Avasküler Nekroz (Osteonekroz) için Homeopati Tedavisi

Avasküler nekroz, kan akışının olmaması nedeniyle kemik dokusunun ölümüdür. Osteonekroz olarak da adlandırılan bu durum, kemikte küçük kırılmalara ve sonunda kemiğin çökmesine neden olabilir.

Kırık bir kemik veya çıkık eklem, kemiğin bir bölümüne kan akışını kesebilir. Avasküler nekroz ayrıca uzun süreli yüksek doz steroid ilaç kullanımı ve aşırı alkol alımı ile ilişkilidir.

Herkes etkilenebilir, ancak durum en çok 30 ila 50 yaş arasındaki kişilerde görülür.

Belirtiler

Birçok insanda avasküler nekrozun erken evrelerinde hiçbir semptom görülmez. Durum kötüleştikçe, etkilenen eklem ancak üzerine ağırlık koyduğumuzda ağrıyabilir. Sonunda, biz yatarken bile acıyı hissedebilirler.

Ağrı hafif veya şiddetli olabilir ve genellikle yavaş yavaş gelişir. Kalçanın avasküler nekrozu ile ilişkili ağrı kasıkta, uylukta veya kalçada merkezlenebilir. Kalçanın yanı sıra, etkilenmesi muhtemel alanlar omuz, diz, el ve ayaktır.

Bazı insanlar, her iki kalçada veya her iki dizde olduğu gibi her iki tarafta (iki taraflı olarak) avasküler nekroz geliştirir.

Nedenler

Avasküler nekroz, bir kemiğe kan akışı kesildiğinde veya azaldığında meydana gelir. Kan akışının azalması şunlardan kaynaklanabilir:

  • Eklem veya kemik travması – Çıkık eklem gibi bir yaralanma, yakındaki kan damarlarına zarar verebilir. Radyasyon içeren kanser tedavileri de kemiği zayıflatabilir ve kan damarlarına zarar verebilir.
  • Kan damarlarında yağ birikintileri – Yağ (lipidler) küçük kan damarlarını tıkayarak kemikleri besleyen kan akışını azaltabilir.
  • Bazı hastalıklar – Orak hücreli anemi ve Gaucher hastalığı gibi tıbbi durumlar da kemiğe kan akışının azalmasına neden olabilir.

Avasküler Nekroz (Osteonekroz) için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Avasküler Nekroz’un homeopati ile tedavisinde, hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki tüm hastalık belirtilileri ele alınarak, deneyimli bir homeopat hekim tarafından yapılacak olan değerlendirme sonrasında hasta kişinin göstermiş olduğu tüm belirtilere uyacak en uygun remedinin (homeopatik ilacın) verilmesi ile osteonekroz tedavisine başlanır. Avasküler nekrozun homeopati ile tedavisinde oldukça etkili remediler kullanılmaktadır ve bu remedilerin hangi durumlar için tercih edilmesi gerektiği aşağıda yer almaktadır.

Syphilinum

Kemik nekrozunun tedavisinde çok faydalıdır. Geceleri şiddetlenen ve gece boyunca yaşanan kemik ağrıları için faydalıdır. Ağrıların ortaya çıkması ve kaybolması ile ilgili belirli bir kalıp vardır. Kemik ağrılarında kademeli bir artış ve aynı şekilde ağrıların kademeli olarak kaybolması vardır. Sıcaktan dolayı ağrılar kötüleştiğinde ve soğuk su uygulayarak bir miktar rahatlama olduğunda faydalıdır. Alkollü uyarıcılar için büyük bir istek vardır ve aşırı alkolizm öyküsü mevcut olabilir.

Silicea

Uzun kemiklerden küçük kemiklere kadar çeşitli kemiklerin nekrozu (hücrelerin erken ölümü) için çok faydalıdır. Çene, bilek kemikleri, el kemikleri, ayak kemikleri, ayak bileği, dizler ve ayrıca humerus (üst koldaki kemik), femur (uyluktaki kemik) ve tibia (bacağın önündeki kemik) dahil olmak üzere uzun kemiklerin nekrozu için önerilir. Soğuk havaya hafif bir maruziyetten kemik ağrıları kötüleştiğinde soğuk havaya duyarlılık vardır. Sıcaklık rahatlama getirir. Ayaklarda aşırı rahatsız edici koku var.

Fluoric Acid

Uzun kemiklerin nekrozu için faydalıdır. Kemikler arasında humerus (üst koldaki kemik), femur (uyluktaki kemik) ve tibia (bacağın önündeki kemik) bulunur. Uzun kemiklerde görülen nekrozu durdurmak için faydalıdır. Aşırı vücut ısısı vardır ve dış ısı durumu kötüleştirir. 

Aurum Metallicum

Burun ve damak kemiklerindeki nekroz için faydalıdır. Ağrı geceleri şiddetlendiğinde faydalıdır ve ağrı ile birlikte ağız ve burundan aşırı derecede rahatsız edici koku gelişebilir. Hastanın yüksek derecede üzüntüyle depresif hissettiği durumlarda faydalıdır.

Natrum Sulph

Kalça ekleminin AVN’sinde çok faydalıdır. Hareket sırasında veya eğilirken ağrının kötüleşmesi için yararlıdır, vb.

Yorum yapın