Fotofobi – Işık Hassasiyeti için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Fotofobi, parlak ışıkların göze zarar vermesi durumudur. Bu duruma Işık hassasiyeti de denir. Küçük tahrişlerden ciddi tıbbi acil durumlara kadar birçok farklı koşulla ilişkili yaygın bir semptomdur.

Fotofobinin Nedenleri  

Migren

Fotofobi, migrenin yaygın bir belirtisidir. Migren, hormonal değişiklikler, gıdalar, stres ve çevresel değişiklikler dahil olmak üzere bir dizi faktör tarafından tetiklenebilen şiddetli baş ağrılarına neden olur. Diğer semptomlar başınızın bir kısmında zonklama, bulantı ve kusmayı içerir.

Beyni Etkileyen Koşullar

Işık hassasiyeti genellikle beyni etkileyen birkaç ciddi durumla ilişkilendirilir. Bunlar şunları içerir:

Ensefalit

Ensefalit, beyniniz viral bir enfeksiyon veya başka bir nedenden dolayı iltihaplandığında ortaya çıkar. Şiddetli vakaları hayatı tehdit edici olabilir.

Menenjit

Menenjit, beyni ve omuriliği çevreleyen zarların iltihaplanmasına neden olan bakteriyel bir enfeksiyondur. Bakteriyel form, beyin hasarı, işitme kaybı, nöbetler ve hatta ölüm gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Subaraknoid hemoraji

Beyniniz ve çevresindeki doku katmanları arasında kanama olduğunda subaraknoid kanama meydana gelir. Ölümcül olabilir veya beyin hasarına veya felce yol açabilir.

Gözleri etkileyen durumlar

Fotofobi, gözleri etkileyen çeşitli koşullarda da yaygındır. Bunlar şunları içerir:

Korneal aşınma

Kornea aşınması, gözün en dış tabakası olan korneanın yaralanmasıdır. Bu tür yaralanmalar yaygındır ve gözünüze kum, kir, metal parçacıklar veya başka maddeler kaçarsa meydana gelebilir. Bu, kornea enfekte olursa kornea ülseri adı verilen ciddi bir duruma yol açabilir.

Sklerit

Sklerit, gözün beyaz kısmı iltihaplandığında ortaya çıkar. 

Konjonktivit

“Pembe göz” olarak da bilinen konjonktivit, gözün beyaz kısmını kaplayan doku tabakası enfekte olduğunda veya iltihaplandığında ortaya çıkar. Çoğunlukla virüslerden kaynaklanır, ancak bakteri ve alerjilerden de kaynaklanabilir. Diğer semptomlar kaşıntı, kızarıklık ve göz ağrısını içerir.

Kuru göz sendromu

Göz kuruluğu, gözyaşı bezleri yeterince gözyaşı üretemediğinde veya kalitesiz gözyaşı üretemediğinde oluşur. Gözlerinizin aşırı kuru olmasına neden olur. Nedenleri arasında yaş, çevresel faktörler, bazı tıbbi durumlar ve bazı ilaçlar bulunur.

Fotofobinin Belirtileri

Korneal aşınma

Belirtiler şunları içerir:

 • bulanık görüş
 • ağrı veya gözde yanma
 • kırmızılık
 • gözünde bir şey olduğu hissi

Ensefalit

Belirtiler şunları içerir:

 • Şiddetli başağrısı
 • ateş
 • uyandırmanın zor olması
 • bilinç bulanıklığı, konfüzyon

Menenjit

Belirtiler şunları içerir:

 • ateş ve titreme
 • Şiddetli başağrısı
 • boyun tutulması
 • mide bulantısı ve kusma

Subaraknoid hemoraji

Belirtiler şunları içerir:

 • başın arkasına doğru daha kötü hissettiren ani ve şiddetli baş ağrısı
 • sinirlilik ve kafa karışıklığı
 • azaltılmış farkındalık
 • vücudun bazı bölgelerinde uyuşukluk

Önleme 

 • Migren ataklarına neden olan tetikleyicilerden uzak durmaya çalışın.
 • İyi hijyen uygulayarak, gözlere dokunmayarak ve göz makyajını paylaşmayarak konjonktiviti önleyin.
 • Enfekte kişilerle temastan kaçınarak, elleri sık sık yıkayarak, menenjite yakalanma riskini azaltın.
 • Ellerinizi sık sık yıkayarak ensefalitin önlenmesine yardımcı olun.

