Divertikülit için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Divertiküler hastalık ve divertikülit, kalın bağırsağı (kolon) etkileyen ilgili sindirim koşullarıdır. Divertiküler hastalıkta, bağırsağın astarında küçük çıkıntılar veya cepler (divertikül) gelişir. Divertikülit, bu ceplerin iltihaplandığı veya enfekte olduğu zamandır.

Divertiküler hastalık belirtileri şunları içerir:

 • Daha az karın ağrısı
 • Şişkin hissetmek

Divertikülü olan kişilerin çoğunda herhangi bir semptom görülmeyecektir; bu divertiküloz olarak bilinir.

Divertikülit belirtileri daha ciddi olma eğilimindedir ve şunları içerir:

 • Özellikle sol tarafta daha şiddetli karın ağrısı
 • 38C veya üzeri yüksek sıcaklık (ateş)
 • İshal veya sık bağırsak hareketleri

Divertiküloz, divertiküler hastalık ve divertikülit:

Divertikül: “Divertikül”, kalın bağırsağın (kolon) yanından dışarı çıkan küçük şişkinlikleri tanımlamak için kullanılan tıbbi terimdir.

Divertikül yaygındır ve yaşlanma ile ilişkilidir. Kalın bağırsak yaşla birlikte zayıflar ve kalın bağırsaktan geçen sert dışkıların basıncının şişkinliklerin oluşmasına neden olduğu düşünülmektedir.

Divertikülün nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

40 yaşına geldiklerinde insanların %5’inde divertikül olduğu ve 80 yaşına geldiklerinde en az %50’sinde divertikül olduğu tahmin edilmektedir.

Divertiküler hastalık: Divertikül  gelişen 4 kişiden 1’i karın ağrısı gibi semptomlar yaşayacaktır.

Divertikül ile ilişkili semptomlara sahip olmak divertiküler hastalık olarak bilinir.

Divertikülit:  Divertikülit, bakterilerin şişkinliklerden birinin içinde sıkışıp kalmasıyla ortaya çıkan ve daha şiddetli semptomları tetikleyen enfeksiyonu tanımlar.

Divertikülit, bağırsağın yanında apse gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Kim etkilenir:

Divertiküler hastalık en yaygın sindirim koşullarından biridir.

Her iki cinsiyet de divertiküler hastalık ve divertikülitten eşit şekilde etkilenir, ancak durumun erkeklerde kadınlara göre daha genç yaşta (50 yaş altı) ortaya çıkması daha olasıdır. Genel olarak, divertikülit semptomlarının büyük olasılıkla 70 yaşın üzerindeki kişilerde ortaya çıkması muhtemeldir.

Divertiküler hastalık, oranların Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinde yüksek, Afrika ve Asya ülkelerinde düşük olması nedeniyle sıklıkla “Batı hastalığı” olarak tanımlanır.

Genetik ve diyet kombinasyonunun bunun nedeni olduğu ve Batı ülkelerindeki insanların daha az lif yeme eğiliminde olduğu düşünülmektedir.

Yüksek lifli bir diyet (günde 25 g) tüketen 50-70 yaş arası kişilerin divertiküler hastalık komplikasyonları ile hastaneye başvurma şansı, diyet lifi en düşük olan kendi yaş aralığındaki diğer kişilere kıyasla %40 daha düşüktür.

Divertiküler Hastalık ve Divertikülit Belirtileri:

Divertiküler hastalık ve divertikülit semptomları arasında karın ağrısı, şişkinlik ve normal bağırsak alışkanlıklarında değişiklik bulunur.

Divertiküloz:

Başka bir nedenle kamera testi (kolonoskopi) veya BT taraması sırasında divertikül keşfedildiyse, bunun ne anlama geldiği konusunda endişeli olabilirsiniz.

Bununla birlikte, daha önce hiç karın ağrısı veya ishal nöbeti geçirmemişseniz, onlardan hiçbir zaman semptom görmeme olasılığınız %70-80’dir.

Divertiküller 70 yaş üzerinde son derece yaygındır ve kanser riskini artırmazlar. Yüksek lifli bir diyetin herhangi bir semptom gelişme riskini azaltacağı düşünülmektedir.

Divertiküler hastalık: Divertiküler hastalığın en yaygın semptomu, genellikle sol alt tarafta, alt karında (mide) aralıklı (dur-başla) ağrıdır.

