Kaşıntı (Pruritus) için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Hastanın genel veya lokal kaşıntı şikayeti yakın zamanda olabilir veya birkaç gündür orada olabilir. Kaşıntı bazen kanayana kadar kaşınmaya neden olur. Cilt sıcaktır ve bazen kırmızı renk değişikliği olur. bu, püskürmelerle veya püskürmeler olmadan ve değişen modalitelerle mevcut olabilir. Bu bir PRURITUS vakasıdır.

Kendi başına bir semptom ve hastalıktır. Uyuz, atopik egzama, kandidiyazis, ürtiker, böcek ısırıkları vb. gibi birçok durumda bulunur. Metabolik hastalıklarda, malign hastalıklarda, hematolojik hastalıklarda, böbrek ve karaciğer hastalıklarında görüldüğü gibi belirgin cilt tutulumu olmayan sistemik durumlarda da bulunabilir. Genellikle senil ve psikojenik durumlar da çok fazla kaşıntı ile kendini gösterir. İlaç reaksiyonları da bu semptomları verebilir. Bu nedenle, kaşıntı tedavisi için altta yatan nedenin araştırılması gerektiği açıktır. Bu kaşıntı, genelleştirilmiş veya yerel nitelikte olabilir.

Pruritus, kaşıntı anlamına gelir. Kuru cilt, cilt hastalığı, hamilelik ve nadiren kanser gibi bir dizi rahatsızlıkla ilişkilendirilebilir.

Belirtiler

Kaşıntılı cilt, ciltte gözle görülür herhangi bir değişiklik olmadan ortaya çıkabilir. Veya şunlarla ilişkili olabilir:

 • Kırmızılık
 • Darbeler, lekeler veya kabarcıklar
 • Kuru, çatlamış cilt
 • Kösele veya pullu cilt

Bazen kaşıntı uzun sürer ve yoğun olabilir.

Nedenler

Kaşıntılı cildin nedenleri şunlardır:

 • Cilt koşulları.  Kuru cilt (kseroz), egzama (dermatit), sedef hastalığı, uyuz, yanıklar, yara izleri, böcek ısırıkları ve kurdeşen dahil olmak üzere birçok cilt rahatsızlığı kaşıntısı.
 • İç hastalıkları.  Kaşıntılı cilt, altta yatan bir hastalığın belirtisi olabilir. Bunlara karaciğer hastalığı, böbrek yetmezliği, demir eksikliği anemisi, tiroid sorunları ve multipl miyelom ve lenfoma dahil olmak üzere belirli kanserler dahildir.
 • Sinir bozuklukları.  Multipl skleroz, diyabet, sıkışmış sinirler ve zona (herpes zoster) gibi sinir sistemini etkileyen durumlar kaşıntıya neden olabilir.
 • Psikiyatrik hastalıklar.  Kaşıntılı cilde neden olabilen psikiyatrik hastalıklara örnek olarak anksiyete, obsesif-kompulsif bozukluk ve depresyon verilebilir.
 • Tahriş ve alerjik reaksiyonlar.  Yün, kimyasallar, sabunlar ve diğer maddeler cildi tahriş edebilir ve kaşıntıya neden olabilir. Bazen zehirli sarmaşık, parazitler veya kozmetikler gibi maddeler alerjik reaksiyona neden olur. Ayrıca, narkotik ağrı kesici ilaçlar (opioidler) gibi bazı ilaçlara verilen reaksiyonlar kaşıntılı cilde neden olabilir.
 • Gebelik.  Hamilelik sırasında, bazı kadınlar kaşıntılı cilt yaşarlar.

Bazen kaşıntının nedeni belirlenemez.

Risk faktörü

Herkes kaşıntıya yakalanabilir, ancak aşağıdakiler dahil olmak üzere belirli insan grupları duruma daha duyarlıdır:

 • Mevsimsel alerjisi, saman nezlesi, astımı ve egzaması olan kişiler
 • Diyabetli insanlar
 • HIV/AIDS ve çeşitli kanser türleri, özellikle lösemi veya lenfoma olanlar
 • Hamile kadın
 • Yaşlı

Komplikasyonlar

Altı haftadan uzun süren kaşıntılı cilt (kronik kaşıntı), örneğin uykunuzu bölerek ve endişe veya depresyona neden olarak yaşam kalitenizi etkileyebilir. Uzun süreli kaşınma ve kaşınma, kaşıntının yoğunluğunu artırabilir ve muhtemelen cilt yaralanmasına, enfeksiyona ve yara izine yol açabilir.

Kaşıntı (Pruritus) için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Ayrıntılı bir öykü, başlangıcı, seyri ve şiddet derecesi not edilmelidir. Herhangi bir metabolik hastalığı veya başka bir durum için herhangi bir ilaç alımını araştırın. Ayrıca, bu kaşıntının nedenini doğru bir şekilde saptamak için hastanın herhangi bir doktora alerjisi olup olmadığına da dikkat edin. Ancak genellikle kaşıntı yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olur. Ana şikayet olarak kaşıntı yani pruritus olarak başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnezde hasta kişinin kaşıntı harici göstermiş olduğu diğer hastalık belirtileri yani semptomları tek tek tespit edilir ve daha sonrasında alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılacak olan analiz ile hasta kişinin göstermiş olduğu tüm semptomlara uyacak en doğru remedinin seçilmesi ile hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda kaşıntı (pruritus) için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve hangi remedinin ne zaman tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibi olmaktadır.

