Herpes Zoster (Zona) için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Herpes zoster (zona), