Klamidya için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalıklardan biri olan Klamidya‘ya bakteriler neden olmaktadır. Bu enfeksiyon kolayca yayılır çünkü genellikle hiçbir belirtiye neden olmaz. Bu, bilmeden cinsel partnerlere klamidya geçirebileceği anlamına gelir. Aslında, kadınlarda enfeksiyonların yaklaşık %75’inde ve erkeklerde %50’sinde herhangi bir semptom görülmez. Tedavi etmezseniz, klamidya ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Klamidya Belirtileri

Klamidya semptomları alırsanız, genellikle temastan 1 ila 3 hafta sonra ortaya çıkarlar.

Kadınlarda klamidya belirtileri

 • Bir kokuya sahip olabilen anormal vajinal akıntı
 • Dönemler arasında kanama
 • Ağrılı dönemler
 • Ateşli  karın ağrısı
 • Seks yaparken ağrı
 • Vajinanızın içinde veya çevresinde kaşıntı veya yanma
 • İşerken ağrı

Erkeklerde klamidya belirtileri

 • Penisin ucundan az miktarda berrak veya bulanık akıntı
 • Ağrılı idrara çıkma
 • Penisinizin açıklığı çevresinde yanma ve kaşıntı
 • Testislerinizin etrafında ağrı ve şişlik

Korunmasız seks, anüs, boğaz ve gözler gibi vücudun diğer kısımlarında klamidyaya da yol açabilir. Belirtiler şunları içerir:

 • Anüs:  Rahatsızlık ve akıntı
 • Boğaz:  Genellikle hiçbir belirti yoktur.
 • Gözler:  Kızarıklık, ağrı ve akıntı

Klamidya Nedenleri

Chlamydia trachomatis , klamidyaya neden olan bakteri, çoğunlukla korunmasız vajinal, oral veya anal seks yoluyla yayılır. Birisi onu enfekte bir kişinin meni veya vajinal sıvısından alır. Ayrıca cinsel ilişki olmasa bile genital temas yoluyla enfekte bir kişiden diğerine geçebilir. Hamile kadınlar doğum sırasında doğmamış çocuklarına verebilir.

Teşhis

Doktorunuzun klamidyayı teşhis etmek için kullanabileceği birkaç farklı test vardır. Muhtemelen erkeklerde üretradan (tüp idrarın çıktığı) veya kadınlarda serviksten numune almak için bir çubuk kullanacaklardır. Analiz için bir laboratuvara gider. Bakteriler için idrar örneğini de kontrol edebilirler.

Komplikasyonlar

Chlamydia trachomatis aşağıdakilerle ilişkilendirilebilir:

 • Pelvik inflamatuar hastalık (PID).  PID  , pelvik ağrı ve ateşe neden olan uterus ve fallop tüplerinin bir enfeksiyonudur. Şiddetli enfeksiyonlar intravenöz antibiyotikler için hastaneye yatış gerektirebilir. PID , serviks dahil olmak üzere fallop tüplerine, yumurtalıklara ve uterusa zarar verebilir.
 • Testislerin yakınında enfeksiyon (epididimit).  Bir klamidya enfeksiyonu, her bir testisin (epididim) yanında bulunan sarmal tüpü alevlendirebilir. Enfeksiyon ateş, skrotal ağrı ve şişme ile sonuçlanabilir.
 • Prostat bezi enfeksiyonu.  Nadiren, klamidya organizması bir erkeğin prostat bezine yayılabilir. Prostatit cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ağrıya, ateşe ve titremeye, ağrılı idrara çıkma ve bel ağrısına neden olabilir.
 • Yenidoğanlarda enfeksiyonlar. Klamidya enfeksiyonu doğum sırasında vajinal kanaldan çocuğa geçerek zatürreye veya ciddi bir göz enfeksiyonuna neden olabilir.
 • Ektopik gebelik .  Bu, döllenmiş bir yumurta implante edildiğinde ve uterusun dışında, genellikle bir fallop tüpünde büyüdüğünde meydana gelir. Tüp patlaması gibi hayatı tehdit eden komplikasyonları önlemek için hamileliğin çıkarılması gerekir. Bir klamidya enfeksiyonu bu riski artırır.
 • Kısırlık.  Klamidya enfeksiyonları – hiçbir belirti veya semptom göstermeyenler bile – fallop tüplerinde kadınları kısırlaştırabilecek yara ve tıkanıklığa neden olabilir.
 • Reaktif artrit.  Chlamydia trachomatis’i olan kişilerde, Reiter sendromu olarak da bilinen reaktif artrit gelişme riski daha yüksektir. Bu durum tipik olarak eklemleri, gözleri ve idrarı mesanenizden vücudunuzun dışına taşıyan boruyu etkiler.