Fotofobi – Işık Hassasiyeti için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Fotofobi – ışık hassasiyeti için doğal ve alternatif tedavi yöntemi isteyenlerin başvurduğu homeopati, birçok kronik ve zorlu hastalıkların tedavisinde başarılı sonuçlar elde eden ve olaya bütüncül bakan bir tedavi yöntemi olarak tüm dünyada güvenle kullanılmaktadır. Ana şikayet olarak fotofobi yani ışık hassasiyeti olan bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez uygulanır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki hastalık belirtileri tek tek tespit edilir. Daha sonrasında alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılan değerlendirme sonrasında hastanın göstermiş olduğu semptomların tümüne uyacak en doğru remedi seçilerek hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda fotofobi – ışık hassasiyeti için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve hangi remedinin ne zaman tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

Euphrasia – Fotofobiyi tedavi etmek için Birinci Sınıf Remedi

Euphrasia, Eyebright adıyla bilinen Euphrasia Officinalis bitkisinden hazırlanır. Bu bitkinin doğal düzeni Scrophulariaceae’dir. Euphrasia, fotofobi vakalarını tedavi etmek için en çok listelenen ilaçtır. Gözler ışığa karşı çok hassastır ve bazı durumlarda göz kapaklarında spazm olabilir. Fotofobi gün boyunca ve güneş ışığında daha kötüdür ve etkilenen kişinin karanlık bir odada kalma arzusu vardır. Gözde ışığa maruz kaldığında gözlerde ağrı ve basınç, ağrıyan ve fırlayan tipte ağrı hissedilir. Gözler kızarır ve kaşıntı olabilir. Yanma, gözlerde ısırma, kıpkırmızı, sıcak, tahriş edici gözyaşı da mevcuttur. Gözlerde toz veya kum hissi hissedilir. Euphrasia, iritis, keratit, konjonktivit ve kornea ülseri vakalarında fotofobi için belirgin şekilde endikedir.

Belladonna – Kuru Gözlerle Fotofobi İçin

Belladonna, Deadly Nightshade adlı bir bitkiden hazırlanır. Bu bitkinin doğal sırası Solanaceae’dir. Belladonna, kuru gözlerle fotofobi şikayetini yönetmek için faydalıdır. Belladonna’ya ihtiyaç duyulan durumlarda karanlık odada kalma arzusu ile ışığa karşı hoşgörüsüzlük vardır. Gözler tıkanır ve çok kırmızı görünür. Fotofobi, yapay ışığa maruz kaldığında kötüleşir. Bununla birlikte, gözlerde kumlu bir his hissedilebilir. Baş ve gözlerde ağrı mevcuttur ve doğada batma veya ateş etme olabilir. Hareket ve ışıktan daha da kötüleşir. Gözlerde sıcak bir his olabilir. Belladonna ayrıca tıkalı göz, göz ağrısı ve fotofobi ile keratit için endikedir.

Natrum Mur – Kapakların Spazmodik Kapatılması İçin

Natrum Mur, ışığa maruz kaldığında gözlerin kapanma eğiliminde olduğu fotofobi vakaları için önemli bir ilaçtır. Gözler sulanabilir ve yanma hissi olabilir. Şakaklarda şiddetli ağrı, görme bulanıklığı ile birlikte hissedilebilir. Natrum Mur ayrıca fotofobinin belirgin olduğu blefarit vakalarını tedavi etmek için yüksek dereceli bir ilaçtır. Bu gibi durumlarda, keskin göz akıntısı ve gözlerde yanma/akıllanma gibi başka semptomlar da mevcuttur.

Conium – Aşırı Gözyaşı Akışı Olan Fotofobi İçin

Conium, aşırı gözyaşı akışı ile fotofobiyi yönetmek için iyi bir ilaçtır. Fotofobi şiddetlidir ve gözyaşı akışı boldur. Kişi karanlık bir odada kendini daha iyi hisseder. Göz kapağının sınırları şişebilir. Korneada ülserler olabilir. Bu ilaç, göz ağrısının basınçla düzeldiği durumlarda endikedir.

Glonoin – Baş Ağrılı Fotofobi İçin

Glonoin, baş ağrısı ile ortaya çıkan fotofobi için oldukça faydalıdır. Baş ağrısı doğada zonklayıcı ve konjestiftir. Baş ağrısı şakak bölgesinde belirginleşir ve kişi sanki ağrıdan başı patlayacakmış gibi hisseder. Isı kafada da hissedilir ve ışığa karşı belirgin bir hassasiyet vardır. Gözlerin önünde titreme veya siyah noktalar da görülebilir. Gözler kızarır ve görmede bir loşluk olabilir. Bazı durumlarda vertigo da yukarıdaki semptomlara eşlik eder.

Yorum yapın