Memede Yumru – Kitle için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Göğüs kitlesi, mememizde gelişen bir kitledir. Bir meme kitlesi meme kanseri belirtisi olabilirken, genellikle kanserle ilgili değildir. 10 meme kitlesinden sekizi kanserli değildir. Göğüslerinde veya kollarının altında bir yumru hissedilirse, hemen muayene edilmesi gerekir. Göğüsteki yumru, donmuş bezelye veya lima fasulyesi gibi hissedilebilir. Göğüs dokumuzun geri kalanından sert veya farklı gelebilir. Bunlar meme kanserinin belirtilerinden biridir. Bununla birlikte, genellikle meme topakları kanserli değildir. Diğer bazı durumlar göğüste yumrulara neden olabilir. Ayrıca mastit veya apse gibi göğüs enfeksiyonunun bir işareti olabilir. Göğüs enfeksiyonları, çoğunlukla sıcaklık ve kızarıklıkla birlikte ağrılı topaklara neden olabilir.

Memede Kitle – Yumru Nedenleri

Göğüs topaklarının nedenleri şunlardır:

 • Meme dokusundaki değişiklikler ( fibrokistik değişiklikler ): Minik, sıvı dolu keseler ve lifli (kauçuk) doku topaklar gibi hissedilir.
 • Göğüs kistleri : Sıvı, süt kanallarında sıkıştığında sıvı dolu keseler oluşur. Menopoz öncesi kadınlarda kistler yaygındır.
 • Fibroadenomlar : Bu iyi huylu (kanserli olmayan) yumru, genç kadınlarda (20’li ve 30’lu yaşlarda) en sık görülen meme tümörüdür. Fibroadenomlar, bir kişinin üreme yıllarında en yaygın olanıdır.
 • Göğüs enfeksiyonu – Göğüs dokusundaki bir enfeksiyon bir yumruya neden olabilir.
 • Meme kanseri- Meme dokusunda büyüyen bir tümör bir yumruya neden olur.

Meme Kitle Tanısı

 • Sağlık geçmişi
 • Meme muayenesi ( mamogram ve/veya ultrason )
 • İhtiyaç duyabileceğiniz diğer testler 

Meme Kitle Testi

İlk randevumuzdaki duruma bağlı olarak, sağlık hizmeti sağlayıcımız aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka testler planlayabilir:

 • Meme MR
 • İğne aspirasyonu
 • Biyopsi

Meme Kanserinin Önlenmesi

Meme kanserini önlemenin bir yolu yoktur. Bununla birlikte, belirli yaşam tarzı kararları, diğer türlerin yanı sıra meme kanseri riskini de önemli ölçüde azaltabilir.

Bunlar şunları içerir:

 • Aşırı alkol tüketiminden kaçınmak
 • Bol miktarda taze meyve ve sebze içeren sağlıklı bir diyetin ardından
 • Yeterli egzersiz yapmak
 • Sağlıklı bir vücut kitle indeksini (BMI) korumak
 • Meme değişikliklerinin farkında olun ve endişelerinizi sağlık uzmanına bildirin.
 • Tarama seçenekleri hakkında sağlık uzmanıyla konuşun.

Memede Kitle – Yumru için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Genellikle kadınların elle muayeneleri sonucu farkettikleri memede kitle yada yumru gibi durumlarda alternatif tedavi yöntemi, doğal, ağrısız, acısız, yan etkisiz bir çözüm arayanlar için homeopati tedavisi uygulanabilmektedir. Alanında uzman deneyimli bir homeopat hekim tarafından alınacak olan kapsamlı anamnez sonrasında memede kitle şikayetiyle gelen kişinin tepeden tırnağa tüm hastalık belirtileri tespit edilir ve yapılacak değerlendirme sonrasında hasta kişinin göstermiş olduğu semptomların geneline uyacak en doğru homeopatik ilaç yani remedinin verilmesi ile hastanın tedavisine başlanır. Bu amaçla meme kitlesi için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda kullanılması gerektiği aşağıdaki gibi olmaktadır.

BRYONIA ALBA – Bıçak saplaması ağrısı olan meme yumruları için faydalıdır. Memenin sert ve ağrılı olduğu durumlarda faydalıdır. Adet döneminde memede hareket sırasında şiddetlenen ağrı vardır.

CALCAREA CARB – Başlangıçta sert, nodüler ve hassas olan memedeki yumru için faydalıdır. Daha sonra ağrılar azalır ve kireçlenme nedeniyle kitle sertleşir. Kalsifiye tümörler için çok faydalıdır. Adet öncesi memede şişlik ve hassasiyet olur.Hasta cinsel organ çevresinde aşırı terleme ve pislik kokusundan şikayet ettiğinde verilir.

CALCAREA FLOUR – Sert, hareketli, doğası gereği keskin veya kenarları keskin kenarlı net kenarlı göğüsler için faydalıdır. Sağ üst kadrandaki nodüller için faydalıdır. Soğuk havaya, soğuk rüzgara ve genel olarak soğuk atmosfere karşı çok hassas olan soğuk hasta için kullanışlıdır.

CONIUM MACULATUM – Sert ve nodüler, dokunmaya duyarlı meme yumruları için faydalıdır. Memede yanma ve batma ağrıları var. Tümörün üzerindeki deri yapışıktır. Bazen meme ucundan irin akıntısı olur. Sert, neredeyse kıkırdaklı lezyonlarda faydalıdır.

Memede kitle, yumru için homeopati tedavisi almak isterseniz, bölgenizde ki yada online tedavi veren homeopat doktorlardan randevu oluşturabilir yada sizler için hazırladığımız homeopati doktorları sayfamıza göz atabilirsiniz.

Yorum yapın