Piriformis Sendromu için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Kalçada başlayan ve bir veya iki bacağa doğru inen bir ağrı. Siyatik genellikle alt sırttaki sinirlerin basıncı veya tahrişinden kaynaklanır. Bu sinirler üzerinde baskıya neden olan bir duruma piriformis sendromu denir.

Piriformis, sakrumun önünden uzanan bir kastır. Bu, pelvisinizdeki iki kalça kemiğiniz arasındaki üçgen şeklindeki kemiktir. Kas, siyatik siniri boyunca femurun tepesine kadar uzanır. Femur, üst bacağınızdaki büyük kemiktir.

Piriformis, uyluğun yan yana hareket etmesine yardımcı olur. Bir piriformis kas spazmı, siyatik sinire baskı uygulayabilir ve semptomlara neden olabilir. Sonuç piriformis sendromudur.

Belirtiler

Siyatik, piriformis sendromunun ana semptomudur. Ancak başkalarını deneyimleyebilirsiniz. Genellikle rahatsızlık, bacağın arkası gibi vücudun başka bir bölümünde hissedilir. Bu, yansıyan ağrı olarak bilinir.

Piriformis sendromunun diğer bazı yaygın belirtileri şunlardır:

 • bacağın arkasına doğru uzayabilen kalçalarda uyuşma ve karıncalanma
 • kalçalardaki kasların hassasiyeti
 • rahat oturmakta zorluk
 • otururken ağrı, oturduğunuzda daha da kötüleşir
 • aktivite ile kötüleşen kalça ve bacaklarda ağrı

Ciddi piriformis sendromu vakalarında, kalça ve bacaklarınızdaki ağrı o kadar şiddetli olabilir ki, sakatlığa neden olur. Bilgisayar başında oturmak, uzun süre araba kullanmak veya ev işlerini yapmak gibi temel, günlük görevleri tamamlayamayabilirsiniz.

Nedenler

Piriformis her gün egzersiz yapar. Yürürken veya alt bedeninizi döndürürken kullanırsınız. Sadece ağırlığınızı bir taraftan diğerine kaydırırken bile kullanıyorsunuz. Kas, uzun süre hareketsizlik veya çok fazla egzersizden dolayı yaralanabilir veya tahriş olabilir.

Piriformis sendromunun bazı yaygın nedenleri şunlardır:

 • aşırı egzersizden aşırı kullanım
 • bacakları içeren koşu ve diğer tekrarlayan aktiviteler
 • uzun süre oturmak
 • ağır nesneleri kaldırmak
 • kapsamlı merdiven çıkma

Yaralanmalar ayrıca kasa zarar verebilir ve siyatik sinirine baskı yapmasına neden olabilir. Tipik piriformis yaralanma nedenleri şunlardır:

 • kalçanın ani bir bükülmesi
 • kötü bir düşüş
 • spor sırasında doğrudan vuruş
 • bir araç kazası
 • kasa ulaşan penetrasyon yarası

Piriformis Sendromu için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati ile tedavi edilen rahatsızlıkların sayısı her geçen gün yapılan çalışmalarla artmaktadır. Kronik sorunlardan, farklı hastalıklara kadar birçok alanda başarılı sonuçlar veren homeopati tedavisi piriformis sendromu içinde tedaviye yanıt vermektedir. Ana şikayet olarak piriformis sendromu olarak başvuran hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, duygusal ve fiziksel seviyelerindeki mevcut tüm hastalık semptomları tespit edilir. Daha sonra alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılacak olan analiz sonucu, hastanın göstermiş olduğu semptomların tümüne uyacak en doğru remedi verilerek hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda piriformis sendromu için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

COLOCYNTH: Vücudun sol tarafında görülen piriformis sendromuna faydalıdır. Sol kalçada sol alt ekstremiteye yayılan kramp tarzında ağrı vardır. Keskin, vurucu, yırtıcı ağrılarda faydalıdır.

MAGNESIUM PHOS: Vücudun sağ tarafında görülen piriformis sendromuna faydalıdır. Sağ kalçada baldır kaslarına ve ayaklara kadar yayılabilen kramp tarzında ağrı vardır.

RHUSTOX: Aşırı stres ve kasları zorlayarak ağrıya neden olan piriformis sendromu için faydalıdır. Egzersiz yaparken ağrıyı azaltırken soğuk havaya maruz kalmak ağrıyı arttırdığında faydalıdır.

GNAPHALIUM: Tüm bacakta ağrı ve uyuşma olduğunda piriformis sendromuna faydalıdır. Alt ekstremitede keskin, elektrik çarpmasına benzer yakıcı ağrılarda faydalıdır.

KALI IODATUM: Ağrının kalçadan başlayıp alt ekstremiteye indiği piriformis sendromuna faydalıdır. Alt ekstremitenin zorlanması için faydalıdır.  

Yorum yapın