Benign yani iyi huylu tümörler vücutta kanserli olmayan büyümelerdir. Kanserli tümörlerin aksine vücudun diğer bölgelerine yayılmazlar (metastaz yapmazlar).

İyi huylu tümörler herhangi bir yerde oluşabilir. Vücudunuzda dışarıdan hissedilebilen bir yumru veya kitle keşfederseniz, hemen kanserli olduğunu varsayabilirsiniz. Örneğin, kendi kendine muayene sırasında göğüslerinde yumru bulan kadınlar genellikle alarma geçer. Bununla birlikte, çoğu meme büyümesi iyi huyludur. Aslında, vücuttaki birçok büyüme iyi huyludur.

İyi huylu büyüme son derece yaygındır, 10 kadından 9’u iyi  huylu meme dokusu değişiklikleri gösterir. Benign kemik tümörleri de benzer şekilde malign kemik tümörlerinden daha yüksek prevalansa sahiptir.

Nedenler 

İyi huylu bir tümörün kesin nedeni genellikle bilinmemektedir. Vücuttaki hücreler bölündüğünde ve aşırı oranda büyüdüğünde gelişir. Tipik olarak, vücut hücre büyümesini ve bölünmesini dengeleyebilir. Eski veya hasarlı hücreler öldüğünde, otomatik olarak yeni, sağlıklı hücrelerle değiştirilirler. Tümör durumunda ölü hücreler kalır ve tümör olarak bilinen bir büyüme oluşturur.

Kanser hücreleri de aynı şekilde büyür. Bununla birlikte, iyi huylu tümörlerdeki hücrelerin aksine kanserli hücreler, yakındaki dokuları istila edebilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

Türler 

Vücudun farklı bölgelerinde gelişebilen çok sayıda iyi huylu tümör vardır.

İyi huylu tümörler büyüdükleri yere göre sınıflandırılır. Örneğin lipomlar yağ hücrelerinden büyürken miyomlar kaslardan büyür. Farklı iyi huylu tümör türleri aşağıda yer almaktadır:

 • Adenomlar bezleri, organları ve diğer iç yapıları kaplayan ince doku tabakasında oluşur. Örnekler, kolonda oluşan polipleri veya karaciğerdeki büyümeleri içerir.
 • Cleveland Clinic’e göre lipomlar yağ hücrelerinden büyür ve en yaygın iyi huylu tümör türüdür. Genellikle sırtta, kollarda veya boyunda bulunurlar. Genellikle yumuşak ve yuvarlaktırlar ve cildin altında hafifçe hareket ettirilebilirler.
 • Miyomlar kastan veya kan damarlarının duvarlarında büyür. Ayrıca rahim veya mide gibi organların içinde bulunan tür gibi düz kasta da büyüyebilirler.
 • Nevi, ben olarak da bilinir. Bunlar ciltte kanserli olmayan büyümelerdir ve çok yaygındır.
 • Fibroidler veya fibromlar, herhangi bir organda bulunan fibröz dokuda büyüyebilir. Rahim fibroidleri olarak bilinen rahimde en yaygın olanlarıdır.

Çoğu durumda, iyi huylu tümörler dikkatle izlenecektir. Örneğin kanserli olmayan benler veya kolon polipleri daha sonra kansere dönüşebilir. Bazı iç iyi huylu tümör türleri başka sorunlara neden olabilir. Rahim fibroidleri pelvik ağrıya ve anormal kanamaya neden olabilir ve bazı iç tümörler bir kan damarını kısıtlayabilir veya bir sinire baskı yaparak ağrıya neden olabilir.

Çocuklar da dahil olmak üzere herkes iyi huylu bir tümör geliştirebilir, ancak yetişkinlerin bunları artan yaşla geliştirmesi daha olasıdır.

Belirtiler 

Kanserli veya iyi huylu tüm tümörlerin semptomları yoktur.

Tümörün konumuna bağlı olarak, çok sayıda semptom önemli organların veya duyuların işlevini etkileyebilir. Örneğin, iyi huylu bir beyin tümörünüz varsa, baş ağrısı, görme sorunu ve bulanık hafıza yaşayabilirsiniz.

Tümör cilde yakınsa veya karın gibi yumuşak doku bölgesindeyse kitle dokunma ile hissedilebilir.

