Kepek için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Kepek, kafa derisini etkileyen en yaygın rahatsızlıklardan biridir. Kepek, kafa derisinin cildindeki ölü hücrelerin aşırı ölçeklenmesinden başka bir şey değildir. Bildiğimiz gibi, vücut her 24 saatte bir sürekli fakat kademeli olarak yenilenir. Ancak cildin çok daha hızlı yenilenmesi söz konusu olduğunda kepek dediğimiz pullar şeklinde görünür hale gelir.

Kepek Belirtileri

 • Pul pul olan beyaz (gri) şeklinde görünen ciltte aşırı ve belirgin pullanma
 • Kaşıntı, yağlı cilt,
 • Altta yatan cildin tahrişi veya kızarıklığı. Kronik (uzun süreli) ve tekrarlayan olma eğilimindedir.

KEPEK TÜRLERİ

Kepek iki ana tipte olabilir:

a. Kuru (pullar gümüşi ve beyaz görünür)

b. Nemli (pulların hoş olmayan bir kokuyla birlikte soluk sarımsı göründüğü yerler.)

Kepek Oluşma Nedenleri

 • Tahriş olmuş, yağlı cilt.
 • Kuru cilt.
 • Çoğu yetişkinin kafa derisindeki yağlarla beslenen maya benzeri bir mantar (malassezia).
 • Saç bakım ürünlerine duyarlılık (kontakt dermatit)
 • Sedef hastalığı ve egzama gibi diğer cilt rahatsızlıkları.

Teşhiş

Doktor kepek için kesin tanı koyarken, genellikle kepek gibi mevcut olan diğer altta yatan hastalıkları ekarte etmeyi gerektirir:

 • Seboreik dermatit
 • Sedef hastalığı
 • Mantar enfeksiyonu

Vaka geçmişinin değerlendirilmesi gerekir ve kesin tanıya yakın bir klinik muayene ile ulaşılabilir. Biyopsi gerekli değildir.

Kepek için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Kepek, sosyal yaşantımızda pek istemediğimiz bir durum olmakla birlikte, omuzların üzerinde kepek görünmesi kişiyi huzursuz eden bir rahatsızlıktır. Ana şikayeti olarak kepek için başvuran bir hastaya homeopatik tedavi için önce kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki göstermiş olduğu tüm hastalık belirtileri dikkatle toplanır. Daha sonrasında alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılacak olan değerlendirme ile hasta kişinin tüm semptomlarına uyacak en doğru remedi seçilerek hastanın tedavisine başlanır. Kepek için homeopatik tedavide kullanılan etkili remediler ve bu remedilerin hangi durumlara göre seçilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

MEZERIUM:

Kalın kabukları olan ve çıkarılması zor olan kronik kepek durumlarında faydalıdır. Saç derisinde ağrılı iz ve muhtemelen yara izleri vardır.

THUJA:

Saçların yağlı olduğu hastalarda kepek için faydalıdır. Saç derisinde kaşıntı vardır. Yüzün yağlı, akneli veya sivilcesiz olduğu durumlarda kullanılır.

PHOSPHORUS:

Küme şeklinde düşen kepek için faydalıdır.

Arsenic Album:

Saç derisinde şiddetli kaşıntı olan kepek için faydalıdır.

Kepek sorununuz için doğal, alternatif, yan etkisiz bir tedavi yöntemi arıyorsanız, homeopati 200 yıldan fazla bir zamandır güvenle kullanılan bir tedavi yöntemi olarak bu isteğinizi karşılamaktadır. Kepek için homeopati randevusu oluşturmak için bulunduğunuz bölgede yada online görüşme yapabilen homeopat doktorlardan randevu alabilirsiniz.

Yorum yapın