Dang Humması (Dang Ateşi) için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Dang (Dengue), enfekte sivrisineklerin ısırması yoluyla insanlara bulaşan viral bir enfeksiyondur. Hastalığı bulaştıran birincil vektörler Aedes aegypti sivrisinekleri ve daha az ölçüde Ae. albopiktus’dur. Dang hummasına neden olan virüse dang virüsü denir.

Başka bir deyişle, bu ateşe ‘kırık kemik humması’ denir. Bu, 7 günden fazla sürmeyen belirli bir ateştir. Titremelerle başlar, üşüme, ardından baş ağrısı ve hızlı bir sıcaklık artışı izler. Dil tüylenir ve konjonktiva enjekte edilir. İştahsızlık, kusma, huzursuzluk ve uykusuzluk sağlayabilir. Genellikle iki veya üç gün içinde ciltte kızaran bir kızarıklık ortaya çıkar. Ancak yavaş yavaş tekrar yükselmeye başlar ve daha sonra iki veya üç gün sürer. Tipik bir ‘eyer sırt ateşi’.

Dengue (Dang) Ateşinin Belirtileri

Birçok insan dang enfeksiyonunun hiçbir belirti veya semptomunu yaşamaz.

Semptomlar ortaya çıktığında, grip gibi diğer hastalıklarla karıştırılabilir ve genellikle enfekte bir sivrisinek tarafından ısırıldıktan dört ila 10 gün sonra başlar.

Dang humması yüksek ateşe (40 C) ve aşağıdaki belirti ve semptomlardan herhangi birine neden olur:

 • Baş ağrısı
 • Kas, kemik veya eklem ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Gözlerin arkasındaki ağrı
 • Şişmiş bezler
 • Döküntü

Çoğu insan bir hafta içinde iyileşir. Bazı durumlarda semptomlar kötüleşir ve hayati tehlike oluşturabilir. Buna şiddetli dang humması, dang hemorajik ateşi veya dang şoku sendromu denir.

Kan damarlarımız hasar gördüğünde ve sızdırdığında şiddetli dang humması olur. Ve kan dolaşımındaki pıhtı oluşturan hücrelerin (trombosit) sayısı düşer. Bu, şoka, iç kanamaya, organ yetmezliğine ve hatta ölüme neden olabilir.

Hayatı tehdit eden bir acil durum olan şiddetli dang hummasının uyarı işaretleri hızla gelişebilir. Uyarı işaretleri genellikle ateş düştükten sonraki ilk veya iki gün içinde başlar ve şunları içerebilir:

 • Şiddetli mide ağrısı
 • Sürekli kusma
 • Diş etlerinizden veya burnunuzdan kanama
 • İdrarınızda, dışkınızda veya kusmuğunuzda kan
 • Morarma gibi görünebilen cilt altında kanama
 • Zor veya hızlı nefes alma
 • Tükenmişlik
 • Sinirlilik veya huzursuzluk

Dengue (Dang) Nedenleri

Dang hummasına dört tür dang virüsünden herhangi biri neden olur. Dang humması bulaşmış bir kişinin etrafında olmaktan dolayı olmaz. Bunun yerine, dang humması sivrisinek ısırıkları yoluyla yayılır.

Dang virüslerini en sık yayan iki sivrisinek türü, hem insan barınaklarında hem de çevresinde yaygındır. Bir sivrisinek, dang virüsü bulaşmış bir kişiyi ısırdığında, virüs sivrisinek içine girer. Daha sonra enfekte sivrisinek başka bir kişiyi ısırdığında virüs o kişinin kan dolaşımına girer ve enfeksiyona neden olur.

Dang hummasından kurtulduktan sonra, size bulaşan virüs türüne karşı uzun süreli bağışıklığa sahip olursunuz – ancak diğer üç dang humması virüsü türüne karşı değil. Bu, gelecekte diğer üç virüs türünden biri tarafından tekrar enfekte olabileceğiniz anlamına gelir. Dang hummasına ikinci, üçüncü veya dördüncü kez yakalanırsanız, şiddetli dang hummasına yakalanma riskiniz artar.

Risk Faktörü

Aşağıdaki durumlarda dang humması veya hastalığın daha şiddetli bir formuna yakalanma riski daha yüksektir:

 • Tropik bölgelerde yaşıyor veya seyahat ediyorsunuz – Tropik ve subtropikal bölgelerde olmak, dang hummasına neden olan virüse maruz kalma riskimizi artırır. Özellikle yüksek riskli bölgeler Güneydoğu Asya, batı Pasifik adaları, Latin Amerika ve Afrika’dır.
 • Geçmişte dang humması geçirdiyseniz- Dang humması virüsü ile daha önce enfeksiyon kapmış olmanız, tekrar dang hummasına yakalanmanız durumunda şiddetli semptom riskinizi artırır.

Dengue (Dang) Komplikasyonu

Şiddetli dang humması iç kanamaya ve organ hasarına neden olabilir. Kan basıncı tehlikeli seviyelere inerek şoka neden olabilir. Bazı durumlarda, şiddetli dang humması ölüme yol açabilir.

Hamilelik sırasında dang hummasına yakalanan kadınlar, virüsü doğum sırasında bebeğe yayabilir. Ek olarak, hamilelik sırasında dang hummasına yakalanan kadınların bebeklerinde erken doğum, düşük doğum ağırlığı veya fetal sıkıntı riski daha yüksektir.

Dang Ateşi (Dengue) Humması için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Ülkemizde çok fazla görülmesede, gezgin kişilerin yapmış oldukları seyahatler sırasında dang humması yada dang ateşine yakalanmaları olası bir durumdur. Böyle durumlarda yine homeopati ile tedavi mümkün olabilmektedir. Ana şikayet olarak dang humması için başvuran birine önce kapsamlı bir anamnez yapılır ve bu anamnez sonrasında kişinin göstermiş olduğu tüm hastalık semptomları tespit edilir. Daha sonrasında alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılacak olan değerlendirme sonucunda hastanın göstermiş olduğu semptomlara en uyacak doğru remedinin yani homeopatik ilacın verilmesi ile tedavi süreci başlar. Bu kapsamda dang ateşi yada dengue humması için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve hangi durumlar için tercih edilmesi gerektiği aşağıda yer almaktadır.

EUPATORIUM PERF:  Dang humması ile kemiklerde ağrı, yakıcı ısı ile kırılmış gibi durumlar için homeopatik ilaç. Terleme olunca baş ağrısı hariç tüm semptomları giderir. Soğuk veya sıcak evrede mide bulantısı, kusma vardır. Ayrıca zonklayıcı baş ağrısı vardır. Kişi üşeyeceğini bildiği ve susamasına rağmen içemediğinde verilir. Ateş paroksizmi genellikle sabahları başladığında faydalıdır.

RHUSTOX: Ateş büyük huzursuzluk, sertlik ve ağrı ile başladığında dang humması için verilir. Kuru öksürük, göz iltihabı, gözbebeklerinde genişleme ve büyük huzursuzluk ile birlikte aşırı derecede soğuktur, dinlenmekle daha da kötüleşir. Hareket durumu hafifletir.

Yorum yapın