Chilblains (Pernio) için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Chilblains (Pernio, Perniyo), soğuk ama dondurucu havaya tekrar tekrar maruz kalmaya tepki olarak ortaya çıkan, ciltteki küçük kan damarlarının ağrılı iltihaplanmasıdır. Pernio olarak da bilinen chilblains, el ve ayaklarda kaşıntıya, kırmızı lekelere, şişmeye ve su toplamasına neden olabilir.

Chilblains, özellikle hava ısınırsa, genellikle bir ila üç hafta içinde temizlenir.

Belirtiler

Chilblains belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:

 • Cildinizde, genellikle ayaklarınızda veya ellerinizde küçük, kaşıntılı kırmızı alanlar
 • Olası kabarma veya cilt ülserleri
 • Cildinizin şişmesi
 • Cildinizde yanma hissi
 • Ağrının eşlik ettiği ten renginde kırmızıdan koyu maviye değişiklikler

Nedenler

Chilblains‘in gerçek nedeni bilinmemektedir. Vücudun soğuğa maruz kalmaya karşı anormal bir tepkisi ve ardından yeniden ısınma olabilir. Soğuk derinin yeniden ısıtılması, derinin altındaki küçük kan damarlarının yakındaki daha büyük kan damarlarının kaldırabileceğinden daha hızlı genişlemesine neden olabilir. Bu, bir darboğaz etkisine ve kanın yakındaki dokulara sızmasına neden olur.

Risk faktörleri

Chilblains riskini artırabilecek faktörler şunlardır:

 • Sıkı veya cildi soğuğa maruz bırakan giysiler.  Soğuk ve nemli havalarda dar giysiler ve ayakkabılar giymek sizi soğuk algınlığına karşı daha duyarlı hale getirebilir. Ve soğuk, nemli koşullara maruz kalan ciltte chilblains gelişme olasılığı daha yüksektir.
 • Cinsiyet.  Kadınların erkeklerden daha fazla chilblain alma olasılığı daha yüksektir.
 • Zayıf olmak.  Boyları için beklenenden yaklaşık yüzde 20 daha az ağırlığa sahip kişilerde, chilblains riski artar.
 • Çevre ve mevsim.  Soğuk ve kuru bölgelerde soğuk algınlığı daha az görülür çünkü bu bölgelerde kullanılan yaşam koşulları ve giysiler soğuğa karşı daha koruyucudur. Yüksek nemli ve soğuk, ancak donma olmayan sıcaklıkların olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, chilblain riskiniz daha yüksektir. Kasım’dan Nisan’a kadar daha sık görülürler.
 • Yetersiz dolaşıma sahip olmak.  Dolaşımı zayıf olan insanlar, sıcaklıktaki değişikliklere karşı daha duyarlı olma eğilimindedir ve bu da onları soğuk algınlığına karşı daha duyarlı hale getirir.
 • Raynaud hastalığına sahip olmak .  Raynaud hastalığı olan kişiler chilblains’e daha duyarlıdır. Her iki durum da yaralara neden olabilir, ancak Raynaud’s ciltte farklı renk değişimlerine neden olur.
 • Otoimmün bir bozukluğa sahip olmak .  Lupus – bir otoimmün bağ dokusu hastalığı – chilblains ile ilişkili en yaygın otoimmün bozukluktur.

Komplikasyonlar

Cilt kabarcıkları ülser ve enfeksiyon geliştirirse, chilblains komplikasyonlara neden olabilir. Ağrılı olmanın yanı sıra, tedavi edilmezse enfeksiyonlar potansiyel olarak yaşamı tehdit eder. Enfeksiyondan şüpheleniyorsanız bir doktora görünün.

Önleme

Chilblains’i önlemek için:

 • Soğuğa maruz kalmaktan kaçının veya sınırlayın.
 • Bol giysiler giyin ve eldivenler ve sıcak, suya dayanıklı ayakkabılar giyin.
 • Soğuk havalarda dışarı çıkarken maruz kalan tüm cildi mümkün olduğunca tamamen örtün.
 • Ellerinizi, ayaklarınızı ve yüzünüzü kuru ve sıcak tutun.
 • Evinizi ve iş yerinizi konforlu bir şekilde sıcak tutun.
 • Sigara içmeyin.