Konuma bağlı olarak, iyi huylu bir tümörün olası semptomları şunları içerir:

 • Titreme
 • Rahatsızlık veya ağrı
 • Tükenmişlik
 • Ateş
 • İştah kaybı
 • Gece terlemeleri
 • Kilo kaybı

İyi huylu tümörler, özellikle cilde yakınlarsa, tespit edilebilecek kadar büyük olabilir. Bununla birlikte, çoğu rahatsızlık veya ağrıya neden olacak kadar büyük değildir. Varsa kaldırılabilirler. Örneğin lipomlar tespit edilebilecek kadar büyük olabilir, ancak genellikle yumuşak, hareketli ve ağrısızdır. Nevüs gibi ciltte görülen iyi huylu tümörlerde ciltte bir miktar renk değişikliği görülebilir. Anormal görünen her şey bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Teşhis 

 • BT taramaları
 • MRI taramaları
 • Mamogramlar
 • Ultrasonlar
 • Röntgen

İyi huylu tümörler genellikle doktorların onları iyi huylu olarak teşhis etmesine yardımcı olan koruyucu bir kesenin görsel sınırına sahiptir. Doktorunuz ayrıca kanser belirteçlerinin varlığını kontrol etmek için kan testleri isteyebilir.

Benign (İyi Huylu) Tümörler için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Homeopati, doğal, ağrısız, acısız, alternatif tıp tedavisi yöntemi olarak benign yani iyi huylu tümörlere sahip hastalar için bütüncül ve kişiye özel tedavi olanağı sunmaktadır. Homeopati ile iyi huylu tümör tedavisinde, başlangıç olarak hasta kişiden alınacak detaylı bir anamnez ile hastanın zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki tüm semptomlarını belirleyerek, yapılacak olan değerlendirme sonrasında hasta kişinin belirtilerine uyacak en doğru remedinin (homeopatik ilaç) verilmesi ile tedavi süreci başlar. Bu kapsamda homeopati ile iyi huylu tümör tedavisinde kullanılan etkili remediler ve hangi durumlarda tercih edilmeleri aşağıda yer almaktadır.

Calcarea Carb: Genel olarak, Calcarea Carb’a ihtiyaç duyan kişi obezdir. Kullanmadan önce o kişinin farklı yerleşik özellikleri ve davranışları kontrol edilmelidir. Bunlardan ilki kafayı çok terletme eğilimidir. İkincisi ise soğuk havaya verdiği tepkidir. Son olarak, haşlanmış yumurta ve limon gibi sitrik şeyler için bir arzu gibi diyet kalıplarındaki benzersiz istekler gelir.

Sulfur:  İyi huylu bir beyin tümörü için etkili homeopatik ilaçlardan biridir. Kükürt, Calcarea Carb gibi benzer şekilde yetenekli bir reçetedir. Bununla birlikte, hangi ilacın hangi kişiye uyacağı, bünyesine bağlıdır. Calcarea Carb ile hemen hemen aynı olan Kükürt, bir kişinin onu alabilmesi için sahip olması gereken istisnai olarak korunan semptomlara sahiptir. Kükürt ihtiyacı olan insanlar vücutlarında aşırı derecede sıcak hisler hissederler. Sıcaklık daha çok avuç içlerinde, ayak tabanlarında ve başta hissedilebilir. Çoğunlukla cilt kuru kalır ve kirli görünür.

Belladonna:  İyi huylu tümörler için homoeopatik ilaçlar, Belladonna Lipom zor olduğunda değerlidir. Acı, düzensizliğe dokunulduğunda yoğunlaşabilir. Burada Belladonna, ıstırabın hafifletilmesine yardımcı olacak ve ayrıca Lipomu çözecektir.

Thuja:  Thuja, vücudun herhangi bir yerinde iyi huylu gelişimin tedavisinde çok yardımcı olan homeopatik bir ilaçtır. Thuja, vücuttaki yağ birikimlerini dağıtmak için yoğun bir kapasiteye sahiptir. Bu tümörlere sahip bir erkeğin kolesterol seviyesinin yüksek olması durumunda, homeopatik ilaç Thuja kullanımı son derece avantajlıdır.