Fotodermatit için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Fotodermatit, cildin güneş ışığına, özellikle ultraviyole (UV) ışınlarına anormal şekilde tepki vererek ciltte kızarıklığa neden olan bir cilt hastalığıdır. Deri döküntüsü kaşıntı, yanma ve şişmeye neden olabilir. Bu, daha sonra cildin koyulaşmasına neden olabilir. Çünkü güneş de dahil olmak üzere güneşin altındaki herhangi bir şeye alerjisi veya hassasiyeti olabilir. Evet, kişinin güneş ışığına karşı alerjik veya hassas olma eğiliminde olduğu bir hastalık var. Buna Fotodermatit veya ışığa duyarlılık denir.

Fotodermatitin Nedenleri

  • Vücudun güneş ışığına tepki verme eğilimi.
  • Bazı antibiyotikler, anti-diyabetik ilaçlar, psoralen, kömür katranı (sedef hastalığı için kullanılır), salisilanilid (endüstriyel kimyasal) gibi aşırı duyarlılığa yatkın hale getirebilecek bazı kimyasallar ve ilaçlar vardır. B3 Vitamini (niasin) eksikliği de ışığa duyarlılığı tetikleyebilir.

Semptomlar

  •  yüz, kollar, eller, sırt gibi güneşe maruz kalan bölgelerde veya vücudun her yerinde kızarıklık (alt banyo yapılması durumunda).
  • Ciltte kaşıntı, hafif pullanma, çapaklanma ve ağrı ile kızarıklık.
  •  hafif, ince, sulu akıntı olabilir.
  • Cilt, özellikle yüzde olmak üzere birçok hastada daha sonra koyu veya siyah olma eğilimindedir.
  • Güneşe maruz kalındığında ciltteki koyulaşma maalesef kaybolmayabilir.

Fotodermatit için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati günümüzde birçok hastalığın tedavisinde güvenle kullanılan, doğal ve alternatif tıp tedavisi yöntemidir. Günümüzün tıp tedavi yöntemleri ile hastalıklarına çözüm bulamayanların tercih ettikleri homeopati, acısız, ağrısız ve yan etkisiz özelliği sayesinde tüm dünyada güvenle kullanılmaktadır. Ana şikayet olarak fotodermatit için başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki mevcut tüm hastalık belirtileri tek tek tespit edilir ve sonrasında alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılacak olan analiz ile hasta kişinin göstermiş olduğu semptomların tümüne uyacak en doğru remedinin seçilmesi ile hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda fotodermatit için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlar için. tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibi olmaktadır.

Natrum Mur

Natrum Mur, fotodermatit vakalarında kaşıntılı cildi tedavi etmek için etkili bir homeopatik ilaçtır. Güneşe maruz kalarak kötüleşen cilt, Natrum Mur’a iyi yanıt verir. Kaşıntı, karıncalanma ve batma hissi veya emekleme hissinin olduğu durumlarda endikedir. Deride döküntü veya veziküller de bulunabilir. Bu kabarcıklar, sulu sıvıyı patlatma ve boşaltma eğilimindedir. 

Cadmium Sulph 

Güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan cilt pigmentasyonunun olduğu fotodermatit için atural tedavi. Pigmentasyon en çok yüzde belirgindir; bazen cilt de kaşınıyor. Kaşıntı çoğunlukla gece boyunca kötüleşir ve kaşınmak kaşıntıyı hafifletme eğilimindedir.

Sulphur 

Homeopatik ilaç  Kükürt , fotodermatit vakalarında ciltte yanma hissini tedavi etmek için etkili bir çaredir. Yanma lokalize olabilir veya ciltte tüm vücuda yayılabilir. Vakaların çoğunda yanma hissi geceleri daha kötüdür. Bu yanma hissi nedeniyle uyku genellikle bozulur. Cilt kuru ve pürüzlü olabilir ve şişlik olabilir. 

Glonoine 

Fotodermatit vakalarında güneşe maruz kalmanın ardından baş ağrısı. baş ağrısı en belirgin şekilde kafada yoğun zonklama ağrıları ile birlikte konjestiftir. Bazı durumlarda, göz küreleri dışarı çıkabilir. Baş ağrısına bulantı eşlik edebilir ve çoğunlukla başın temporal (yanlar) bölgesinde ve tepe noktasında (üst) hissedilir. Uyku baş ağrısını hafifletme eğilimindedir. Baş ağrısı ile birlikte kafada belirgin bir ısınma hissi de mevcuttur.

Yorum yapın