi.

THUJA OCCIDENTALIS

İstenmeyen tüy büyümesi. Adetler çok erken ve çok kısa.

CARCINOSIN, THYROIDINUM, MEDORRHINUM, SYPHILINUM

Araya karışan başka hastalıkların ilaçları.

Hirsutizm sorununuzu homeopati tedavisi ile çözmek istiyorsanız, bölgenizdeki homeopati eğitimi almış doktorlardan randevu alarak hem hirsutizm hem de diğer hastalıklarınızdan bütüncül aşamada sağlığa kavuşma yaşayabilirsiniz.

Yorum yapın