Ağrı genellikle yemek yerken veya kısa bir süre sonra daha kötüdür. Dışkılamak ve rüzgarı kırmak (şişkinlik) ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Divertiküler hastalığın diğer uzun vadeli semptomları şunları içerir:

 • Kabızlık veya ishal gibi normal bağırsak alışkanlıklarınızda bir değişiklik veya ardından ishali takip eden kabızlık atakları – klasik bir kalıp, “tavşan topakları” gibi dışkıları çıkarmak için sabahları birden fazla tuvalete gitmektir.
 • Şişkinlik

Divertiküler hastalığın bir başka olası semptomu, rektumunuzdan (arka geçiş) koyu mor kanın kanamasıdır. Bu genellikle ishale benzer kramp ağrısından sonra ortaya çıkar ve sıklıkla hastaneye başvuruya yol açar, ancak neyse ki bu nadir görülen bir komplikasyondur.

Divertiküler hastalık kilo kaybına neden olmaz, bu nedenle kilo veriyorsanız, dışkınızda kan görüyorsanız veya sık bağırsak değişiklikleri yaşıyorsanız.

Divertikülit:  Divertikülit, divertiküler hastalık semptomlarının çoğunu paylaşır (yukarıya bakın). Bununla birlikte, divertikülit ile ilişkili ağrı, aralıklı olmaktan ziyade sabit ve şiddetlidir. Daha önce divertiküler hastalık semptomlarınız varsa ve bir veya 2 gün içinde gelişirse ortaya çıkma olasılığı yüksektir.

Divertikülitin diğer semptomları şunları içerebilir:

 • 38C veya üzeri yüksek sıcaklık (ateş)
 • Genel bir yorgunluk ve rahatsızlık hissi
 • Hasta hissetmek (bulantı) veya hasta olmak (kusma )

Ağrı genellikle karnınızın sol alt tarafına geçmeden önce göbek deliğinizin altında başlar.

Asyalılarda ağrı, karnınızın sağ alt tarafına doğru hareket edebilir. Bunun nedeni, Doğu Asyalı insanların genetik nedenlerle kolonlarının farklı bir bölümünde divertikül geliştirme eğiliminde olmalarıdır.

Divertiküler Hastalık ve Divertikülit Nedenleri:

Divertiküler hastalık, kalın bağırsakta (divertikül) gelişen ve iltihaplanan küçük şişkinliklerden kaynaklanır. Divertiküllerden herhangi biri enfekte olursa, bu divertikülit semptomlarına yol açar.

Divertikülün gelişmesinin kesin nedeni bilinmemektedir, ancak yeterince lif yememekle ilişkilidir.

Lif, dışkılarınızı daha yumuşak ve daha büyük hale getirir, bu nedenle kalın bağırsağınızın onları vücudunuzdan dışarı itmesi için daha az basınca ihtiyaç vardır.

Sert, küçük dışkı parçalarını kalın bağırsağınızda hareket ettirmenin baskısı, dış kas tabakasında zayıf noktalar oluşturur. Bu, iç tabakanın (mukoza) bu zayıf noktalardan geçerek divertikülü oluşturmasını sağlar.

Şu anda lif ve divertikül arasındaki bağlantıyı tam olarak kanıtlayacak hiçbir klinik kanıt yoktur. Bununla birlikte, divertiküler hastalık ve divertikülit, birçok insanın yeterince lif yemediği Batı ülkelerinde çok daha yaygındır.

Divertiküler hastalık: Divertiküllü 4 kişiden sadece 1’inde neden divertikülit semptomları olduğu bilinmemektedir. Divertiküler hastalık, kronik düşük seviyeli divertikülit olabilir. Semptomlar irritabl bağırsak sendromuna (IBS) çok benzer   ve örtüşebilir.

Bununla birlikte, divertiküler hastalık geliştirme riskinizi artırıyor gibi görünen faktörler şunları içerir:

 • Sigara içmek
 • Aşırı kilolu veya obez olmak
 • Kabızlık öyküsü olan
 • İbuprofen veya naproksen gibi steroid olmayan antienflamatuar ilaçların (NSAID’ler) ağrı kesici kullanımı
 • Divertiküler hastalığı olan yakın bir akrabaya sahip olmak, özellikle 50 yaşın altında geliştirmişlerse

Bunların divertiküler hastalığa nasıl yol açtığı tam olarak belirsizdir.

Divertikülit:

Divertikülite, bir veya daha fazla divertikülün enfeksiyonu neden olur.

Sert bir dışkı parçası veya sindirilmemiş yiyecek torbalardan birine sıkıştığında bir enfeksiyonun geliştiği düşünülmektedir. Bu, dışkıdaki bakterilere çoğalma ve yayılma şansı vererek bir enfeksiyonu tetikler.

Divertiküler Hastalık ve Divertikülit Teşhisi:

İrritabl barsak sendromu (IBS) gibi benzer semptomlara neden olan başka durumlar da olduğundan, divertiküler hastalığın tek başına semptomlardan teşhis edilmesi zor olabilir.

