Tat Alma Bozuklukları (Dizguzi) için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Disguzi, değişmiş bir tat alma duyusudur ayrıca genel olarak tat alma bozukluklarının genel bir adıdır. Çok çeşitli tetikleyicilere sahiptir. Bazı nedenler – soğuk algınlığı gibi – kendi kendine çözülürken, bunama gibi diğerleri kronik hastalıklardır.

Tat bozulması tipik olarak çok belirgindir. Bu duruma sahip çoğu insan çok özel ve sıra dışı tatlar tarif eder. Bazı durumlarda, tat veya koku bozukluğunuz olup olmadığı belli olmadığında.

Özellikle tat alma bozukluğunun nedeni açık bir şey değilse – uçuk veya hamilelik gibi – semptomların nedeni için bir teşhis almak da önemlidir. Vitamin eksiklikleri gibi tadı bozan çoğu durum tedavi edilebilir. Ve çoğu zaman, tat alma duyunuz tedaviden sonra iyileşir.

Belirtiler

Değişen bir tat alma duyusu, bir kişi yemek yerken veya içerken ve hatta ağızdan hiçbir şey tüketmediğinde bile etkileyebilir. Bazı insanlar metalik bir tat, acı bir tat, tuzlu bir tat veya hoş olmayan bir tatlı tattan şikayet ederler.

Tüm yiyeceklerin veya bazı yiyeceklerin keyfine müdahale edebilir, ancak nadiren mide bulantısına neden olur. Ve disguzi genellikle belirli yiyeceklere karşı isteksizliğe neden olur.

İlişkili Belirtiler

 • Ağız kokusu
 • Burun tıkanıklığı
 • Boğaz ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Mide bozukluğu
 • Baş ağrısı
 • Tükenmişlik
 • Ateş
 • Kuru bir ağız
 • Ağız içinde ağrı veya ağrı

Komplikasyonlar

Birisi kısa bir süre tat alma bozukluğu yaşadığında, iştah azalması gelişebilir. kilo verebilirler – bu sorun sadece birkaç gün sürse bile. Aslında, disguzi yaşayan hamile kadınlar genellikle birkaç kilo kaybederler. Bununla birlikte, sağlıklı bir insanda, disguzi düzeldiğinde iştah düzelir ve çoğu insan kilolarını tekrar alır.

Tat bozulmasına diyabet 1, gastrointestinal (GI) hastalık veya felç gibi uzun süreli bir durum neden olduğunda , yetersiz beslenmeyle sonuçlanabilir. Bazı insanlar kilo verir.

Disguzi ile mutlaka kilo vermeyebilir, ancak sağlıksız yiyecekler için bir tercih geliştirebilir, bu da yetersiz beslenmeyle sonuçlanır – hatta kilo kaybı olmadan.

Nedenler

Disguzinin çok sayıda nedeni vardır. Bunlardan bazıları ağız kuruluğu, diş problemleri veya kemoterapi gibi ağızdaki değişikliklerle ilgiliyken, diğerleri tat duyusunun hamilelik ve migren gibi nörolojik yönlerindeki değişikliklere dayanır.

Disguzi yaygın geçici nedenleri şunlardır:

 • Nezle
 • Postnazal damla
 • Gebelik
 • Kserostoma – ağız kuruluğu
 • Bozuk koku alma duyusu
 • Beslenme yetersizliği
 • Sigara içmek
 • Alerjiler
 • Migren
 • Gastrointestinal (GI) enfeksiyon
 • Kabızlık
 • İlaç tedavisi

Kronik hastalık

Tat alma duyusunda bozulmaya neden olan bir dizi tıbbi durum vardır. Tat duyusunu engelleyen tıbbi durumların birçoğu aynı zamanda koku duyusunu da etkiler ve bu duyulardan hangisinin bozuk olduğunu ayırt etmek zor olabilir.

Bozulmuş tat duyusu ile ilişkili yaygın tıbbi hastalıklar şunları içerir:

 • GI hastalığı
 • Parkinson hastalığı
 • Diyabet
 • Bunama
 • Sinir hasarı
 • Felç

Kimyasal maruz kalma

Kimyasal toksin maruziyeti de tat alma duyusunu bozabilir. Pestisitler, kozmetikler, deterjanlar ve endüstriyel ortamlardaki kimyasallar deri, ağız veya burun yollarından sisteme girebilir.

