Diş ve Ağız Problemleri İçin Homeopati Tedavisi

Ağız ve dişlerimiz sağlığımızın ilk basamağı olmaktadır ve burada başlayan bir sorun ilerleyerek derine gitmektedir. Bazen basit bir diş ağrısı, yaşam keyfimizi sıfırlayabiliyor. Bu yazımızda dental yani ağız ve diş problemlerinde ne tür homeopati tedavileri oluyor bunlara göz atacağız…

Dental uygulamada homeopatinin kapsamı geniştir. İnsanların yaygın olarak yaşadığı bir dizi farklı rahatsızlık için yardım elinizin altında – ağrı, rahatsızlık, iltihaplanma, kanama. Diş kaygılarını yatıştırmada, iyileşmeyi hızlandırmada ve diş hekimi koltuğundaki deneyimi genel olarak biraz daha konforlu hale getirmede rolü olabilir. Kimse dişçiye gitmeyi gerçekten sevmez ve bazıları bundan kesinlikle korkar. Ancak korkunç diş çekme günleri çoktan geride kaldı ve çok şükür, hastaya yaklaşmanın çok daha bütünsel bir yoluna geçiyoruz. Homeopatik olarak eğitilmiş diş hekimleri, deliciler, dolgular ve fatura kesicilerden çok daha fazlasıdır. Hatta sadece bize sunulan diş durumunu değil, hastanın genel sağlığını da iyileştirmeyi umabiliriz.

Diş hekimliğinde homeopatik reçeteleme, akut veya yapısal veya bunların bir kombinasyonu olabilir. Akut reçete yazma, özellikle hastalık veya rahatsızlık için bir tedavidir. Bütünsel reçete yazma, bir kişinin mizacını, mizacını ve davranışsal eğilimlerini analiz etmeyi içerir. Bir hastanın genel mizacına veya psikolojik durumuna uygun bir ilaç ve hastanın yaşadığı fiziksel soruna göre bir ilaç yazmak mümkündür.

Aşağıda sıklıkla karşılaşılan ilk beş şikayet ve bunlar için tercih edilen homeopatik ilaçlardan bazıları yer almaktadır.

Düzenli kontroller ve iyi ağız sağlığı elbette ağrılı diş olaylarından kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Ağrı şiddetliyse ve tercihen homeopati reçetesi yazabilecek veya önerebilecek bir diş hekimine her zaman gidebilirsiniz.

Diş ağrısı ve Homeopatik Tedavisi

Diş ağrısı, akla gelebilecek en rahatsız edici ağrılardan biri olabilir. Pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir, bu yüzden insanların dişçisine geldiği rahatsızlıklar listesinin başında gelmesi şaşırtıcı değil. Ağrının altında yatan nedenler bir an önce araştırılmalıdır. Bunun yanı sıra yardımcı olabilecek bir dizi homeopatik ilaç vardır. Hemen bir dişçiye ulaşamıyorsanız özellikle yararlıdır:

 • Zonklayan ağrı: Belladonna
 • Isı acıyı getirir: Pulsatilla
 • Soğuk ağrıyı hafifletir: Coffea
 • Büyük çürük, diş sıkma yardımcı olur: Staphisagria
 • Dişlerin hassas ve dokunmaya karşı hassas olduğu, köklerin açıkta kaldığı, soğuk hava veya sıvılarla daha kötü olduğu yerler: Plantago
 • Hamilelikte diş ağrısı: Sepia

Yararlı bulduğum diğer ilaçlar Aconite (soğuk bir rüzgarda dışarı çıktıktan sonra diş ağrısı), Arnica (morluk/acı ile ağrı), Magnesium phosphate (şimşek gibi ağrılar, soğukta daha kötü ve sıcakta daha iyi) ve Silica (şişmiş yüz) /bezler, hasta yüzünün ısınmasını istiyor). Ve tabii ki, özellikle diş çıkaran bebekler için belirtilen Chamomilla. Her 15 dakikada bir lokal olarak uygulanan Plantago tentürü, sadece birkaç uygulamadan sonra anında ve uzun süreli rahatlama sağlayarak hassasiyet için mükemmel bir terapidir. Sıcak veya soğuğa duyarlı diş veya dişlerin üzerine veya çevresine sürülerek veya “diş ağrısı tentürü” olarak uygulanabilir.

