Ankilozan Spondilit için Homeopati Tedavisi

Ankilozan spondilit (AS), bel ağrısına neden olan bir artrit türüdür. Kalça ağrısı ve sert bir sırt gibi semptomlar gelip gidebilir. Fazla mesai yapma yüzünden, omurgadaki omurlar kaynaşabilir ve sertleşebilir.

Ankilozan Spondilit, esas olarak omurgayı etkileyen, nedeni bilinmeyen, kronik, ilerleyici, immün aracılı bir inflamatuar hastalıktır. Adı Yunanca ‘Ankylos’ füzyon anlamına gelir ve ‘Spondylos’ vertebra, ‘itis’ iltihaplanma anlamına gelir. Bu nedenle vertebral kolon iltihabı olarak tanımlanan isim.

Ankilozan Spondilit, omurganın tabanı ile pelvis arasında bulunan sakroiliak eklemleri alevlendirir. Sakroiliit adı verilen bu iltihaplanma AS’nin belirtilerinden biridir. Enflamasyon genellikle omurgayı oluşturan kemikler olan omurlar arasındaki eklemlere yayılır. Bu durum spondilit olarak bilinir.

AS’li bazı kişiler şiddetli, kalıcı sırt ve kalça ağrısı ve sertliği yaşarlar. Diğerleri gelip giden daha hafif semptomlara sahiptir. Fazla mesai, yeni kemik oluşumları omur bölümlerini bir araya getirerek omurgayı sertleştirebilir. Bu duruma ankiloz denir.

Ankilozan Spondilit Nedenleri

Ankilozan spondilitin bilinen bir spesifik nedeni yoktur, ancak genetik faktörlerin dahil olduğu görülmektedir. Özellikle, HLA-B27 adlı bir gene sahip kişilerde ankilozan spondilit gelişme riski büyük ölçüde artar. Klebsiella pneumae ve diğer bazı enterobakteriler gibi bakteriler ankilozan spondilite neden olabilir.

Ankilozan Spondilit Belirtiler

Semptomlar tipik olarak 17 ila 45 yaşları arasında ortaya çıkar ve daha küçük çocuklarda veya daha yaşlı erişkinlerde gelişir. Bazı insanlar daha hafif semptomlar yaşarken kalıcı ağrıya sahiptir. Semptomlar alevlenebilir ve zamanla iyileşebilir. Belirtiler şunları içerir:

  • Bel ağrısı ve sertliği
  • Kalça ağrısı
  • Eklem ağrısı
  • Boyun ağrısı
  • Nefes almada zorluk
  • Yorgunluk
  • İştahsızlık ve açıklanamayan kilo kaybı
  • Karın ağrısı ve ishal
  • Deri döküntüsü
  • Görme sorunları

Ankilozan Spondilit için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Homeopati, kurucusu ve babası Samuel Hahnemann tarafından 1700’lü yılların sonlarında bilimsel bir çerçeveye oturtularak tüm dünyanın şifalanmasına sunulmuş ve bugün milyonlarca insan homeopati tedavisi sayesinde sağlıklarına bütüncül bir şekilde kavuşabilmekte. Homeopati esas olarak hastalığı değil hastayı tedavi etmektedir. Bir homeopati görüşmesinde, deneyimli homeopat hekim, size birçok soru soracak, yukarıdan aşağı göstermiş olduğunuz tüm hastalık yada kayda değer belirtileri içeren kapsamlı bir anamnez sonrasında, yapılan inceleme ve değerlendirme sonucunda tüm belirtilerinize uyacak en uygun remedi verilerek hastanın tedavi olmasını amaçlamaktadır. Ankilozan spondilit için homeopati tedavisinde de yine aynı uygulama geçerli olacak ve homeopat sizinle kapsamlı bir anamnez çalışması sonrasında verilecek olan homeopatik ilaç remedi ile tedavi sağlanabilmektedir. Aşağıda, ankilozan spondilit tedavisi içni alternatif ve doğal tedavi yöntemi olarak homeopati de kullanılan remediler ve hangi belirtiler için kullanılması gerektiği yer almaktadır.

