Emzirme Sorunu için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Emzirme, anneyi ve bebeği çeşitli sağlık sorunlarından koruduğu için evrensel olarak bir bebeği beslemenin en iyi yolu olarak kabul edilir. Buna rağmen, emzirmeye başlayan birçok kadın, altı ay boyunca tavsiye edilen minimum sadece emzirmeden önce durur. Kadınlar genellikle, yaygın sorunlar emzirme yeteneklerini engellediği için durur. Neyse ki, sağlam rehberlik ve uygun tıbbi tedavi ile çoğu kadın bu engelleri aşabilir ve emzirmeye daha uzun süre devam edebilir.

Yetersiz Süt Alımı

Kadınların emzirmeyi bırakmasının en yaygın nedeni, bebeklerinin yeterince süt almadığını düşünmeleridir, ancak çoğu durumda annenin yeterli sütü vardır. Bebek sütü yeterince alamıyorsa veya anne yeterince süt yapmıyorsa gerçek bir yetersiz tedarik olabilir. Ne yazık ki, bir annenin yeterli sütü olup olmadığını, yoksa neden olmadığını anlamak zor olabilir.

Yetersiz süt üretimi  –  Bir annenin yeterli süt üretememesinin birkaç nedeni vardır:

 • Göğüsleri hamilelik sırasında yeterince gelişmemiştir – Bu, yeterli süt üreten dokuya (glandüler doku denir) sahip değilse olabilir.
 • Daha önce meme ameliyatı veya radyasyon tedavisi gördü
 • Hormonal dengesizliği var
 • Süt üretimini engelleyen bazı ilaçlar alıyor

Yetersiz süt alımı  –  Bebeklerin yeterli süt almakta zorlanmasının en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Yeterince sık beslenmezler (süt üretiminin yavaşlamasına veya durmasına neden olabilir).
 • Düzgün şekilde kilitlenemezler
 • Annelerinden çok fazla ayrı kalırlar.
 • Mama ile beslenirler.

Birçok bebek uykuludur ve doğumdan sonraki ilk birkaç gün boyunca uyanık kalmakta güçlük çeker. Bu, bebeğin yeterince yemek yemesini engelleyebilir. Diğer bebekler, emmeyle ilgili kasları kontrol etmekte zorlanabilirler, bu da onların süt çekmesini zorlaştırır. Beslenme güçlüğü özellikle prematüre ve geç prematüre bebeklerde yaygındır. Birçok anne, beslenmenin yeterliliğini ağlama eksikliğine göre değerlendirir. Bebek yeterince süt almıyorsa ve aşırı uykuluysa bu yanıltıcı olabilir.

Yetersiz alım teşhisi 

 • Annenin bildirdiği emzirme seanslarının sayısı  – Yaşamın ilk haftasında, zamanında doğmuş bebeği olan anneler (yani prematüre değiller) genellikle 24 saat içinde 8 ila 12 kez emzirirler. Doğumdan dört hafta sonra, emzirme genellikle günde 7 ila 9 kez azalır.
 • Bebeğin yaptığı idrar ve dışkı miktarı  – Yaşamın beşinci gününde, yeterince süt alan bebekler günde altı ila sekiz kez idrara çıkar ve günde üç veya daha fazla dışkı yapar. (Anne sütü geldiğinde, bebeğinin dışkısı soluk sarı ve keyifsiz olmalıdır.)
 • Bebeğin ağırlığı  – Term bebekler yaşamlarının ilk üç ila beş gününde doğum ağırlıklarının ortalama yüzde 7’sini kaybederler. Genellikle bir ila iki hafta içinde doğum ağırlıklarına geri dönerler. Bir annenin göğüsleri sütle dolduğunda (üç ila beş gün arasında), bebeği kilo vermeye devam etmemelidir. Bir bebek kilosunun yüzde 10’unu kaybederse veya doğum kilosuna beklendiği zaman geri dönemezse, sağlık hizmeti sağlayıcıları olası sorunları araştırmaya başlar. Ev terazileri bu küçük ağırlık farklılıklarını tespit edecek kadar hassas değildir. Bebekler için tıbbi terazi kullanıyorsanız, beslenmeden önce ve sonra bebeği aynı giysi ve bebek bezi ile tartmayı unutmayın.

