Biliyer Kolik İçin Homeopati Tedavisi

Kolelitiazis, safra kesesinde safra taşlarının oluşması durumudur. Safra taşları tozlar boyunca hareket ettiğinde biliyer kolik yaşanır. Taşlar istirahat halindeyken ağrı olmayabilir ama hareket etmeye başladıklarında ıstırap verici bir ağrı olur. Ağrı epigastriumda başlar ve hipokondriuma, omurgaya ve sağ omuza doğru vurur. Bu saldırılar, son derece şiddetli zamanlar. Semptomlar safra ağacındaki taşların konumuna bağlı olarak ortaya çıkar.

Nedenler

Safra kesesi kasıldığında ve safra kesesini boşaltan kanalı geçici olarak bloke eden bir safra taşına neden olduğunda biliyer kolik oluşur. Safra taşları, safra kesesinde oluşan sert kütlelerdir. Küçük ve çok sayıda veya büyük ve az olabilirler. Safra taşları, safradaki kimyasal dengesizlikler veya safra kesesinin seyrek veya eksik boşalması nedeniyle oluşur.

Safra kesesinde artan basınç, biliyer kolik ile ilişkili ağrı ve rahatsızlığa neden olur.

Safra ve sindirim enzimleri, karaciğer, safra kesesi ve pankreastan gelen safra kanalları tarafından ince bağırsağa taşınır. Safra, karaciğerden atıkları uzaklaştırır ve yağların sindirilmesine yardımcı olur. Safranın bir kısmı safra kesesinde depolanır. Yemek yemek, safra kesesinin kasılmasına veya içe doğru sıkışmasına neden olur. Bu, safra kesesinin içeriğini ince bağırsağa boşaltır.

Belirtiler

Biliyer kolik olan bir kişi tipik olarak orta ila sağ üst karın bölgesinde ağrı hisseder. Ağrı keskin, kramplı veya sürekli donuk bir ağrı gibi hissedilebilir. Kolik genellikle akşamları, özellikle ağır bir yemek yedikten sonra ortaya çıkar. Bazı insanlar bunu yatmadan sonra hisseder.

Biliyer koliğin en kötü ağrısı genellikle 30 dakika ila bir saat sürer, ancak daha düşük bir yoğunlukta birkaç saat daha devam edebilir. Safra taşı safra kanalından ayrılıp bağırsağa geçtiğinde ağrı durur.

Biliyer Kolik için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Safra kesesi üzerinde patolojik etkiye sahip ilaçlar (belladonna, berberis vulgaris, carduus marianus, china officinalis ve cholesterinum gibi) dışında, safra taşı kolikinde kan sonuçlarını gösteren genel kolik ilaçları vardır:

  • Colocynthis, karında hastanın iki büklüm olmasına neden olan karakteristik bir kavrama ağrısına sahiptir. Buna vücudun diğer bölgelerinde de kolik eşlik edebilir. Dışkıdan sonra hemen rahatlama olur. Ağrı dalgalar halinde gelir ve ikiye katlanarak ve sert baskıyla daha iyi olur; yemek ya da içmek daha kötüdür.
  • Dioscorea Villosa, hızla yayılan veya uzak bölgelere yayılan birçok türde ağrı için bir çaredir. Ağrı ve kolik dayanılmaz, keskin, kesici, burulma, kavrama ve taşlamadır. Karaciğerden sağ meme ucuna doğru yükselen keskin ağrılar var.
  • Bacillus Morgan bir bağırsak nozodudur. Morgan saf ve Morgan gaertner olmak üzere iki alt tipi vardır. Bacillus Morgan’ın ana fikri tıkanıklıktır. Epigastrik ağrı veya rahatsızlık var; karaciğer ve safra kesesi bölgesinde ağrı; safra atakları ile karaciğer tıkanıklığı. Kusma ile hafifleyen şiddetli baş ağrısı. Tekrarlayan hazımsızlık nöbetleri vardır.

Yorum yapın