Sulphur

Cilt dokusu kuru, pullu ve sağlıksız ise akla gelen ilk remedidir ve her küçük yara iyileşir. Cilt çizildiğinde yanar ve havaya, rüzgara ve yıkamaya karşı hassastır. Erüpsiyonlar sivilceli, püstüler ve kıvrımlarda çatlaklar ve soyulmalar. Kaşıntı sıcaklıkla şiddetlenir. Varisli damarlar ülserleşir, yırtılır ve kanar. Deliklerin kızarıklığı.

Kükürt, güçlü bir antiseptiktir ve en önemli uyuz yok edicilerinden biridir, ancak kükürt, yerel olarak uygulandığında yapısal patlamaları bastırma özelliğine ve ayrıca akarları yok etme gücüne sahiptir.

Kükürt, püskürmeleri ortaya çıkarma özelliğinin ötesinde bağımsız bir antipsorik etkiye sahiptir. Sedef hastalığının aktif olduğu ve iyi belirtilen çarelerin sonuç olarak etki etmediği durumlarda endikedir.

Psorinum

Uyuz nozodudur. Gross, bunu pityriasis’in psora sicca epidermoid efervesansının bir ürünü olarak tanımladı. Yağ bezlerinden aşırı salgı nedeniyle yağlı cilt. Tembel ülserler, iyileşmek için alışveriş yapın. Ürtiker, eforla kötüleşir. Bu fazlalıklar yazın kaybolur, kışın ortaya çıkar. Akut hastalıklardan sonra hayati reaksiyon ve secde eksikliği vardır. Boşaltmaların kötülüğü ikinci önemli noktadır. Bol terleme.

Kaybolmaya yol açan şiddetli kaşıntı; geceleri yünlülerden ve yatağın sıcaklığından daha kötü. Yüzeye kadar çiğ ve kanayan çizikler. Her yerde huysuz patlamalar. Egzama, sedef hastalığı, uyuz ve bitlere tekrarlayan eğilim. Bastırılmış patlamalar.

Arsenicum album

Cilt semptomlarında iç rahatsızlıklar veya astım ile değişiklik vardır. Cilt kuru, pullu ve buruşuktur, soğukta daha kötüdür. Patlamalar, mevcut olduğunda popüler, kuru, pürüzlü, pullu ve soğuk ve kaşınma nedeniyle daha kötüdür. Yanma ve huzursuzluk ile üritikara. Püstüller kötü huylu hale gelir, yaralar kolayca zehirlenir ve enfekte olur, kangren ve karbonküller kolayca gelişebilir. Cilt büyük ölçeklerde soyulur. Bastırılmış püskürmelerden sonra şiddetli kaşıntı.

Arsenicum albümü kanserli diyatezi ile yakından bağlantılıdır ve kanserli dokular ve kanserli elementler üzerinde doğrudan etki eder ve onun tarafından ham ve potenslerde birçok tedavi rapor edilmiştir. sübjektif semptomlar mevcut olduğunda daha yüksek potensler işe yarar ve benzerlik daha kaba veya kaba olduğunda, daha düşük potensler faydalıdır.

Rhus toxicodendron

Yoğun kaşıntıya sahiptir. Cilt kuru, sıcak ve yanıktır, sanki sıcak iğnelerle delinmiş gibi yanma ve acıma ile birlikte her yer kaşınmaktadır. tırmalamayı yanma takip eder. Ölçek oluşturma eğilimi vardır. Cilt soğuk havaya karşı hassastır.

Çoğunlukla destekleyici formda vezikül oluşturma eğilimi. Rhus toxicondendron ayrıca zona, herpes zoster, pemfigus ve egzamada endikedir. Herpesin astım ve dizanteri ile değiştiği durumlarda son derece faydalıdır.

Natricum muriaticum

Fleksiyonlarda kaşınan herpetik döküntüler üzerinde belirgin bir etkiye sahiptir; cilt ham, kırmızı ve iltihaplıdır. Genellikle cilt kuru ve çatlamış, ancak tüylü kısımlar yağlıdır. Kurdeşen, çok fazla yanma ve kaşıntı ile efordan sonra gelişir, daha kötü yeme. Ayrıca alopesiye neden olan saç köklerini de etkiler. Acı veren eski bir yara izinin kızarıklığı.

Isırgan döküntüsü, aşırı büyük, şiddetle kaşınan kırmızı lekeler. Kaşıntı terleyerek daha iyidir.

Dolichos pruriens

Görünür herhangi bir döküntü döküntüsü olmaksızın derinin şiddetli kaşınması içindir; daha çok omuzlar, eller, dirsekler, dizler ve kıllı kısımlarda. Cilt geceleri yatakta yanar.

Yorum yapın