Meme ve Meme Ağrısı

Annelerin emzirmeyi erken bırakmasının ikinci en yaygın nedeni meme başı veya meme ağrısıdır.

Meme başı ve meme ağrısının nedenleri şunlardır:

 • Meme ucu yaralanması (bebeğin veya göğüs pompasının neden olduğu)
 • Göğüslerin aşırı dolmasına neden olan tıkanıklık
 • Tıkalı süt kanalları
 • Meme ucu ve meme enfeksiyonları
 • Aşırı süt temini
 • Meme ucunu etkileyen cilt bozuklukları (dermatit veya sedef hastalığı gibi)
 • Meme başı vazokonstriksiyonu, yani meme ucundaki kan damarlarının sıkılaşması ve yeterli kanın geçmesine izin vermemesi

Meme veya meme başı ağrısının nedenleri:

 • Ankiloglossi (dil bağı olarak da bilinir), bebeğin dilinin gerektiği kadar serbestçe hareket edememesi ve bebeğin etkili bir şekilde emmesini zorlaştırması
 • Tortikolis, bebeğin boynunun bükülmesi ve bebeğin her iki memeyi de rahatça emmesini zorlaştırır.
 • Bebeğin ağzını kavramasını zorlaştıran, bebeğin ağız şeklindeki doğum kusurları
 • Koordinasyonsuz emme, bebeğin sütü çıkarmak için dilini doğru ritimde hareket ettirmemesidir.

Meme ucu ağrısı  –  Ağrıyan meme uçları, yeni annelerin en yaygın şikayetlerinden biridir. Meme ucu yaralanmasına bağlı ağrı, normalde hamilelik sırasında artan ve doğumdan yaklaşık dört gün sonra zirveye ulaşan meme ucu hassasiyetinden ayırt edilmelidir.

Normal meme ucu hassasiyeti ile meme ucu yaralanmasının neden olduğu ağrı arasındaki farkı, ne zaman meydana geldiğine ve zaman içinde nasıl değiştiğine bağlı olarak genellikle anlayabilirsiniz. Normal hassasiyet tipik olarak emme başladıktan 30 saniye sonra azalır. Ayrıca doğumdan sonraki dördüncü günde azalır ve bebek yaklaşık bir haftalık olduğunda tamamen düzelir. Travmanın neden olduğu meme başı ağrısı ise emme başladıktan sonra devam eder veya kötüleşir. Doğumdan sonraki ilk haftadan sonra devam eden şiddetli ağrı veya ağrının meme ucu yaralanmasına bağlı olması daha olasıdır.

Normal meme ucu hassasiyeti  —  Normal meme ucu hassasiyetiyle ilgili bir rahatsızlığınız varsa, bu duyarlılığın genellikle beslenmenin ilk birkaç emmesinden sonra ortadan kalktığını ve emzirmenin ilk veya iki haftasından sonra durduğunu unutmayın. Sütün boşalmasının “iğnelenme” hissini rahatsız edici bulursanız, bu rahatsızlığın emzirmenin ilk haftalarında da geçtiğinden emin olabilirsiniz. Gerekirse rahatsızlığınızı hafifletmek için asetaminofen (Tylenol markası) alabilirsiniz.

Meme ucu yaralanması  –  Meme ucu yaralanması genellikle yanlış emzirme tekniğinden, özellikle kötü pozisyon veya mandaldan kaynaklanır. Yaralanmanın neden olduğu ağrıyı daha da kötüleştirebilecek diğer faktörler arasında sert göğüs temizliği, potansiyel olarak tahriş edici ürünlerin kullanılması ve daha büyük bir bebek tarafından ısırılması yer alır.

Önleme:

 • Meme uçlarınızı kuru tutmaya çalışın ve beslendikten sonra kurumaya bırakın.
 • Göğüslerde sert sabunlar veya temizleyiciler kullanmayın.
 • Arkası plastik olan göğüs pedlerini kullanmaktan veya aşırı kullanmaktan kaçının.
 • Bebeğinizin ağzında herhangi bir anormallik varsa, mümkün olan en kısa sürede bunlara müdahale edilmesini sağlayın. Örneğin, bebeğinizin dil bağı varsa, dilini serbest bırakmak için yapılan ameliyat bebeğin doğru şekilde kavramasını kolaylaştıracaktır.
 • Bebeğiniz sizi ısırıyorsa, bebeği besleme sırasında ağzı açık kalacak şekilde konumlandırın. Bu ısırmayı zorlaştıracaktır. Ayrıca, sizi her ısırdığında parmağınızı meme ucunuzla bebeğin ağzı arasına sokun ve sıkıca “hayır” deyin. Ardından bebeği güvenli bir yere koyun. Bebek seni ısırmamayı öğrenecek.

