Filarya (Fil Hastalığı) için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Filariasis (Filarya), filaridea ailesine ait birkaç yuvarlak, sarmal ve iplik benzeri parazit solucandan kaynaklanır. Bu parazitler ya kendi başlarına ya da sivrisinek ısırıklarının oluşturduğu açıklıktan deriye girerek lenf sistemine ulaşırlar.

Hastalığa Wuchereria bancrofti veya Brugia malayi adlı nematod solucanı neden olur ve sırasıyla Culex quinquefasciatus ve Mansonia annulifera/M.uniformis sivrisinek türleri tarafından bulaşır.

Hastalık genellikle bacaklarda şişme ve hidrosel gibi semptomlarla kendini gösterir ve bir sürü toplumsal damgalanmaya neden olabilir.

Lenfatik Filaryaz (LF), yaygın olarak fil hastalığı olarak bilinir. Genellikle çocukluk döneminde edinilen, şekil bozukluğuna yol açan ve yeti yitimine yol açan bir hastalıktır. Erken evrelerde semptom olmamasına veya spesifik olmayan semptomlara rağmen lenfatik sistem zarar görür. Bu aşama birkaç yıl sürebilir. Enfekte kişiler hastalığın bulaşmasını sürdürür. Uzun vadeli fiziksel sonuçlar ağrılı, şişmiş uzuvlardır (lenfödem veya fil hastalığı). Erkeklerde hidrosel endemik bölgelerde de yaygındır.

Filarya Belirtileri 

Lenfatik filaryaz enfeksiyonu asemptomatik, akut ve kronik durumları içerir. Enfeksiyonların çoğu asemptomatiktir ve kanlarında mikrofilarya pozitif olmasına rağmen hiçbir dış enfeksiyon belirtisi göstermezler. Bu aşama aylarca sürebilir.

Deri, lenf düğümleri ve lenfatik damarları içeren akut lokal inflamasyon atakları.

Kronik durum, ciltte ve alttaki dokularda kalınlaşma ile ödem gösterir (filarazisin klasik semptomu).

Genellikle alt ekstremiteleri etkiler. Ancak kollar, vulva, göğüsler ve skrotum (hidrosel oluşumuna neden olan) da etkilenebilir. Ekstremitelerde, memede veya genital bölgedeki ödem, parçanın normal boyutunun birkaç katına çıkmasına neden olabilir ve damarların tıkanmasından kaynaklanır.

Filarya Nedenleri 

Çoğu filaryaz vakasına Wuchereria bancrofti olarak bilinen parazit neden olur. Culex, Aedes ve Anopheles sivrisinekleri, hastalığın bulaşmasında W.bancrofti için vektör görevi görür. Brugia malayi adlı başka bir parazit de Mansonia ve Anopheles sivrisinekleri vektörü ile bulaşır.

Enfekte bir sivrisinek sağlıklı bir insanı ısırdığında, mikrofilarya adı verilen larvalar lenfatiklere ve lenf düğümlerine geçer. Burada yetişkin solucanlara dönüşürler ve yıllarca devam edebilirler.

Yetişkin parazit, sırayla, daha fazla mikrofilarya üretir. Bu mikrosilarya genellikle geceleri periferik kanda dolaşır ve bir ısırık sırasında sivrisinekler tarafından emilir. Aynı döngü daha sonra başka bir sağlıklı bireyde tekrarlanır.

Filarya için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopatik tedavi, yalnızca Filariasis enfeksiyonunun sıklığını belirli bir dereceye kadar azaltmaya yardımcı olur. Fil hastalığı ortaya çıktıktan sonra, yani topallamalarda, bacaklarda, ellerde, cinsel organlarda vb. büyük şişlik olan durumlarda, homeopatik ilaçlar şişmiş vücut bölgelerini tedavi etmez veya edemez.

Apis mellifica  : Parlak ödem , yanan amel , soğuk uygulama , yetersiz susuzluk .

Belladonna  : akut tıkanıklık, ani başlangıç, hassasiyet, zonklayan ağrı.

Bryonia alba  : Sıcak sabırlı, aşırı susuzluk agg. , hareket, basınç, her türlü özellikle fibrotik lokal ödem.

Lycopodium  : soğuk hasta , sıcak yemek arzusu , tatlılar , süpüratif eğilim ,

Natrum muriaticum  : Güneşin sıcaklığına karşı tahammülsüzlük, soğuk algınlığı, tuz, zihinsel sinirlilik

Pulsatilla  : Ateşli hasta , üşüme isteği , susuzluk az , hafif mizaç .

Rhododendran  : erkek cinsel organının etkileri, hidrosel.

Rhus tox  : Yakın zamanda ortaya çıkan veya akut veya kronik, sık adendim fanjit agg atakları olan tüm vakalar : efor kordonu benzeri şişlik

Sulphur  : Lokal veya genel olarak yanan soğuk amel , tatlı isteği , soğuk algınlığı , mide veya cilt rahatsızlıklarının eşlik ettiği .

Yorum yapın