Önleme

Klamidya enfeksiyonunu önlemenin en kesin yolu cinsel aktivitelerden kaçınmaktır. Kısaca şunları yapabilirsiniz:

 • Kondom kullan.  Her cinsel temas sırasında erkek lateks prezervatifi veya kadın poliüretan prezervatif kullanın. Her cinsel ilişkide uygun şekilde kullanılan prezervatifler enfeksiyon riskini azaltır ancak ortadan kaldırmaz.
 • Seks partneri sayınızı sınırlayın. Birden fazla seks partnerine sahip olmak, klamidya ve diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yakalanma riskini artırır.
 • Düzenli taramalar alın. Eğer biri cinsel olarak aktifse, özellikle birden fazla partner varsa, klamidya ve diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için düzenli tarama yapın.

Klamidya için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Homeopati tedavisi 200 yıldan fazla bir zamandır doğal, alternatif, acısız, ağrısız bir tedavi yöntemi olarak tüm dünyada güvenle kullanılmaktadır. Klamidya gibi rahatsızlıklar söz konusu olduğunda, homeopati tedavisi bu tür rahatsızlıklarda oldukça güzel sonuçlar elde etmektedir. Klamidya rahatsızlığı için başvuran bir kişi, öncelikle deneyimli bir homeopat doktor tarafından kapsamlı bir anamneze alınır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerinde göstermiş olduğu tüm hastalık belirtileri tespit edilir ve homeopat tarafından yapılacak olan değerlendirme sonrasında, hasta kişinin göstermiş olduğu semptomlara uyacak en doğru remedinin verilmesi ile klamidya için homeopati tedavisi başlamış olur. Bu kapsamda klamidya tedavisinde kullanılan remediler ve hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

Sepia – Vajinal Akıntıyı Yönetmek İçin

Sepia, klamidya enfeksiyonu vakalarında vajinal akıntıyı yönetmek için oldukça faydalıdır. Vajinal akıntının sarı, yeşilimsi, su gibi berrak veya süt beyazı olduğu durumlarda kullanılabilir. İdrar yaptıktan sonra vajinal akıntı kötüleşebilir. Akıntı, vajinada yanma hissine neden olan doğada keskin ve tahriş edici olabilir. Vajinadaki kaşıntı da belirgindir. Akıntı da fetid bir kokuya sahip olabilir. Yukarıdaki semptomlarla sık idrara çıkma dürtüsü de mevcuttur. Pelviste aşağı doğru eğilme ağrıları işaretlenir. Diğer katılan şikayet ağrılı cinsel birleşmedir.

Kreosote – Saldırgan Vajinal Akıntı İçin

Kreosote, klamidya enfeksiyonunda rahatsız edici vajinal akıntıyı tedavi etmek için mükemmel bir ilaçtır. Vajinal akıntının kokuşmuş bir kokusu vardır. Akıntı rengi sarı veya beyaz olabilir. Akıntı keskindir, doğası gereği aşındırıcıdır ve cinsel organlarda çok fazla kaşıntıya neden olur. Kaşıma sonrası cinsel organlarda ağrı ve yanma oluşur. Vajinada dikiş ağrısı ve sızlama hissi de görünebilir. Akıntı ayakta dururken veya yürürken daha da kötüleşir. Yukarıdaki semptomlarla birlikte büyük bir zayıflık ortaya çıkar.

Natrum Mur – Kadınlarda Ağrılı İlişki Şikayetini Yönetmek

Natrum Mur, klamidyadan muzdarip kadınlarda ağrılı cinsel ilişki şikayetini yönetmek için çok faydalıdır. Ağrı ile birlikte cinsel birleşme sırasında vajinada yanma ve sızlama hissi hissedilir. Vajinada ağrı ve kaşıntı da eşlik edebilir. Vajina kuruluğu olabilir veya bazı durumlarda vajinal akıntılar belirgindir. Deşarjlar şeffaf, sulu ve çok bol olma eğilimindedir. Bol vajinal akıntı ile birlikte yoğun güçsüzlük ortaya çıkar.