Teşhis

Disguzi’nin tanısal değerlendirmesi, birinin değişmiş bir tat alma duyusuna sahip olup olmadığının belirlenmesine ve nedeninin belirlenmesine dayanır.

Tadı değerlendirmek için kullanılabilecek birkaç tanı testi vardır. Bazı muayeneler, belirli zevklere maruz kaldığınızda tepkinizi ölçmeyi içerir. Diğer testler sinir fonksiyonunu değerlendirir.

 • Tat eşiği testi
 • Tat-eşik testi
 • Tat kadran testi
 • Lezzet ayırt etme testi
 • Elektrogustometri
 • Tat olay potansiyelleri

Disguzi için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati, 200 yıldan fazla bir zamandır tüm dünyada güvenle kullanılan doğal, alternatif ve acısız, ağrısız bir tedavi yöntemidir. Bütüncül tedavi yaklaşımı ile homeopati yüzlerce hastalıkta başarılı sonuçlar elde etmiştir. Ana şikayeti disguzi yani tat alamama sorunu olan bir hasta için ilk olarak kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki tüm hastalık belirtileri, aile geçmişinden gelen hastalık öyküleri, geçirmiş olduğu hastalıklar gibi homeopat doktorun işine yarayacak verilerin toplanması amaçlanır. Daha sonrasında alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılan değerlendirme ile hasta kişinin göstermiş olduğu tüm semptomlara uyacak en doğru remedi seçilerek hastanın tedavisine başlanır. Disguzi için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlar için tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

Natrum Mur – Soğuk, Burun Alerjisi Durumlarında

Natrum Mur, soğuk, nazal alerjilerden kaynaklanan koku veya koku kaybının azaldığı vakaları yönetmek için önde gelen bir remedidir. İhtiyacı olan kişilerde berrak beyaz bol burun akıntısı olan şiddetli soğuk algınlığı öyküsü vardır. Bununla şiddetli ve sık hapşırma şikayet edilir. Bazen burun durması ile birlikte alternatif akıcı burun akıntısı vardır. Çoğu durumda, bu ilacın endike olduğu durumlarda koku kaybı ile birlikte tat kaybından şikayet edilir.

Pulsatilla – Tekrarlayan Soğuktan

Bu, koku kaybını / azalmasını yönetmek için başka bir uygun ilaçtır. İhtiyacı olan kişilerde tekrarlayan soğuk algınlığı eğilimi olabilir. Çoğu zaman kalın sarımsı, yeşilimsi burun akıntıları vardır. Bu deşarjlar rahatsız edici bir kokuya sahip olabilir. Burunları akşamları tıkalı hissediyor. Çoğu zaman koku kaybının yanı sıra tat ve iştah kaybı da yaşarlar.

Calcarea Carb – Nazal Polipler ve Sık Soğuk Algınlığı Nedeniyle

Nazal poliplerden koku kaybı vakalarında iyi endikasyonlu bir remedidir. Bu remediye ihtiyaç duyan kişilerde poliplerin yanı sıra sık soğuk algınlığı eğilimi de mevcuttur. Alternatif burun kuruluğu ve sarı rahatsız edici mukus ile tıkalı burunları olabilir. Ayrıca burun deliklerinde ülserasyon veya kabuklanma olabilir.

Teucrium – Nazal Poliplerden

Calcarea Carb gibi bu ilaç, nazal poliplerden kaynaklanan koku kaybı veya azalması vakalarında iyi endikedir. Koku kaybı ile birlikte görülen semptomlar burun deliklerinde durma, burun deliklerinde emekleme hissi, burun deliklerinden yeşil kabukların gelmesidir.