Bazı durumlarda, IBS ve divertiküler hastalık için aynı anda tedavi önerilebilir.

Kolonoskopi :

Belirtilerinizin daha ciddi bir nedeni olmadığından emin olmak için doktorunuz sizi ucunda kamera bulunan ince bir tüpün (kolonoskop) rektuma yerleştirildiği ve kolona yönlendirildiği kolonoskopiye sevk edebilir. İşlem başlamadan önce, bağırsaklarınızı boşaltmak için size bir müshil verilecektir.

Kolonoskopi genellikle ağrılı değildir, ancak rahatsızlık verebilir. Daha rahat hissetmenizi sağlamak ve herhangi bir rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olmak için önceden size ağrı kesici ilaçlar ve sakinleştirici önerilebilir.

BT pnömokolon veya kolonografi :

Divertikülün varlığını doğrulamak için başka bir teknik de bilgisayarlı tomografidir (BT taraması). CT taraması, vücudun içinin ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için X-ışınları ve bir bilgisayar kullanır.

Kolonoskopide olduğu gibi, BT taramasından önce bağırsaklarınızı temizlemek için size bir müshil verilecektir.

Normal bir BT taramasından farklı olarak, kolonografi taraması, rektumunuza bir miktar hava pompalamak için kullanılan bir tüpün rektumunuza yerleştirilmesini içerir. BT taraması daha sonra önünüzde yatarken ve tekrar sırtüstü yatarken alınır.

Taramadan önce bir kontrast boya enjeksiyonu yapmanız gerekebilir, ancak bu her zaman gerekli değildir.

Divertikülit :

Daha önce divertiküler hastalık geçmişiniz varsa, doktorunuz genellikle semptomlarınızdan ve fizik muayenenizden divertiküliti teşhis edebilecektir. Yüksek sayıda beyaz kan hücresi enfeksiyona işaret ettiğinden kan testi yapılabilir. Belirtileriniz hafifse, doktorunuz onu evde tedavi edecek ve 4 gün içinde iyileşmelisiniz.

Daha önce divertiküler hastalık geçmişiniz yoksa daha ileri testler gerekecektir.

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, doktorunuz sizi kan testleri ve tetkikler için hastaneye sevk edebilir. Bu, divertikülit komplikasyonlarını araştırmak ve safra taşı veya fıtık gibi diğer olası durumları dışlamak içindir.

CT taramasının yanı sıra bir ultrason taraması da kullanılabilir.

Belirtileriniz özellikle şiddetliyse bir CT taraması da kullanılabilir. Bu, perforasyon veya apse gibi bir komplikasyonun oluşup oluşmadığını kontrol etmek içindir.

Divertikülit için Homoeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati tedavisi 200 yıldan fazla bir zamandır kurucu Alman Doktor Samuel Hahnemann tarafından tüm dünyaya armağan edilmiş, doğal, alternatif bir tıp tedavi yöntemidir. Homeopati bütüncül bir bakış açısıyla hastalık değil hasta kişiyi tedavi eder. Bu kapsamda divertikülit için homeopati tedavisine başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnezde hastanın aile geçmişinden gelen hastalıklar, geçirmiş olduğu hastalıklar gibi birçok konuda sorular sorularak kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki tüm hastalık semptomlarını tespit edilir. Daha sonra alanında uzman bir homeopat doktor tarafından yapılan değerlendirme ile hasta kişinin göstermiş olduğu semptomların tümüne uyacak en doğru remedi (homeopatik ilaç) verilerek hastanın tedavisine başlanır. Divertikülit için homeopatide kullanılan remediler ve hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıda ki gibidir.

Colocynthis  – Divertikülitte Karın Ağrısı İçin

Colocynthis, Citrullus Colocynthis adlı bir bitkinin meyvesinin özünden hazırlanan doğal bir ilaçtır. Bu bitki yaygın olarak doğal sıradaki Cucurbitaceae’den Acı Elma adıyla bilinir. Colocynthis, divertikülitte karın ağrısı şikayetini yönetmek için kullanılır. Ağrı karnın alt kısmında mevcuttur. Ağrı, doğada kolik, kramp, kavrama, keskin, kesici olabilir. Karın ağrısı, uyluklara veya sırtın küçük bölgelerine yayılabilir. Karın da şişmiş, hassas ve dokunulduğunda ağrılı olabilir. Yemek ve içmek ağrıyı daha da kötüleştirir. Çifte eğilerek veya karın üzerine yatarak rahatlama görülür. Gaz geçirmek de ağrıyı hafifletebilir. Yukarıdaki semptomlara bulantı, kusma ve sık sık gevşek dışkı eşlik edebilir.