Gördüğünüz gibi semptomlara bağlı olarak diş ağrısına uygulanabilecek çok sayıda ilaç var ve yukarıdakiler kapsamlı bir liste değil. Hangisinin doğru olduğu konusunda şüpheniz varsa ABC’yi düşünün: Arnica, Belladonna, Chamomilla.

Apseler ve Homeopatik Tedavisi

Kırmızı, şiş ve zonklayan bir sakız kaynaması ile diş ağrısı çekecek kadar talihsiz olduysanız, Belladonna rahatlama getirecektir. En iyi erken apse için kullanılır. Her yarım saatte bir 30c deneyin. Apseden kaynaklanan şişlik boyuna inerse, son derece iyi çalışan Myristica‘yı deneyin – cerrahi insizyonun gerekli göründüğü durumlarda sorunu çözdüğünü biliyordum. Silica, apse uzun süredir devam ediyorsa ve başa gelmemişse ve irin boşaldığında akıntıyı hızlandırmak için yararlıdır. Kronik (tekrarlayan) apseleriniz varsa, apseler irinle doluysa 6c potensinde Hepar sulph yardımcı olacaktır, ancak durum şiddetliyse her zaman bir diş hekimini ziyaret etmelisiniz.

Merc sol 6c, aşırı tükürük ile birlikte yaraların bir sonucu olarak ağız kokusu için faydalıdır. Pyrogenium, irin bulunduğunda ancak drenaj olmadığında kullanılabilir. Ve Bryonia, akut inflamasyon olduğunda veya iğneleme ağrısı sert basınçla hafiflediğinde endikedir. Pulsatilla, diş ağrısında olduğu gibi, ağrının ısı ile arttığı ve soğuk su ile hafiflediği durumlarda yardımcı olabilir. Homeopatik bir gargara kullanmayı da düşünün.

Dişeti hastalığı ve Homeopatik Tedavisi

Diş eti hastalığı çok ağrılı olabilir ve diş kaybının önemli bir nedenidir. Enfekte veya kanayan diş etlerine genellikle kötü diş hijyeni veya tükürüğün çok asidik olması nedeniyle dişlerde plak birikmesi neden olur. Daha az görülen vakalarda vitamin eksikliği, kan hastalıkları veya ilaçlar neden olabilir. Tedavi karmaşık olabilir ve sizin için doğru anayasal ilacı bulabilmesi için bir homeopatik diş hekimine ziyaret tavsiye edilir. Buna ek olarak, bu makaledeki bazı ilaçları kullanmanın yararlı olduğunu görebilirsiniz:

 • Sağlıksız, kanayan diş etleri: Arsenicum album
 • Fırçalama sonrası kanayan diş etleri: Ferrum phosphoricum
 • Ağız kokusu ile kanayan diş etleri: Merc sol 6c günde bir kez
 • Şişmiş, ağrılı diş etleri, dilde beyazımsı bir kaplama var, hasta kahve, çay gibi uyarıcıları çok tüketiyor: Nux vomica
 • Kolayca kanayan şiş diş etleri, aşırı tükürük üretimi: Phosphorus

Hypericum, iyileşmeyi desteklemek için hassas diş eti dokusu için kullanılabilir. Çin ayrıca diş etlerinin kanaması için de faydalıdır.