Silicea – Kronik Soğuk ve Sinüzit Vakaları İçin

Koku azalması veya koku kaybı durumlarında bir sonraki faydalı remedidir. İhtiyacı olan kişilerde genellikle kronik soğuk algınlığı ve ayrıca sinüs iltihabı / enfeksiyonu eğilimi vardır. Koku kaybı ile birlikte sıklıkla sahip oldukları semptomlar arasında burnun tamamen durması, burun deliklerinde yara kabukları, burun akıntısı gibi kokulu, rahatsız edici yeşil veya sarı irin ve alında ağrı bulunur. Koku kaybı ile birlikte tat kaybı da vardır.

Kali Bichrome – Burun ve Sinüs Mukus Membran İltihaplı Durumlarda

Kali Bichrome, burundan koku gelen durumlar için çok faydalı bir ilaçtır. Bu gibi durumlarda burun ve sinüs mukozasının kronik iltihabı genellikle mevcuttur. Koku kokusu dışında burunda kuruluk, tıkanıklık, burun kökünde basınç ve burun deliklerinin arkasından boğaza sert ip akıntısı gibi belirtiler kullanılır.

Lemna Minor – Nazal Polipli Olgular İçin

Bu remedi en çok burun poliplerinin varlığında burundaki kötü koku için faydalıdır. İhtiyaç duyulan durumlarda nazal poliplerin varlığı söz konusu olabilir. Kötü koku dışında, burnun durması, burundan kabuk/irin benzeri akıntı gelmesi ve sık sık hapşırma atakları aranması gereken belirtilerdir.

Graphites – Yanmış Saç Gibi Kötü Koku İçin 

Grafit, bir kişinin burnundan yanık saç gibi kötü bir koku aldığı vakaları tedavi etmek için mükemmel bir remedidir. Ayrıca burundan kalın, sarımsı, rahatsız edici mukus akıntısı ve burun durması vardır. Ayrıca burun deliklerinde sert kütleler, kuru kabuklar veya kabuklar olabilir.

Phosphorus  – Kokuya Duyarlılığı Arttırmak İçin (Özellikle Çiçekler)

Koku hassasiyetinin arttığı durumlar için birinci sınıf bir remedidir. Özellikle ihtiyacı olan kişilerin, çiçek kokularına karşı aşırı duyarlılıkları olabilir ve bu kokularda bayılmalara bile neden olabilir. Onlarda, burun zarının uzun süredir devam eden iltihabı olabilir. Bununla birlikte hapşırma da mevcut olabilir. Burun tıkanıklığı ile dönüşümlü olarak akıcı burun akıntıları olabilir. Bunun dışında özellikle kolayca kanayan nazal poliplerin olduğu durumlarda mükemmel bir ilaçtır.

Hepar Sulph – Artan Koku Duyarlılığı ile Vertigo Göründüğünde

Koku hassasiyeti yüksek vakaları tedavi etmek için bir sonraki iyi belirtilen ilaçtır. Bu vertigo ile birlikte mevcut olabilir. Diğer birkaç semptom, sabahları burun durması ve burundan bazen kanlı olabilen kalın irin benzeri akıntıdır.

Colchicum – Özellikle Yemek Pişirilen Yiyeceklerin Kokusuna Karşı Yüksek Hassasiyet İçin

Bu ilaç, bir kişinin koku alma duyusu arttığında da çok yardımcı olur. Çoğunlukla yemek kokusuna karşı oldukça hassastır. Ayrıca hapşırma ve burnunda sürünme olabilir. Bununla birlikte, ince olan uzun süreli burun akıntılarından şikayet edebilir.

Antimonium Crudum – Azaltılmış Tat Duyusu İçin

Bu remedi, tat alma duyusu azalmış vakaları tedavi etmek için önemlidir. Dildeki kalın, süt beyazı kaplama, ortaya çıkan tuhaf bir semptomdur. Bununla dilin kenarları kırmızı olabilir ve ağız kuru olabilir.

Borax – Tamamen Tat Kaybı İçin

Boraks, bu durumu yönetmek için bir sonraki önemli remedidir. Bir kişinin herhangi bir yiyecek tadı almaması durumunda belirtilir. Ayrıca ağızda pamukçuk (ağızda mantar oluşumu) olabilir. Sahip olduğu başlıca semptomlar ağızda beyaz mantar lekeleri, ağızda ısı, ağızda hassasiyet ve kuru dil çatlamasıdır.

Yorum yapın