Hidrosel için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Hidrosel Nedir

Hidrosel, tunika vajinaliste bir sıvı topluluğudur. Bir yaralanma veya enfeksiyondan sonra gelişebilir. Gonokokal enfeksiyon en yaygın nedendir, ancak gonokok vakalarında azalma ile bu hidroseller nadir hale gelmektedir. Üretrite neden olan diğer herhangi bir spesifik olmayan enfeksiyon hidrosele neden olabilir.

Hidrosel Belirtileri

Genellikle hidroselin tek belirtisi, bir veya her iki testisin ağrısız şişmesidir.

Hidroselli yetişkin bir erkek, şişmiş bir skrotumun ağırlığından rahatsızlık duyabilir. Ağrı genellikle iltihabın boyutu ile artar. Bazen, şişmiş alan sabahları daha küçük ve günün ilerleyen saatlerinde daha büyük olabilir.

Hidrosel Nedenleri

Doğumdan önce hidrosel gelişebilir. Normalde, testisler gelişmekte olan bebeklerin karın boşluğundan skrotuma inerler. Her testise bir kese eşlik eder ve sıvının testisleri çevrelemesini sağlar. Genellikle her kese kapanır ve sıvı emilir.

Bazen sıvı kese kapandıktan sonra kalır (iletişimsiz hidrosel). Sıvı genellikle yaşamın ilk yılında yavaş yavaş emilir. Ancak bazen kese açık kalır (iletişim kuran hidrosel). karın.İletişim hidrosel genellikle kasık fıtığı ile ilişkilidir.

YAŞLI ERKEKLERDE – Skrotum içinde yaralanma veya iltihaplanma sonucu hidrosel gelişebilir.İltihap, testislerdeki veya her testisin arkasındaki küçük, sarmal tüpteki enfeksiyondan (epididimit) kaynaklanabilir.

RİSK FAKTÖRLERİ

Hidrosellerin çoğu doğumda mevcuttur. Yenidoğanların en az yüzde 5’inde erken hidrosel olma riski daha yüksektir.

Daha sonraki yaşamda hidrosel gelişimi için risk faktörleri şunları içerir:

  • Skrotumda yaralanma veya iltihaplanma.
  • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon (CYBE) dahil enfeksiyon

Hidrosel Komplikasyonları

Hidrosel tipik olarak tehlikeli değildir ve genellikle doğurganlığı etkilemez. Ancak hidrosel, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi komplikasyonlara neden olabilen altta yatan bir testis durumuyla ilişkili olabilir.

Enfeksiyon veya tümör : Her ikisi de sperm üretimini veya işlevini azaltabilir.

Kasık fıtığı: Karın duvarında sıkışan bağırsak kıvrımı hayatı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir.

Hidrosel için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati, doğal, acısız, ağrısız ve alternatif tedavi yöntemleri arasında yer alarak, tüm dünyada milyonlarca insan tarafından güvenle kullanılabilen bir tedavi yöntemidir. Bütüncül bakış açısıyla hasta kişinin sahip olduğu tüm hastalıkları hedef alarak tedavi yöntemi sunan homeopati de, hidrosel ana şikayeti ile başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki tüm hastalık belirtileri yani semptomları tespit edilir ve alanında uzman deneyimli bir homeopat doktor tarafından yapılan değerlendirme sonrasında hasta kişinin tüm semptomlarına uyacak en doğru remedinin verilmesi ile hastalığın tedavisine başlanır. Bu kapsamda hidrosel için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve hangi remedinin ne zaman tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

CONIUM MACULATUM:  Bastırılmış cinsel isteğin kötü etkisine çok faydalıdır. Prostat sıvısı damlayan prostit için faydalıdır. En çok yaşlılık halsizliği, idrar sorunları, zayıf hafıza ve cinsel zayıflık için uygundur.

PULSATILLA: Skrotumdaki  şişliklere faydalıdır.Karından testislere kadar ağrı vardır. Epididimit için çok faydalıdır. Üretradan kalın ve sarı akıntı için de faydalıdır.

RHODODENDRON : Doğum sonrası erkek çocuklarda hidrosel için faydalıdır. Spermatik korddan karına ve uyluğa çekme ağrıları olur. Testislerin ezildiğini, sol tarafında daha da kötüleştiğini gösterir. Testislerin şişmesi ve ağrıması için faydalıdır. Kaşıntılı,terli ve kırışıklar için çok faydalıdır. 

STAPHYSAGRIA :  Özellikle kendini kötüye kullanma sonrası hidrosel için faydalıdır. Skrotumda şehvetli kaşıntı vardır.

Yorum yapın