Meme uçlarınız zaten yaralanmışsa iyileşmeyi hızlandırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Emzirmeye her zaman yaralanma olmayan meme ile başlayın.
 • Meme uçlarınız çatlamış veya çiğ ise, sağılmış anne sütü veya saflaştırılmış lanolin gibi bir merhem (alerjik değilseniz) uygulayabilir ve yapışmaz bir ped ile kapatabilirsiniz. Bu, meme ucunun yaralı kısmının sutyeninize yapışmasını önleyecektir. Meme ucunuzun enfekte olduğunu düşünüyorsanız veya kızarıklık varsa, sağlık uzmanınıza görünün.
 • Yardımcı oluyorlarsa, soğuk veya sıcak kompresler kullanın. Buzdan kaçının.
 • Beslenmeden önce asetaminofen (Tylenol markası) veya ibuprofen (Advil ve Motrin markaları) gibi hafif bir ağrı kesici alın.
 • Göğüs ucu ağrısı bebeğinizin göğüslerinizi boşaltmasını engelliyorsa, göğüslerinizi boşaltmak için bir pompa veya el ifadesi kullanmayı deneyin. Bu, meme uçlarınıza iyileşme ve tıkanmayı önleme şansı verecektir. Çıkardığınız sütü bebeğinizi beslemek için kullanın.
 • Meme uçlarınızda E vitamini yağı KULLANMAYIN. Yüksek seviyelerde, bebeğiniz için toksik olabilir.

Nipel vazokonstriksiyonu  –  Nipel vazokonstriksiyonu, meme ucundaki kan damarlarının sıkılaşması ve yeterli kanın geçmesine izin vermemesidir. Bu sorunu olan annelerin meme uçlarında soğuğa, emzirmeye veya yaralanmaya tepki olarak ağrı, yanma veya uyuşma olabilir. Meme uçları ayrıca kan döndüğünde beyaz veya maviye ve ardından pembeye dönebilir.

Meme başı vazokonstriksiyonunu meme başı ağrısının diğer nedenlerinden ayırmanın bir yolu, diğer ağrı nedenleri olamazken tahmin edilebileceği gibi soğuk tarafından tetiklenebilmesidir.

Meme ucundaki vazokonstriksiyonu yönetmek için tüm vücudunuzu sıcak tutmaya çalışın ve kalın giyinin. Ayrıca mümkünse ılık ortamlarda emzirmeye çalışın. Sorunu daha da kötüleştirebilecekleri için nikotin ve kafeinden kaçınmaya da yardımcı olabilir.

Engorgement  –  Engorgement, göğüslerin çok fazla sütle dolması için kullanılan tıbbi terimdir. Göğsünüzü dolgun ve sıkı hissettirebilir ve ağrı ve hassasiyete neden olabilir. Tıkanma bazen bebeğin memeyi boşaltma yeteneğini bozabilir, bu da bebeğin memeyi boşaltamaması nedeniyle tıkanmayı daha da kötüleştirir.

Önleme:

 • Emme, bebeğinizin emmesini zorlaştırıyorsa, areolayı yumuşatmak ve bebeğin kavramasını kolaylaştırmak için her beslenmeden önce elle az miktarda süt sağın. Bunu yapmak için başparmağınızı ve işaret parmaklarınızı areolanızın arkasına (göğsünüze yakın) yerleştirin ve ardından ritmik bir şekilde birlikte ve meme ucuna doğru sıkıştırın. Emzirirken meme ucunuzu kavraması daha kolay bir şekilde sunmak ve bebek için sütün dışarı çıkmasına yardımcı olmak için elinizi de kullanabilirsiniz.
 • Emzirmeden önce göğsünüzü yumuşatmak için göğüs pompası kullanabilirsiniz, ancak bunu çok fazla yapmamaya dikkat edin. Pompayı çok fazla kullanmak göğsünüzü daha fazla süt üretmesi için uyaracak ve bu da tıkanıklığı daha da kötüleştirecektir.
 • Emzirmeden önce ılık kompres uygulayın veya ılık bir duş alın. Bu, boşalmayı artırabilir ve sütün dışarı çıkmasını kolaylaştırabilir.
 • Asetaminofen (Tylenol markası) veya ibuprofen (Advil ve Motrin markaları) gibi hafif bir ağrı kesici alın.