Argentum Nitricum – İlişkiden Sonra Kanamayı Yönetmek İçin

Argentum Nitricum, klamidya enfeksiyonu olan kadınlarda cinsel ilişki sonrası kanamayı yönetmek için yararlı bir remedidir. İlişki ağrılıdır ve yukarıdaki özelliklerle birlikte bol sarı vajinal akıntı da şikayet edilebilir. Bazen vajinal akıntılar kanla lekelenir.

Petroselinum – Sütlü Sıvı Üretral Deşarj Olan Erkeklerde Klamidya Enfeksiyonunu Tedavi Etmek İçin

Petroselinum, yaygın olarak Maydanoz olarak adlandırılan bir bitki olan Petroselinum Sativum‘dan hazırlanır. Bu bitkinin doğal sırası Umbelliferae’dir. Üretradan sütlü sıvı akıntısı olan erkeklerde klamidya enfeksiyonunun tedavisi için Petroselinum kullanımı düşünülmektedir. Bununla birlikte üretrada kaşıntı ve ısırma hissi belirginleşir. Bazı durumlarda üretrada çekme veya emekleme hissi hissedilir. Belirgin aciliyet ile birlikte sık idrara çıkma isteği yukarıdaki semptomlara eşlik edebilir.

Cannabis Sativa – Erkeklerde Sarı Sulu Mukus Üretral Akıntı İçin

Esrar Sativa, üretradan sarı sulu mukus akıntısı olan erkeklerde klamidya enfeksiyonunu tedavi etmek için değerli bir ilaçtır. Bununla birlikte testislerde çekme ve ağrı hissedilebilir. Diğer eşlik eden semptomlar idrar yaparken yanma, idrarı geçmek için zorlama ve yetersiz idrara çıkma. Yukarıdaki semptomlara üretradaki dikiş ağrıları da eşlik edebilir.

Pulsatilla – Erkeklerde Üretradan Sarımsı Yeşil Deşarjlar İçin

Pulsatilla, yaygın olarak Pasque çiçeği veya Rüzgar Çiçeği olarak adlandırılan Pulsatilla Nigricans bitkisinden hazırlanır. Bu bitkinin doğal düzeni Ranunculaceae’dir. Pulsatilla, üretradan sarımsı yeşil akıntısı olan erkeklerde klamidya tedavisinde önemli bir remedidir. Deşarjlar kalın. Bu ağrı ile birlikte testislerde şişlik ve yanma hissi olabilir.

Cantharis – Yanan – Ağrılı İdrarı Yönetmek İçin

Cantharis, klamidya enfeksiyonunda yanma/ağrılı idrara çıkma şikayetini yönetmek için faydalı bir remedidir. İdrar yaparken ağrı ve yanma meydana gelir. Ayrıca birçok durumda idrara çıkmadan önce ve sonra orada olabilir. Üretrada kesme ağrıları belirgindir. İdrara çıkma sıklığı da artar ve idrar yetersiz olabilir. İdrar bazen jöle benzeri parçalanmış parçacıklar içerebilir.

Merc Sol – Sık İdrara Çıkma İçin

Merc Sol, klamidya enfeksiyonunda sık idrara çıkma şikayetini yönetmek için oldukça etkilidir. Hem gündüz hem de gece idrar sıklığı artar. İdrar neredeyse her saat görünebilir. İdrar yaparken yanma da hissedilebilir. İdrar yapma aciliyeti, kişinin hemen idrara çıkmak için acele etmesi gereken durumlarda da vardır. Merc Sol’a ihtiyaç duyan erkeklerde, yukarıdaki üriner semptomlara ek olarak üretradan sarı veya yeşil akıntı olabilir.

Rhododendron – Testislerde Ağrı İçin

Rhododendron, genellikle Sarı kar gülü adıyla bilinen Rhododendron Chrysanthum bitkisinin taze yapraklarından hazırlanır. Bu bitki doğal düzen Ericaceae’ye aittir. Rhododendron, klamidya enfeksiyonu vakalarında testislerdeki ağrıyı tedavi etmek için uygundur. Testislerde de şişlik mevcuttur. Testisler de sert hissedebilir. Testislerdeki ağrı vakadan vakaya değişir. Bastırma, yırtılma veya kontüzyon ağrı olabilir. Oturmak ağrıyı daha da kötüleştirmeye meyillidir ve hareket onu rahatlatır.

Yorum yapın