Skrofula için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Skrofula, tüberküloza neden olan bakterilerin akciğerlerin dışında semptomlara neden olduğu bir durumdur. Bu genellikle boyundaki iltihaplı ve tahriş olmuş lenf düğümleri şeklini alır.

Lenfatik sistemin tüberkülozu olarak da adlandırılır. Skrofula, akciğerlerin dışında meydana gelen en yaygın tüberküloz enfeksiyonu şeklidir.

Tarihsel olarak, skrofula “kralın kötülüğü” olarak adlandırıldı. 18. yüzyıla kadar doktorlar hastalığı tedavi etmenin tek yolunun kraliyet ailesinin bir üyesi tarafından dokunulmak olduğunu düşünüyorlardı.

Belirtiler

Skrofula en sık boyun tarafında şişlik ve lezyonlara neden olur. Bu genellikle şişmiş bir lenf düğümü veya küçük, yuvarlak bir nodül gibi hissedilebilen düğümlerdir. Nodül genellikle dokunulduğunda hassas veya sıcak değildir. Lezyon büyümeye başlayabilir ve hatta birkaç hafta sonra irin veya diğer sıvıları boşaltabilir.

Bu semptomlara ek olarak, skrofulalı bir kişi şunları yaşayabilir:

  • ateş
  • halsizlik veya genel bir iyi olmama hissi
  • gece terlemeleri
  • açıklanamayan kilo kaybı

Nedenler

Bir bakteri olan Mycobacterium tuberculosis, yetişkinlerde skrofulanın en yaygın nedenidir. Bununla birlikte,  Mycobacterium avium intrasellüler  vakaların az bir kısmında skrofulaya da neden olabilir.

Çocuklarda tüberküloz dışı bakteri nedenleri daha yaygındır. Çocuklar, kontamine maddeleri ağızlarına koymaktan dolayı bu durumu kapabilirler.

Risk faktörleri

Bağışıklığı baskılanmış kişiler skrofula için daha büyük risk altındadır.

Altta yatan bir durum veya ilaç nedeniyle bağışıklığı baskılanmış biri için, vücudunda enfeksiyonlarla savaşacak kadar çok bağışıklık sistemi hücresi, özellikle de T hücreleri yoktur. Sonuç olarak, durumu almak için daha savunmasızlar.

Antiretroviral tedaviler alan HIV’li kişiler, tüberküloz bakterilerine karşı daha büyük inflamatuar yanıtlar yaşama eğilimindedir.

Komplikasyonlar

Skrofula  olanların yarısından azında akciğerlerinde tüberküloz da var. Skrofula boynun ötesine yayılabilir ve vücudun diğer bölgelerini etkileyebilir.

Ayrıca, bir kişi boyundan kronik, akan açık bir yara yaşayabilir. Bu açık yara, diğer bakteri türlerinin vücuda girmesine izin verebilir ve bu da daha ciddi enfeksiyonlara yol açabilir.

Skrofula için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Ana şikayet olarak skrofula için başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnezde hasta kişiye aile geçmişinden, geçirmiş olduğu tüm sağlık sorunlarına, rüyalarına, duygusal ve zihinsel sorunlarına kadar birçok konuda çok sayıda soru yöneltilir. Daha sonrasında alınan bu cevapları alanında uzman homeopat doktor detaylıca değerlendirerek hasta kişinin göstermiş olduğu semptomların tümüne uyacak en doğru remediye karar verir ve böylece skrofula şikayeti ile başvuran hastanın tedavisine başlanmış olur. Bu kapsamda skrofula için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

AURUM METALLICUM
Zührevi ve skrofulu önleyici bir remedi olarak altının kullanımı çok eskidir, ancak homeopati tarafından yeniden keşfedilip bilimsel temeline oturuncaya kadar eski okul tarafından neredeyse unutulmuştur ve şimdi bir daha asla kaybedilemez. Frengi, skrofulöz yapıya implante edildiğinde, en zorlu hastalıklı koşullardan birine sahibiz ve altın özellikle aşağılık kombinasyona uygun görünüyor.