AESCULUS HIPPOCASTANUM

Lumbo-sakral artikülasyonda şiddetli donuk sırt ağrısı; az çok sabit; sakrum ve kalçaları etkiler. Sırt ‘pes eder’, hamilelik sırasında, prolapsus, leucorrhea; yürürken veya eğilirken daha kötü; oturmalı veya uzanmalıdır. Sırtta ağırlık ve topallık hissi. Kollarda, bacaklarda ve omurgada felç hissi.

AGARICUS MUSCARIUS

Omurgada dokunma hassasiyeti ile ağrı, dorsal omurgada daha kötü. Lumbago, açık havada daha kötü. Arkada tutulma. Servikal kasların seğirmesi.

BUTYRIC ACID

Küçük sırtta yorgunluk hissi ve donuk ağrı, daha kötü yürüme. Ayak bileklerinde ve bacakların arkasında ağrı. Sırt ve ekstremitelerde aşağı doğru ağrı. Hızlı yürümek ve yukarı çıkmak daha kötü. Ankilozan spondilit. Morbus koksa senilis.

CIMICIFUGA RACEMOSA

Omurga çok hassas, özellikle üst kısım. Boyun ve sırtta sertlik ve kasılma. İnterkostal romatizma. Sırt ve boyun kaslarında romatizmal ağrılar. Bel ve sakral bölgede, uyluklarda ve kalçalarda ağrı. Arkada tutulma.

COLCHICUM AUTUMNALE

Lomber ve lumbo-sakral bölgede ağrı. Bel boyunca donuk ağrı. Dinlenme ve baskı ile daha iyi sırt ağrısı.

DICHAPETALUM

Omuzlar arasında ağrı. Sağ omuzda boyuna doğru yayılan ağrı. Ankiloz gibi dorsal ağrı ve sertlik. Otururken veya yürürken bel bölgesinde şiddetli ağrı ve sertlik. Uyluk çevresinde ağrı çekerek bel bölgesinde ağrı. Sakrumda ağrı çekmek, idrar yaparak veya rüzgarı dışarı atarak daha iyi, ayakta dururken daha kötü. Boynun ense selüliti.

KALMIA LATIFOLIA

Boyundan aşağı kol ağrısı, brakiyalji. Sırt ağrısı, sanki omurganın lokalize bölgelerinde omuzlardan kırılacakmış gibi. Isı ve yanma ile sinir kaynaklı bel ağrısı.

NATRUM MURIATICUM

Boynun ağrılı sertliği. Sağlam destek arzusu ile sırt ağrısı. Morarmış sırt ağrısı, sabah erken, seksten sonra daha kötü öksürük, sırt üstü yatmak, sert veya baskılı bir şey üzerinde daha iyi. Kolayca eğilebilir, ancak doğrulmak acı veriyor.

RHUS TOXICODENDRON

Hareket ederken ağrılı gerginlikle sert boyun. Sırt gerilmesi veya yaralanması. Aşırı kaldırma veya aşırı kullanımdan kaynaklanan ağrılar. Yutma sırasında omuzlar arasında ağrı. Küçük sırtta ağrı ve sertlik, daha iyi hareket veya sert bir şey üzerinde yatarken, otururken daha kötü. Kasılan veya kırılan sırt ağrısı daha iyi sert baskı, sert bir şeyin üzerine yatmak, etrafta yürümek veya geriye doğru eğilmek. Lumbago. Kuyruk sokumu uyluklara kadar ağrıyor.

RUTA GRAVEOLENS

Ense, sırt ve belde ağrı. Sırt ağrısı daha iyi baskı ve sırt üstü yatarken. Lumbago, kalkmadan önceki sabah daha kötü. Omurga ve uzuvlar çürük hissediyor. Küçük sırt ve bel ağrısı.

VISCUM ALBUM

Sağ omuz altında yanan kömür hissi. Lumbago soğuktan, birinin sırtına bastırmasını istiyor. Ense, göğüs kafesi ve sırtta sertlik ve kas ağrıları. Tortikolis.

Ankilozan spondilit hastalığınız için doğal, acısız, ağrısız ve yan etkisiz bir alternatif tedavi yöntemi arıyor iseniz, homeopati tedavisi bu konuda size çözüm önerebilir. Ankilozan spondilit’in homeopati tedavisi için homeopat hekimlerden randevu almak isterseniz sizler için hazırladığımız tüm homeopati doktorları listemize göz atmayı unutmayınız.

Yorum yapın