Hematüri İçin Homeopati Tedavisi ve Remediler

İdrarımızda kan bulunması durumu hematüri olarak isimlendirilmektedir. Bazen idrarda kan bulunur ancak kolayca görülmez ve sadece mikroskop altında görülebildiği için “mikroskobik” hematüri olarak adlandırılır.

Hematüri Türleri

 • Brüt hematüri:  İdrarda açık kan varsa çıplak gözle görülebilir. Buna brüt hematüri denir .
 • Mikroskopik hematüri:  Bu tür hematüri, idrarda RBC (kırmızı kan hücreleri) varlığı ile karakterize edilir. Ancak RBC’ler yalnızca idrar mikroskop altında incelendiğinde görülür. İdrarın rengi değişmez ve hasta çıplak gözle kanı göremez.

Hematüri Nedenleri

Hematüride böbrekler veya idrar yolunun diğer kısımları kan hücrelerinin idrara sızmasına izin verir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli sorunlar bu sızıntıya neden olabilir:

 • İdrar yolu enfeksiyonları – Bakteriler üretra yoluyla vücuda girdiğinde ve mesanede çoğaldığında meydana gelir. Semptomlar, sürekli idrara çıkma dürtüsü, idrar yaparken ağrı ve yanma ve aşırı derecede güçlü kokulu idrar içerebilir. Bazı insanlar, özellikle yaşlı yetişkinler için, hastalığın tek belirtisi idrarda mikroskobik kan olabilir.
 • Böbrek enfeksiyonları  (piyelonefrit)- Bunlar, bakteriler kan dolaşımından böbreklere girdiğinde veya üreterlerimizden böbreğe geçtiğinde ortaya çıkabilir. Belirtiler ve semptomlar genellikle mesane enfeksiyonlarına benzer, ancak böbrek enfeksiyonlarının ateş ve yan ağrısına neden olma olasılığı daha yüksektir.
 • Mesane veya böbrek taşı. Konsantre idrardaki mineraller bazen böbreklerimizin veya mesanemizin duvarlarında kristaller oluşturur. Zamanla kristaller küçük, sert taşlar haline gelebilir.Taşlar genellikle ağrısızdır, bu nedenle bir tıkanıklığa neden olmadıkça veya geçilmedikçe muhtemelen onlara sahip olduğumuzu bilemezler. O zaman genellikle belirtilerde yanılma yoktur. Özellikle böbrek taşları dayanılmaz ağrılara neden olabilir. Mesane veya böbrek taşları da hem büyük hem de mikroskobik kanamaya neden olabilir.
 • Prostat büyümesi. Mesanenin hemen altında bulunan ve üretranın üst kısmını çevreleyen prostat bezi, erkekler orta yaşa yaklaştıkça sıklıkla büyür. Daha sonra üretrayı sıkıştırarak idrar akışını kısmen bloke eder. Büyümüş bir prostatın (iyi huylu prostat hiperplazisi veya BPH) belirti ve semptomları, idrar yapma zorluğu, acil veya sürekli idrara çıkma ihtiyacı ve idrarda görünür veya mikroskobik kan içerir. Prostat enfeksiyonu (prostatit) aynı belirti ve semptomlara neden olabilir.
 • Böbrek hastalığı. Mikroskobik idrar kanaması, böbrek filtreleme sisteminin iltihabı olan glomerülonefritin yaygın bir semptomudur. Glomerülonefrit, diyabet gibi sistemik bir hastalığın parçası olabilir veya kendi başına ortaya çıkabilir. Viral veya strep enfeksiyonları, kan damarı hastalıkları (vaskülit) ve böbreklerdeki kanı süzen küçük kılcal damarları (glomerüller) etkileyen IgA nefropatisi gibi bağışıklık sorunları glomerülonefriti tetikleyebilir.
 • Kanser- Görünür idrar kanaması, ilerlemiş böbrek, mesane veya prostat kanseri belirtisi olabilir. Ne yazık ki, bu kanserlerin daha tedavi edilebilir olduğu erken evrelerde belirti veya semptomlar olmayabilir.
 • Kalıtsal bozukluklar. Orak hücreli anemi – hem görünür hem de mikroskobik hematüri olmak üzere idrarda kana neden olan kırmızı kan hücrelerinde kalıtsal bir hemoglobin kusuru. Böbreklerin glomerüllerindeki filtre zarlarını etkileyen Alport sendromu da olabilir.
 • Böbrek yaralanması. Bir kaza veya temas sporları nedeniyle böbreklerimize gelen bir darbe veya başka bir yaralanma, idrarda gözle görülür kan oluşmasına neden olabilir.
 • İlaçlar. Anti-kanser ilacı siklofosfamid ve penisilin idrar kanamasına neden olabilir. Görünür idrar kanı bazen oluşur
 • Yorucu egzersiz. Yorucu egzersizin brüt hematüriye yol açması nadirdir ve nedeni bilinmemektedir. Mesane travması, dehidrasyon veya sürekli aerobik egzersiz ile oluşan kırmızı kan hücrelerinin parçalanması ile bağlantılı olabilir.Yoğun bir antrenmandan sonra herkeste gözle görülür idrar kanaması gelişebilmesine rağmen, en çok koşucular etkilenir.