Magnesium Phos – Karın Ağrısı Sıcaklıkla Rahatlatıldığında Divertikülit İçin

Magnezyum Phos, karın ağrısının olduğu divertikülit için homeopatik bir ilaçtır. Karın ağrılarının sıcak uygulamalarla ve basınç uygulanarak rahatlatıldığı durumlarda endikedir. Ağrı doğada kramp şeklindedir ve çok fazla gaz mevcuttur. Magnezyum Fos’a ihtiyaç duyan kişiler, basınçla oluşan karın ağrısında da kendilerini daha iyi hissederler. Karın ağrısına sulu ishal eşlik edebilir.

Nux Vomica – Divertikülitte Kabızlığı Tedavi Etmek İçin

Nux Vomica, divertikülit vakalarında ortaya çıkan kabızlık için homeopatik bir ilaçtır. Nux Vomica’ya ihtiyaç duyan insanlar, dışkı çıkarmak için sık, etkisiz bir dürtüye sahiptir. Kişi dışkıya her gittiğinde sadece biraz geçer ve dürtü tekrar yenilenir. Dışkı kuru, yetersiz ve her zaman tatmin edici değil. Bazen kan çizgili de olabilir. Dışkıyı geçtikten sonra iyileşen dışkıyı geçmeden önce karın ağrısı hissedilebilir.

Bryonia – Divertikülitte Kabızlık İçin

Homeopatik ilaç  Bryonia, Bryonia alba, White Bryony veya yabani şerbetçiotu adlı bir bitkinin kökünden hazırlanır. Bu bitki, doğal sıradaki Cucurbitaceae’ye aittir. Bryonia, divertikülitte kabızlığı tedavi etmek için de yararlıdır. Bryonia’yı kullanmak için temel özellik sert, kuru, sağlam, büyük bir taburedir. Bazen dışkı yanmış gibi görünen çok kuru ve karanlıktır. Dışkı ancak çok ıkındıktan sonra güçlükle atılır. Anüste yanma hissedilebilir. Sıkışan bir abdominal kolik de mevcut olabilir. Hareket, Bryonia’nın belirtildiği karın ağrısını kötüleştirme eğilimindedir.

Arsenic Album  – Bulantı ve Kusma ile Divertikülit İçin

Arsenic Album bulantı ve kusmanın belirgin olduğu divertikülit için etkili bir homeopatik ilaçtır. Arsenik Albümüne ihtiyaç duyulan durumlarda, yemek yedikten veya içtikten hemen sonra kusma görülür. Kusma, yutma veya sarı-yeşil sıvı ve bazen berrak sudan oluşur. Aşırı mide bulantısı ile eşlik edilir. Bu özelliklerin yanı sıra anksiyete ve huzursuzluk ile birlikte karın ağrısı da olabilir. Bazen sulu ve rahatsız edici ishal görülür. Yukarıdaki semptomlarla birlikte belirgin yorgunluk ve halsizlik ortaya çıkar.

Aloe – Divertikülitte İshalin Yönetilmesi İçin

Aloe, doğal sıradaki Liliaceae’den Aloe Socotrina bitkisinin yapraklarının sakızından hazırlanır. Aloe, divertikülitte ishal şikayetini yönetmek için önemli bir ilaçtır. Dışkı sık, ince, sarıdır ve sindirilmemiş gıda parçacıkları içerebilir. Dışkıyı geçmek için bir aciliyet işaretlenir. Çoğu durumda, yemekten hemen sonra dışkılama dürtüsü ortaya çıkar. Rektumda sabit bir aşağı doğrultma hissedilir. Şişkinlikle birlikte karın ağrısı var (özellikle sol karın). Karın ağrısını hafifleten çok rahatsız edici bir gaz akıntısı da vardır.

China – Karın Ağrısı ve Mide Gazı Olan Divertikülit İçin

Homeopatik ilaç China, doğal düzen Rubiaceae’ye ait olan Cinchona officinalis bitkisinin kurutulmuş kabuğundan hazırlanır. Karın ağrısı, şişkinlik ve aşırı gazın olduğu divertikülit vakalarında Çin kullanımı düşünülür. Mide gazının guruldaması ve hareket etmesiyle karın gergin hisseder. Çifte eğilmek ağrıda rahatlama sağlar. Bu bol, sulu, rahatsız edici dışkı ile birlikte sık sık görünebilir. Sık sık gevşek dışkı nedeniyle belirgin bir güçsüzlük ortaya çıkar.

Yorum yapın