Çift Görme (Diplopi) için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Göz hastalıkları söz konusu olduğunda homeopati güvenli tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır ve en büyük özelliği acısız, ağrısız bir şekilde tedavi etme özelliği ile günden güne ilgi artmaktadır. Bir başka göz hastalığı olan Diplopi, birbirine göre yatay veya dikey olarak yer değiştirebilen tek bir nesnenin iki görüntüsünün aynı anda algılanmasıdır. Çift görme olarak da adlandırılır, düzenli koşullar altında görsel odak kaybıdır ve genellikle gönüllüdür.

Diplopi Nedenleri

  • Yaşlı hastalarda, bu diplopi, yapışık bir ateromatöz arterden gelen sinir kılıfındaki serebral iskemi veya kanama nedeniyle ortaya çıkabilir. Hasta bir hafta veya ay içinde kısa sürede iyileşir.
  • Kas dengesi hataları (heterofori) olan kişi, yorgunluk veya stres nedeniyle geçici diplopiye sahip olabilir. Bir göz kapatılırsa bu diplopi kaybolur.
  • Ağrılı diplopi genellikle trigeminal dağılım ve buna karşılık gelen duyusal değişikliklerden kaynaklanır.
  • Çocukluk döneminde, tüberküloz menenjit, ağrılı veya ağrısız paralitik tip için ani bir şaşılığa neden olabilir.
  • Herhangi bir tümör veya yer kaplayan lezyon da diplopiye neden olabilir.

Çift Görme (Diplopi) için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati, birçok farklı organda tedaviler gerçekleştirmekle birlikte göz hastalıkları söz konusu olduğunda, 200 yıldan fazla bir zamandır tüm dünyada güvenle tercih edilen doğal ve alternatif tıp tedavi yöntemidir. Diplopi yani çift görme ana sorunu ile gelen bir hasta için ilk olarak hastanın genel hastalık belirtileri anlayabilmek için kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki tüm hastalık belirtileri tespit edilir ve bütüncül sağlık anlayışı içerisinde alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, hasta için en uygun remedi (homeopatik ilaç) verilir ve böylece tedavi süreci başlamış olur. Bu kapsamda diplopi (çift görme) için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıda yer almaktadır.

AURUM MET

Her iki koşulun da mevcut olabileceği aşırı fotofobili diplopi için yararlıdır – hemiopia ve diplopi. Hemiopiada nesnelerin üst yarısı görünmezdir. Gözlerde sürekli gözyaşı vardır.

GELSEMIUM

Göz kapaklarının aşırı derecede düşük olduğu diplopi için faydalıdır, gözleri zor açar. Yana bakarken, hamilelikte ve baş ağrısı sırasında çift görme için faydalıdır. Ağrı ve rahatsızlık, düzeltilmiş gözlük takıldıktan sonra bile uzun süre devam ettiğinde verilir. Çoğulluğu olan çift görme için çok faydalıdır. 

HYOSCYAMUS NIGER

Hasta sürekli çevredeki nesnelere baktığında diplopi için faydalıdır. Yörüngede gözlerin yukarı yuvarlandığı hissi olduğunda verilir. Işığa karşı isteksizlik, gözler açık ancak hasta çevredeki nesnelere dikkat etmiyor Gözler yörüngede yuvarlanır. Gözlerin açık olduğu ancak hastanın çevreye dikkat etmediği ışığa karşı isteksizlik vardır.

MORPHINUM

Uyum bozukluğu olan diplopi için yararlıdır. Göz küreleri dışarı çıktığında ve nistagmus olduğunda verilir. Sabit bakışlarla mavimsi, sarkık göz kapakları vardır.İç rektus kasının felci için yararlıdır.

BELLADONNA

Genişlemiş gözbebekleri ile hem diplopi hem de triplopi için çok faydalıdır. Bakıcı, parlak, kırmızı gözler vardır. Retina ve optik sinir iltihabı için faydalıdır. İnce işten görme azalması vardır.

Yorum yapın