Kırık dişler / çekimler ve Homeopati Tedavisi

Bazı insanlar dişleri yalnızca ya düşerek, kırılarak ya da bir kazada yere yığılarak büyük bir soruna yol açtığında dişçiye giderler. Olası bir diş veya diş kaybıyla ilişkili semptomlar, anlaşılır bir şekilde kaygı ve şoku içerebilir. Tüm homeopatik ilaçlar arasında muhtemelen en bilineni olan Arnica, diğer sağlık alanlarında olduğu gibi diş hekimliğinde de etkilidir. Ameliyatlarda rutin olarak kullanılır, tedavi öncesi ve sonrası hastalara verilmektedir.

Hastanın psikolojik durumuna olan yakınlığının yanı sıra ağrı, şişlik ve kanama tedavisinde de mükemmeldir. Neyse ki ciddi kazalar geçiren hastaları nadiren görüyorum ve ilgili semptomları iyileştirmek için çekimlerden önce ve sonra ve daha kapsamlı diş prosedürlerinden önce ve sonra Arnica‘yı kullanarak çok daha fazla zamanımı harcıyorum. Hypericum, ilişkili sinir hasarı varsa da çok faydalıdır ve kanamayı kontrol etmek için Phosfor düşünülmelidir.

Dişiniz çekildiyse ve günün ilerleyen saatlerinde yuva kanamaya başladıysa, Fosfor 30c alın veya bir pamuk top veya mendil üzerine Phosfor tentürü kullanın ve akışı durdurmak için yuvaya basınç uygulayın. Ruta graveolens, bir diş prosedüründe kemiğin yaralandığı ve “kuru yuva” için endikedir. Symphytum, diş travmasını takiben doku büyümesini teşvik ettiği için de düşünülmesi gereken bir ilaçtır.

Ağız ülserleri ve Homeopati Tedavisi

Bunlar çok rahatsız edici ve ağrılı olabilir ancak migren hastalarına da yardımcı olduğu bilinen homeopatik Feverfew ile hafifletilebilir. Homeopatik bir gargara tavsiye edilir. Yardımcı olabilecek diğer homeopatik ilaçlar şunlardır:

 • Kolay kanayan, ham görünümlü ülserler: Nitricum acidum
 • Tuz veya asit için daha kötü olan küçük kırmızı ülserler: Borax 30c, her on beş dakikada bir
 • Şişmiş dilde yapışkan tükürük: Hydrastis

Propolis tentürü de faydalıdır, iyileşme meydana gelirken semptomları hafifletmek için temiz olarak uygulanır veya ağız gargarası olarak alınır. Ülserlerin iyileşmesi için geçen süreyi yedi ila on günden iki veya üç güne indiriyor gibi görünüyor.

Ağız Sağlığınız için Homeopatik Yollar

Gargaralar

Bir dizi homeopatik gargara mevcuttur. Bunlardan en önemlisi Calendula‘dır. Hypericum ve Calendula (Hypercal) ağız gargarası, tedaviden sonra ağızda rahat ve ferah bir his bırakacaktır. Calendula mükemmel iyileştirici özelliklere sahip olduğundan ve Hypericum’un sinirlerle bir afinitesi olduğundan, özellikle ameliyattan sonra endikedir. Bir bardak ılık suya bir veya iki damla tentür alın.

Ayrıca, myrrh, propolis ve krameria (Kuzey ve Güney Amerika’da bulunan çok yıllık bir çalı olan rhatany olarak da bilinir) tentürleri ve karanfil, okaliptüs ve nane esansiyel yağları gibi bileşenlerin kombinasyonlarıyla doğal sağlık mağazalarından temin edilebilen başka gargaralar da vardır.

Diş macunları

Bazı insanlar geleneksel diş macunlarındaki nanenin homeopatik ilaçların panzehiri olduğuna inanır. Florür, tatlandırıcılar, renklendiriciler veya sodyum lauril sülfat gibi bileşenler içermeyen “alternatif” diş macunları sağlayan birkaç şirket var. Tuzlu diş macunu favoridir. Tuzun tadını sevmeyenler için bitkisel diş macunu mevcuttur. Kramaria diş etleri için çok faydalıdır ve birçoğu tadını tercih eder. Sanguinaria (kan kökü) başka bir favori botanik içeriktir. Diğer faydalı diş macunları aloe vera ve propolis içerir.