Tıkalı kanallar  –  Tıkalı bir süt kanalı, memede hassas veya ağrılı bir yumru oluşmasına neden olabilir. Meme ucunun kendisi tıkalıysa meme ucunun ucunda beyaz bir nokta veya kabarcık oluşabilir.

Tıkanmış bir süt kanalına yol açabilecek şeyler arasında yetersiz beslenme tekniği, dar giysiler veya uygun olmayan bir sutyen giymek, beslenmede ani azalma, tıkanıklık ve enfeksiyonlar sayılabilir.

Galaktosel  –  Bazen tıkanmış bir süt kanalı, galaktosel adı verilen süt dolu bir kistin oluşmasına neden olabilir. Enfekte olmadıkça galaktoseller genellikle ağrısızdır, ancak oldukça büyüyebilirler. Gerekirse, bir sağlık uzmanı bir iğne kullanarak bir galaktosel boşaltabilir veya sorun şiddetliyse ameliyat önerebilir.

MEME ENFEKSİYONLARI

Laktasyonel mastit  –  Mastitis, sıklıkla ateş (ağrı kesici ilaçlarla maskelenebilir), kas ve meme ağrısı ve kızarıklık ile ilişkili meme iltihabıdır. Her zaman bir enfeksiyondan kaynaklanmaz, ancak çoğu insan bunu enfeksiyonla ilişkilendirir. Mastitis emzirme sırasında herhangi bir zamanda olabilir, ancak en sık doğumdan sonraki ilk altı hafta içinde görülür.

Mastitis, meme uçları hasar görürse veya memeler çok uzun süre tıkalı kalırsa veya düzgün şekilde boşalmazsa ortaya çıkma eğilimindedir. Mastitisi önlemek ve tedavi etmek için bu sorunları kontrol altına almak önemlidir.

 Belirtiler:

 • Göğüste sıkı, kırmızı ve hassas bir bölge
 • 101°F veya 38,5°C’den yüksek ateş
 • Kas ağrıları, titreme, halsizlik veya grip benzeri semptomlar=

Maya enfeksiyonu  –  Emziren birçok kadına, semptomlarına (öncelikle meme başı ağrısı) bağlı olarak meme ucunda veya memede maya enfeksiyonu (kandidal enfeksiyon da denir) teşhisi konur. Buna rağmen meme ucundaki veya memedeki maya enfeksiyonları tam olarak anlaşılamamıştır ve araştırmacılar meme ucu ağrısında oynadıkları rolün ne olduğundan emin değiller.

 Teşhis:

 • Herhangi bir belirgin nedenle orantısız göğüs ağrısı
 • Vajinal mantar enfeksiyonu öyküsü veya pamukçuk veya pişik gibi mantar enfeksiyonu öyküsü olan bir bebek
 • Etkilenen meme ucunda parlak veya pul pul cilt
 • Anne sütü kültüründe Candida  bulunması (bu test yapılırsa)

Kanlı Meme Dökümü

Bazı kadınlarda emzirmenin ilk günleri ile haftaları arasında kanlı meme başı akıntısı olur. Bu, ilk hamilelikte daha sık görülür ve paslı boru sendromu olarak adlandırılır. Anne süt yapmaya başladığında göğüslere ve kanallara artan kan akışından kaynaklandığı düşünülmektedir. Sütün rengi pembeden kırmızıya değişir ve genellikle birkaç gün içinde geçer. Bir haftadan uzun süredir kanlı akıntısı olan kadınlar bir sağlık kuruluşu tarafından görülmelidir.