DROSERA
Tüberküloz belirtileri veya güçlü bir aile tüberküloz öyküsü, ailede güçlü bir tüberküloz öyküsü ortaya koyar, herhangi bir hastalıkta Drosera’nın düşünülmesi için güçlü bir savunma ortaya koyar. Drosera’nın boyun bezlerinin etkisi altında, eğer “kırmak” zorunda kalırlarsa, sadece çok küçük açıklıklar üretirler; eski süpürücü bezlerin boyutları kısa sürede küçülür ve kapanır. Eski sikatrisyel doku verir ve yumuşar; derin, bağlı yara izleri gevşer ve yukarı çıkar, böylece deformite büyük ölçüde azalır. Drosera’nın devreye girdiği sağlıkta, görünümde, beslenmede iyileşme hızlı ve çarpıcıdır.

CALCAREA CARBONICA
Başta esas olarak kafa derisi ile sınırlı olan, ekşi ve rahatsız edici ter vardır. Bezler kolayca şişer ve süpürme eğilimi gösterir, yüz soluktur ve bu tür hastalar yavaş ve halsizdir; fontaneller açık, büyük bir karın ve şişmiş bir üst dudak var; bu karakteristiktir. Dişlenme yavaştır, ayaklar soğuk ve nemlidir. Tebeşirli dışkı ile kabızlık var. Geceleri baş ile ilgili kısmi terleme çok karakteristiktir. Zayıflama, cilt sarkık olan kıvrımlar halinde sarkar.

SULPHUR
Çocuk aktif, gergin ve hızlıdır, başı terler ve kaba, kuru bir cilde ve döküntülere eğilimlidir; kafa büyük, bıngıldaklar açık, kemik büyümesi kusurlu, omurgada raşitizm ve çürük eğilimi var, iştah açıcı, bezler hastalıklı, hasta aç ve zayıf. Çocuk kurumuş yaşlı bir adama benziyor, derisi sarı kırışık, gevşek ve kirli.

BARYTA CARBONICA
Bir deri bir kemik , geniş karın, açlık ve zayıflık. Zihinsel ve bedensel zayıflık. Ayrıca sivilceler, nemli yaralar ve diğer cilt belirtileri vardır. Taşlı sert endurasyonlar da işaretlenmiştir.

SILICEA
Bu ilaç, bezlerin skrofulöz diyatezi, şişmeleri ve süpürasyonlarına iyi karşılık gelir. Yetersiz beslenme, besin eksikliğinden değil, başın teri ve ayakların rahatsız edici terlemesinden değil, yetersiz beslenme Silicea’yı gösterir. Kaynama, sertleşme ve karbonkül eğilimi.

GRAPHITES
Koltuk altı, kasık ve boyun bezlerinin büyümesi, cilt semptomları, ince, rahatsız edici ve kısmen sindirilmiş ishal. Karın büyük ve serttir. Özellikle sağlıksız cilt koşulları, ürettiği döküntüler ve ayrıca; anemi; neredeyse Ferrum kadar belirgin bir anemi üretir. Grafit ihtiyacı olan hastalar özellikle soğuk algınlığına yatkındır. Dokuların infiltrasyonu başka bir durumdur.

PHOSPHORUS
Drosera gibi, kibrit fabrikalarındaki işçiler özellikle tüberküloza karşı direnci kırıyor gibi görünüyor. tüketime yatkındır ve çürük ve kemik nekrozundan muzdariptir. Fosfor, yalnızca kemik sorunlarını değil, aynı zamanda “Skrofulöz bezleri” de iyileştirmeye yardımcı olur, aynı zamanda her zaman çok hızlı büyüyen tipik ince Fosforlu çocuklarda: narin, mumlu, anemik. Kolayca çürükler: kolay kanarlar: ile Soğuk suya susuzluk, tuza açlık: buz sevgisi: tek başına gergindir – karanlıktan korkar, oldukça kayıtsız ve kayıtsızdır.

THERIDION
“Tüberküloz diyatezi için afinitesi vardır.” Kemik çürüğü ve nekrozunda başarı ile kullanılmıştır. “Kötülüğün köküne iniyor ve sebebi yok ediyor gibi görünüyor.”

Yorum yapın