RİSK FAKTÖRLERİ

Çocuklar ve gençler dahil hemen hemen herkesin idrarında kırmızı kan hücreleri olabilir. Bunu daha olası kılan faktörler şunları içerir:

 • Yaş- 50 yaşından büyük erkeklerin çoğunda prostat bezi büyümesi nedeniyle ara sıra hematüri olur.
 • Yakın zamanda geçirilmiş bir enfeksiyon- Viral veya bakteriyel bir enfeksiyondan sonra böbrek iltihabı (enfeksiyöz glomerülonefrit sonrası), çocuklarda görünür idrar kanının önde gelen nedenlerinden biridir.
 • Aile öyküsü – Ailede böbrek hastalığı veya böbrek taşı öyküsü varsa, idrar kanamasına daha yatkın olabilir.
 • Bazı ilaçlar- Aspirin, nonsteroid antiinflamatuar ağrı kesiciler ve penisilin gibi antibiyotiklerin idrar kanaması riskini artırdığı bilinmektedir.
 • Yorucu egzersiz – Uzun mesafe koşucuları özellikle egzersize bağlı idrar kanamasına eğilimlidir. Aslında, duruma bazen koşucu hematürisi denir. Ancak yoğun bir şekilde çalışan herkes semptomlar geliştirebilir.
 • Sigara içmek
 • Cinsiyet
 • Benzen veya aromatik aminler gibi kimyasallara işyeri maruziyeti
 • Uzun süre idrar yollarında kateter bulunması

Hematüri İçin Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati, 200 yıldan fazla bir zamandır doğal ve alternatif tedavi yöntemleri arasında bütün dünyada güvenle kullanılan bir tedavi yöntemidir. Kurucusu Samuel Hahnemann tarafından bilimsel bir çerçeveye oturtulan homeopati, hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki mevcut tüm hastalık belirtilerini tespit eder ve deneyimli bir homeopat tarafından yapılan değerlendirme sonrasında hasta kişinin semptomlarının tümüne uyacak en doğru remediyi (homeopati ilaç) vererek hasta kişinin tedavisine başlanılmaktadır. Bu kapsamda hematüri için homeopatik tedavide kullanılan remediler ve hangi remedilerin ne zaman tercih edilmesi gerektiği aşağıda yer almaktadır.

BERBERIS VULGARIS : İdrarda kan ve böbrek şikayetleri için faydalı bir ilaçtır. İdrarda kan görülmesine sol böbrek taşlarının eşlik ettiği durumlarda tavsiye edilen ilaçtır. İdrarda kanla birlikte jöle benzeri tortular veya kalın mukus bulunduğunda da verilir. Sol böbrekte üreterden mesaneye ve üretraya uzanan keskin bir ağrı vardır.

LYCOPODIUM : Böbrek taşı olan hematüri için etkili ilaç. İdrarda kan sağ böbrek taşlarına eşlik ettiğinde verilir. Sağ böbrek ağrısı ile birlikte hematüri olduğunda verilir. Kırmızı kum içeren ve yanma hissi ile geçen yetersiz idrar için faydalıdır. Geceleri sık idrara çıkıyor.

CANTHERIS : İdrar yaparken yanma hissinin eşlik ettiği hematüri için oldukça faydalı ilaçlar. İdrar yapmadan önce, sırasında ve hatta sonrasında mevcut olan kanlı idrar ile üretrada kesik yanığı vardır. Sürekli idrar yapma isteği vardır ancak damla damla geçer. .

APIS MEL : Üretrada yanma ve batma ağrılarının olduğu durumlarda idrardaki kan için faydalı ilaç. İdrarın son damlası atılırken yanma olur. Az, yanık ve kanlı idrar için önerilir. Dürtü başladığında bir an bile idrar tutamama vardır.

NİTRİK ASİT : Doğada kuvvetli ve çok rahatsız edici olan idrarda kan için faydalı ilaç. Kanla birlikte verildiğinde idrara da albümin geçebilir. Koyu, kanlı, az ve kötü idrar vardır.

Yorum yapın