Diş kaygısı için ilaçlar

Diş hekimi ziyareti ile ilişkili endişe nadir değildir! Neyse ki burada yardımcı olabilecek bazı homeopatik ilaçlar var. Aconite‘yi korku ve endişe halinin olduğu yerlerde kullanıyorum (zihinsel ve fiziksel huzursuzluk var ama korku baskın özellik); Gelsemium, hasta dizlerinde zayıflık, korku ve enerji eksikliği hissettiğinde endikedir. Hem Aconite hem de Gelsemium, rahatlatıcı bir etki için ameliyattan önceki gece ve ameliyat günü kullanılabilir. Argenticum nitricum, kaygının bir sonucu olarak korku hissi, acele hareketler, aralıksız konuşma ve ishal varsa da yararlıdır.

Propolis

Propolis homeopatik değildir, ancak bir dizi durumda çok etkili bir şekilde kullanılabilir. Yüzde 50 ila 70 reçine ve balzam karışımı, yüzde 30 ila 50 balmumu, yüzde 5 ila 10 polen ve yüzde 10 uçucu yağlardan oluşan bu, arılar tarafından kovanı kapatmak ve onlara sağlamak için kullanılan yapışkan bir dolgu maddesidir. bir bağışıklık sistemi ile. Propolis tentürü, oral ülserler, yaralar, apseler ve iltihaplanmanın tedavisinde mükemmeldir. Diğer preparatların yerinde kalmada çok etkili olmadığı bölgelere uygulanabilir. Ülserin üzerinde bir reçine kalıntısı veya filmi belirir, neredeyse anında ağrıyı giderir ve daha fazla tahrişe karşı iyileştirici bir bariyer sağlar. İyileşmeye yardımcı olmak için ekstraksiyondan hemen sonra propolis sıvısı uygularım.

Ayrıca gargara, gargara ve nefes tazeleyici olarak da kullanılabilir. Son araştırmalar, antibakteriyel nitelikleri nedeniyle diş çürümelerini önlemede rolü olabileceğini gösteriyor. Propolis alerjisi ve hassasiyeti nadirdir, ancak arı sokmalarına, arı ürünlerine, bala karşı olumsuz reaksiyonlar yaşadıysanız veya polenlere karşı aşırı duyarlılığınız varsa, bundan kaçınmalısınız.

Diş hekimliğinde Homeopati

Dental reçete yazmanın her yönü için homeopatik ilaçlar vardır ve bazıları belirli ağız koşullarına özeldir. Homeopati, günlük dişçilik prosedürlerinde kullanılan becerilerin yerine geçmez, ancak özellikle endişeli hastaların diş tedavisini atlatmasına yardımcı olmak için yararlı bir tamamlayıcıdır. Hastalar diş hekimi ziyaretine belki biraz daha güvenle ve belki de biraz daha az endişeyle yaklaşabilirler! Bundan da öte, homeopatinin diş hekimliğinde kullanılması diş hekimliği mesleği için yeni ufuklar açan bir yeniliktir. Sistemik hastalık genellikle önce ağızda gözlemlenebilir, bu nedenle dişteki deliği doldurmaktan daha fazlasını yapma fırsatına sahibiz. Homeopati ve uygulaması konusunda bilgili diş hekimleri, yalnızca ortaya çıkan sorunları tek başına tedavi etmekle kalmaz, tüm hastaya fayda sağlayabilir.

Homeopati eğitimi almış bir hekimi arıyorsanız Türkiye’de ki tüm homeopat, eczacı ve diş hekimlerini listediğimiz yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum yapın