Postherpetik Nevralji için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Postherpetik nevralji, herpes zoster enfeksiyonunun saldırısından sonra ortaya çıkan bir sinir hastalığıdır. Herpes zoster veya ‘zona’, varicella zoster virüsünün neden olduğu cildi, özellikle de göğsün yanlarını etkileyen viral bir enfeksiyondur. Bu, çocuklarda su çiçeği hastalığına neden olan virüsle aynıdır.

Bir uçuk atağından sonra, virüs vücudun sinir dokularında uykuda kalır. Bu virüs, bireyin bağışıklığı azaldığında veya büyük bir hastalıktan sonra nekahat döneminde aktif hale gelebilir ve ciltte zona olarak bilinen kabarcıklara neden olabilir. Yaklaşık iki ila dört hafta içinde önemli sonuçlar olmadan kaybolan bir döküntü eşlik eder. Zona hastalarının yaklaşık %50’si post herpetik nevralji (PHN) veya zona sonrası ağrı geliştirmeye devam eder.

Nevralji, herpetik döküntüler iyileşmeye başladığında başlar. Ağrı genellikle etkilenen dermatonda veya etkilenen sinir seyrinde ortaya çıkar ve aynı sinir kaynağına sahip bölgede şiddetli ağrıya neden olur. Ağrı, bazen ciltte yanma hissi ile birlikte, çizen, iğneleyici tipte yoğun bir ağrıdır. Ağrı birkaç haftadan birkaç aya kadar, nadiren yıllarca sürer.

Nedenler

 • Zona enfeksiyonundan sonraki üç gün içinde şiddetli döküntü
 • Bir araştırma, hastaların %65’inin kadın olduğunu gösteriyor.
 • PHN gelişme şansı, 50 yaşın üzerindeki kişilerde zona meydana geldiğinde artar.
 • HIV ile enfekte hastalarda herpes zoster insidansı, enfekte olmayan kişilere göre 15 kata kadar daha yüksektir ve Hodgkin lenfoma hastalarının yüzde 25’inde herpes zoster gelişir.
 • Siyahların bu durumu geliştirme olasılığı beyazların dörtte biri kadardır.
 • HZ katılımının yeri
  • Düşük risk – Çene, boyun, sakral ve bel
  • Orta risk – Torasik
  • En yüksek risk – Trigeminal (özellikle oftalmik bölünme), brakiyal pleksus. 

Belirti ve bulgular:

 • Zona iyileştikten sonra 3 ay veya daha uzun süre devam eden ağrı PHN olarak tanımlanır.
 • PHN ağrısı yanma, ağrı, kaşıntı ve keskin olabilir ve ağrı sabit olabilir veya gelip gidebilir.
 • Kabarcıklardan etkilenen cilt, yara izi gösterebilir.
 • İlgili deramatom, aşırı duyarlılık veya azalmış duyarlılık gibi değişen duyumlar gösterebilir.
 • Nadir durumlarda, ilgili sinirler kas hareketini de kontrol ediyorsa, hasta ayrıca kas zayıflığı, titreme veya felç yaşayabilir.

Tedavi:

Geleneksel tedavi, durumun düzelmesini beklerken ağrı kontrolüne yöneliktir. Ağrı tedavisi, topikal ilaçlar, reçetesiz satılan analjezikler, trisiklik antidepresanlar, antikonvülsanlar ve bir dizi tıbbi olmayan modalite gibi çoklu müdahaleleri içerebilir. Bazen, narkotik gerekli olabilir.

Postherpetik Nevralji için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Ana şikayet olarak postherpetik nevralji için başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki tüm hastalık semptomları yani belirtileri tespit edilir. Daha sonra alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılacak olan analiz sonrasında göstermiş olduğu tüm hastalık belirtilerine uyacak en doğru remedinin seçilmesi ile hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda postherpetik nevralji için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

Mezereum – Yoğun Yanan Postherpetik Nevralji İçin

Mezereum, postherpetik nevralji için en iyi remediler arasında derecelendirilmiştir. Postherpetik nevraljik ağrılar şiddetli olduğunda ve belirgin yanma ile birlikte olduğunda en uygun reçetedir. Mezereum, yüzde yerleşen postherpetik ağrılarda postherpetik nevralji için ilaçlar arasında en faydalısıdır. Yüzdeki ağrı yemek yerken daha da kötüleşebilir. Sıcaklık rahatlama getirir. Mezereum, döküntülerin mevcut olduğu aktif herpes zoster sırasında da faydalıdır. Herpes zoster enfeksiyonu sırasında Mezereum reçete etmeden önce dikkat edilmesi gereken temel belirtiler, parlak kırmızı areola ve yoğun yanma ile şiddetli kaşıntılı veziküllerdir.

Ranunculus Bulbosus – Paroksizmlerde Gelen Ağrılar İçin

Postherpetik nevralji için belirgin olarak belirtilen remedilerden bir diğeri de Ranunculus Bulbosus’tur. Paroksizmlerde gelen keskin, vurucu, postherpetik nevraljik ağrılar için endikedir. Ayrıca, herpetik enfeksiyonu takiben interkostal nevralji için en çok listelenen ilaçlardan biridir. Ranunculus Bulbosus, veziküller mavimsi renkte olduğunda herpes zoster için de endikedir. Erüpsiyonlara, temas halinde kötüleşen kaşıntı ve yanma semptomları eşlik eder.

Rhus Tox – Postherpetik Nevralji İçin En İyi Remedilerden Biri

Rhus Tox ayrıca postherpetik nevralji için oldukça etkili remediler listesinde yer almaktadır. Ağrılara belirgin bir huzursuzluk eşlik ettiği postherpetik nevralji için en iyi remedilerden biridir. Bu gibi durumlarda cilt soğuk havaya karşı hassastır. Herpes zosterde, veziküllerin kaşıntı ve batma ile sarımsı olduğu durumlarda ilaçlar arasında en çok Rhus Tox tercih edilir.

Yorum yapın