Bronşit için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Bronşit nedir sorusuna yanıt olarak basitçe, soluk borusu olan bronşun iltihaplanması anlamına gelir. Bu genellikle enfeksiyondan (viral, bakteriyel, mantar vb.) veya alerjiden veya her ikisinden kaynaklanabilmektedir. Bu durum tüm dünyada yaygın olarak görülmektedir ve günlük işlerimizi aksatmamızın sık nedenidir.

Aradaki fark çok fazla olmasa da kadınlar bronşit görülme sıklığı erkeklere göre biraz daha fazla olmaktadır. Yaş gruplarına göre değerlendirme yaparsak, genç yaş grubunda bronşit görülme sıklığı diğer yaş gruplarına göre daha fazla olmaktadır.

Bronşit Nedenleri

 • Alerji (çevresel ve endüstriyel kirleticiler, polen vb.)
 • Tütün
 • Enfeksiyonlar (viral, bakteriyel, mantar)
 • İmmünolojik
 • Sıcaklık değişikliklerine maruz kalma (aşırı soğuk, soğuktan sıcağa geçiş ve tersi vb.)

Bronşit Belirtileri

Öksürük en sık görülen semptomdur. Öksürük, nedene ve şiddetine bağlı olarak kuru (sümüksüz) veya ıslak (sümüklü) olabilir. Alerjik öksürük genellikle kurudur, bulaşıcı öksürük ise mukus üretimine eğilimlidir. Bronşit belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Öksürük (mukuslu veya mukussuz)
 • Ateş
 • Göğüs ağrısı,
 • Nefes almakta zorlanma. (dispne)
 • Boğaz ağrısı
 • Burun tıkanıklığı,
 • Vücut ağrısı, eklem ağrısı, yorgunluk (genellikle enfeksiyon nedeniyle).

Üç haftadan daha kısa sürede düzelebilen tek bir bronşit atağı Akut Bronşit olarak adlandırılabilir.

Altta yatan bir bağışıklığın azalması, enfeksiyon kapma eğilimi varsa veya Sigara ve çevre kirliliği gibi etkenler varsa; Tekrarlayan Bronşit olma eğilimi olabilir.

Bağışıklığı azalmış ve sigara, kirletici maddeler (pnömokonyoz, aşırı alkol tüketimi, soğuk ve hava akımına maruz kalma vb.) gibi koruyucu faktörlere maruz kalan hastalar Kronik Bronşit ile başvurabilir ve bu hastalarda uzun süre Bronşit semptomları olabilir. Zaman, iki aydan uzun yıllara kadar olabilmektedir.

Bronşit için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Soğuk algınlıkları ve bronşit gibi rahatsızlıklar için homeopati tedavisine başvuran hasta kişisine, deneyimli bir homeopat doktor tarafından yapılacak olan kapsamlı bir anamnez sonrasında hasta kişinin tepeden tırnağa sahip olduğu tüm hastalık semptomları listelenir. Detaylı sorgulamada hastanın zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki yer alan hastalık belirtilerinin analizi sonrasında, sahip olunan tüm semptomlara uyacak en doğru remedi yani homeopatik ilacın verilmesi ile bronşit için homeopati tedavisi başlamış olur. Homeopati, doğal, ağrısız, acısız, yan etkisiz ve alternatif bir tedavi yöntemi olarak 200 yıldan fazla bir süredir tüm dünyada güvenle kullanılmaktadır. Bu kapsamda bronşit için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve hangi durumlar için tercih edilmesi gerektiği aşağıda yer almaktadır.

Antimonium Tartaricum : Kişinin göğsünde ıslak mukus hissi olduğunda ve nefes alıp vermede kabarcıklı, tıkırdayan bir ses çıkardığında faydalıdır. Efor gerektiren öksürüğü gidermeye yardımcı olur. Göğsünde çınlama sesi gelir. Kişinin uykulu veya baş dönmesi hissedebileceği ve sağ tarafa yatarken veya otururken daha iyi hissedebileceği durumlarda verilir.

Calcarea Carbonica : Çoğunlukla soğuk algınlığı sonrası bronşit için endikedir. Yatmaktan veya öne eğilmekten, üşümekten ve geceleri daha da kötüleşen zahmetli ve gıdıklayıcı bir öksürük vardır. Ateşi olan, uyurken başı terleyen ve çok yorgun olan çocuklar için faydalıdır, yetişkinler daha üşüyebilir ve rutubetli olabilir. eller ve ayaklar ve yokuşlarda yürürken veya merdiven çıkarken nefes alma sorunları ve genellikle zayıf dayanıklılık.

Hepar Sulph : Sarı mukusun çıktığı boğuk ve hırıltılı öksürük için çok faydalıdır. Soğuğa aşırı duyarlı olan kişilerde, hafif bir hava akımı dahi olsa veya yorganın altından bir kol dışarı çıkması öksürüğe neden olabilir. Soğuk yiyecek veya içecek işleri daha da kötüleştirebilir. Hem fiziksel hem de duygusal olarak savunmasızlık hissi vardır ve aşırı derecede sinirli ve sıra dışı davranabilir.

Kali Bichromicum : Üst hava tüplerinde zahmetli bir gıdıklama ile başlayan ve yapışkan sarı mukus şeritlerini ortaya çıkaran metalik, pirinçimsi, keskin öksürük için yararlıdır. Göğsün içinde hissedilebilecek soğukluk hissi vardır ve öksürük göğüs kemiğinin arkasında veya omuzlara uzanan ağrı. Kişi uyurken nefes almaktan tıkırtı sesi gelir. Sabahın erken saatlerinde, yemek yedikten ve içtikten sonra ve açık havaya maruz kaldıktan sonra problemler tipik olarak daha kötü olduğunda ve sadece yatakta yatarken ve sıcakken daha iyi hissettiğinde faydalıdır.

Silicea : Haftalarca, hatta tüm kış boyunca bronşit için faydalıdır. Sarımsı veya yeşilimsi mukus veya rahatsız edici kokuya sahip küçük granüller vardır. Öksürürken sırtta hissedilebilen bıçak saplaması ağrılarıdır. Ateş sırasında titreme sıcaktan daha fazla hissedilir ve kişinin geceleri terlemesi muhtemeldir. Genellikle hassas ve sinirli, dayanıklılığı düşük, şişmiş lenf düğümleri ve enfeksiyona karşı direnci zayıf olan kişiler için faydalıdır.

Bronşit için homeopati tedavisi almak isterseniz, yaşadığınız bölgede yada online tedavi hizmeti sunan homeopat doktorlardan randevu oluşturabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız homeopati doktorları listemize de göz atabilirsiniz.

Yorum yapın