Chilblains için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Homeopati ile tedavi edilen hastalıklar arasında birçok kronik hastalık bulunmakla birlikte chilblains gibi cilt ve deri rahatsızlıkları da tedaviye yanıt vermekte. Chilblains konusunda şikayeti olan bir hasta homeopat bir doktora başvurduğunda öncelikle hasta kişide mevcut zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki tüm hastalık semptomları belirtileri tek tek tespit edilir. Yapılan bu kapsamlı anamnez sonrasında homeopat, hasta kişisisin belirtilerine uyacak en doğru remediyi tespit eder ve hastanın homeopati tedavisine başlar. Bu kapsamda yapılacak olan homeopati tedavisi ile hasta bütüncül bir iyileşme göstererek, chilblains şikayeti için doğal, alternatif, ağrısız, acısız bir tedavi yöntemi ile yumuşak bir şekilde tedavi olur. Chilblains için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıda yer almaktadır.

Agaricus: Chilblains için En İyi Homeopatik Çözüm

Chilblains için Agaricus, birinci sınıf homeopatik ilaçtır. Her iki eldeki yanma hissi ve yoğun kaşıntı gibi yaygın çıban semptomlarını tedavi etmek için kullanılır. Etkilenen kişi, ellerini donmuş gibi hissedebilir. Eller mavi ve soğuk görünür ve el ve ayak parmaklarında ağrılı şişlikler olabilir. Keskin, iğneleyici bir ağrı da mevcut olabilir.

Petroleum: Ağrılı Chilblains İçin

Petrol, çok fazla ağrının olduğu çıbanları tedavi etmek için kullanılan homeopatik bir ilaçtır. Chilblains’den etkilenen kısımlar çok kaşınır ve yanıyormuş gibi hisseder (ateş gibi). Enflamasyon genellikle soğuk havalarda ortaya çıkar.

Lachesis: Puslu Chilblains için

Laches, iltihaplı ve süpürücü hale gelen eski chilblains vakalarının tedavisinde yardımcı olabilecek homeopatik bir remedidir. Bu ilaç, kılcal damardaki dolaşımın etkilendiği durumlarda kullanılır. Cildi soymadan dolaşımın yenilenmesine yardımcı olur. Ellerde hücresel dokunun koyu mavi şişmesi benekli bir görünüm verir ve ayaklarda mor renk değişikliği görülebilir. Bu, kan dolaşımı için mükemmel bir homeopatik ilaçtır.

Rhustox: Formasyonlu Chilblains için

Rhustox, parmak uçlarındaki iltihaplanmayı formasyonla (deri üzerinde sürünen böceklerin hissi) tedavi etmeye yardımcı olan chilblains için homeopatik bir ilaçtır. El ve ayaklarda gözle görülür kırmızı, pürüzsüz ve parlak şişlikler vardır. Etkilenen kısımların ovuşturulması döküntüleri artırır. Bu ilaç veziküler döküntüleri tedavi etmek için kullanılır.

Pulsatilla: Chilblains için Etkili Doğal Çözüm

Pulsatilla, sıcak, mavimsi-kırmızı şişlik ve kaşıntıya sahip olan çıbanlar için homeopatik bir ilaçtır. Ayak parmaklarında iltihaplanma ile birlikte ayaklarda mor renk değişikliği de var, vb.

Chilblains sorunundan şikayetçi iseniz ve yukarıda vermiş olduğumuz remedi isimlerini ve durumlarını göz alarak sakın kendi başınıza tedavi olmaya kalkmayınız. Şikayetleriniz için mutlaka homeopati eğitimi almış doktor ünvanına sahip kişilerden randevu oluşturarak tedavi olunuz.

Yorum yapın