SÜT AŞIRI ARZU

Bazı anneler çok fazla süt yapar ve bu da çelişkili bir şekilde emzirmeyi zorlaştırabilir. Genellikle süt üretimi bebeğin talebine göre belirlenir, ancak bu durumda arz talebi aşıyor. Sorun emzirme döneminde erken başlar ve en çok ilk çocuğunu doğuran kadınlarda görülür.

Sütü fazla olan kadınlarda, sütün akışı o kadar güçlü olabilir ki, bebeğin boğulmasına ve öksürmesine, beslenmede güçlük çekmesine, hatta meme ucunu kıstırmak için ısırmasına neden olabilir. Anneleri çok fazla süt yapan bebekler, sütün akışını kontrol edemedikleri veya sütün en fazla kaloriye sahip olan memede kalan son halini alamadıkları için ya çabuk kilo alabilirler ya da çok az kilo alabilirler.

Aşırı üretimle ilgili bir sorununuz varsa endişelenmeyin. Sorun genellikle kendi kendine gider. Ancak sağlık uzmanınıza bundan bahsedin, böylece herhangi bir hormonal dengesizliğiniz olup olmadığını kontrol edebilir veya sorunları daha da kötüleştirebilecek herhangi bir ilaç alabilir.

Emzirme Sorunu için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati, kronik sorunlar ve birçok hastalığın tedavisinde güvenle kullanıldığı gibi emzirme sorunları gibi durumlar içinde güvenle kullanılabilmektedir. Emzirme sorunu olan bir anne, hem kendi sağlığı hem de bebeği için güvenli bir tedavi yöntemi arayışları için homeopati oldukça başarılı sonuçlar elde etmektedir. Ana şikayeti emzirme sorunu olan bir anneye yapılacak olan kapsamlı bir değerlendirme ile annedeki mevcut hastalık belirtileri tespit edilir ve alanında uzman deneyimli bir homeopat doktor tarafından yapılacak olan değerlendirme ile hasta kişinin tüm semptomlarına uyacak en doğru remedinin verilmesi ile tedavi süreci başlar. Bu kapsamda emzirme sorunu için homeopatik tedavide kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlar için tercih edilmesi gerektiği aşağıda yer almaktadır.

Agnus castus – Depresyonun eşlik ettiği sütün baskılanması için remedi.

Belladonna – Mastitin ilk belirtileri için. Anne sıcak, kırmızı, zonklama hissediyor. Memede ağrı ve aşırı hassasiyet ile çok yoğun ve ani başlangıç.

Bryonia – Göğüs sert, şiş ve sıcak olduğunda ancak kırmızı yerine soluk renkte olduğunda kullanılabilir.

Borax – Yenidoğanlarda pamukçuk için etkili bir remedi. Vücudun dil ve yanaklarında belirgin beyaz lekeler. Son derece hassas. Derin bir uykuda olacaklar ve sonra, yatırıldıkları anda ayağa kalkacaklar. En ufak seste ürküyor. Ayrıca doğum sonrası depresyonu olan bir anne için de kullanılır.

Calcarea carbonica – Süt üretimini teşvik etmeye yardımcı olur.

Causticum – Romatizmal kadınlarda anne sütünü başarılı bir şekilde artırmak için kullanılır.

Dulcamara – Üşüdüğünüz ve az süt ürettiğiniz zaman kullanın.

Nat mur – Fazla miktarda süt için kullanışlıdır. Çok az ağlayan veya hiç ağlamayan ve çoğu zaman yalnızca özelde olan, stoik bir üzüntü veya keder vardır.

Phytolacca – Bebek emzirirken ağrıyan meme uçlarında çatlak ve ağrılar için mastitis tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca memede ağrılı kitlelerin olduğu meme enfeksiyonlarında (mastitis) faydalıdır.

Pulsatilla – Kişi depresyonda ve ağlamaklı olduğunda. Emzirirken ağlayabilir ve çok fazla desteğe ve şirkete ihtiyacı var. Fazla süt üretiyorsanız kullanılır. Ayrıca düzensiz, yani iyi, sonra düşük, sonra tekrar yeterli olan bir süt tedariki için kullanılır.

Ricinus communis – Sütün görünmemesi veya anne sütünün artması için. Emziren kadınlarda da akışını arttırır. Bir kadını doğuma hazırlamak veya hamilelikte herhangi bir zamanda kabızlık için hint yağı asla verilmemelidir. 

Yorum yapın