Güvercin Göğsü (Pectus Carinatum) için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Bazen güvercin göğsü olarak da adlandırılan pektus carinatum, yaşamı tehdit etmeyen bir durumdur. Göğüs boşluğunun önünü dışa doğru zorlayan hızlı kıkırdak büyümesinin neden olduğu anormal şekilde dışa doğru çıkıntı yapan bir göğüs kemiği ile işaretlenir.

Nadiren semptomlar doğumdan veya erken çocukluktan itibaren ortaya çıkar, ancak en yaygın olarak 11 veya 12 yaşlarında teşhis edilir.

Pektus karinatum çoğu insan için sadece estetik bir sorundur. Bu durum sıklıkla asimetrik bir göğüs ile sonuçlanır. Daha ciddi vakalarda, semptomlar fiziksel aktiviteler sırasında nefes almada zorluk, tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonları ve astımı da içerebilir.

Nedeni bilinmemekle birlikte, erkeklerde daha sık görülüyor ve kalıtsal bir bileşen var gibi görünüyor.

Gerekirse, pektus karinatum tedavisi genellikle kemikleri hala gelişmekte olan çocuklar için bir korse takmayı içerir. Ancak ciddi vakalar için ameliyatı da içerebilir.

Belirtiler

Pektus karinatum genellikle asemptomatiktir, yani belirgin bir semptomu yoktur. Belirtiler ortaya çıktığında şunları içerebilir:

  • göğüs ağrısı
  • tükenmişlik
  • sık solunum yolu enfeksiyonları
  • fiziksel aktivite sırasında nefes almada zorluk

En sık görülen semptomlar vücut imajı ile ilgilidir.

Türler

İki tip pektus karinatum vardır: kondrogladiolar çıkıntı (CG) ve kondromanubrial çıkıntı (CM). Bu durumdaki çoğu insanda kondrogladiolar belirginlik pektus karinatum vardır. CM daha nadirdir ve tedavisi daha zordur.

CG’li kişilerde, göğüs kafesinin orta ve alt bölgeleri öne doğru eğilir. Daha uzun, daha esnek kaburgalar etkilenir, bu da üst göğüs kafesindeki daha kısa, daha az esnek kaburgalara göre düzeltilmesi daha kolaydır.

CM üst göğüs kafesini etkiler ve tipik olarak simetriktir. Bu tipin tedavisi daha zordur çünkü etkilenen kaburgalar daha kısa ve daha az esnektir.

Pectus carinatum ayrıca neden ve başlangıç ​​zamanına göre de sınıflandırılabilir. Bu sınıflandırmalar şunları içerir:

  • ameliyat veya göğüs travmasından sonra göğüs kemiği düzgün iyileşmediğinde meydana gelen ameliyat sonrası
  • doğumda göğüs boşluğunun erken füzyonunun mevcut olduğu konjenital
  • idiyopatik, pektus karinatumunun en yaygın türü, 11 ila 15 yaşları arasında ortaya çıkıyor ve büyüme atakları ile ilişkili.

Nedenler

Pektus karinatumunun kesin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, birçok doktor, kaburgaları ve göğüs kemiğini birbirine bağlayan kıkırdaktaki bir sorun nedeniyle oluştuğuna inanmaktadır. Kaburgalardaki kıkırdak kemiklerden daha hızlı büyüdüğünde göğüs kemiğinin dışa doğru itilmesine neden olur.

Hızlı kıkırdak büyümesinin nedenini belirlemek için yeterli araştırma yapılmamıştır.

Risk faktörleri

Bu bozukluğun aile öyküsü veya diğer göğüs duvarı deformiteleri pektus karinatum riskini artırır. Marfan sendromu gibi bağ dokusu bozuklukları   da bu durum için riski artırır.

Bebeklik döneminde teşhis edildiğinde erken göğüs kemiği füzyonu ve doğuştan kalp hastalığı ile de görülebilir  . Pectus carinatum da beyaz insanlarda diğer ırklardan insanlara göre çok daha yaygındır.

Güvercin Göğsü – Pectus Carinatum için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Güvercin göğsü yada diğer bir adla pectus carinatum için homeopatik tedaviye başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez uygulanır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki hastalık belirtileri tespit edilir. Daha sonra alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılacak olan değerlendirme ile hastanın göstermiş olduğu semptomlara uyacak en doğru remedi seçilerek hastanın tedavisine başlanır. Bu amaçla pectus carinatum için homeopatik tedavide kullanılan remediler ve hangi durumlar için tercih edilmeli aşağıdaki gibidir. Doğal ve alternatif tedavi yöntemleri için homeopati tercih edilmektedir.

Phosphorus

Güvercin sandığını asla tedavi etmemezlik eden tek remedi. Uzun bir süre verilmeli, diyelim ki en az üç ay bu süre zarfında göğüs normale dönecek.

Yorum yapın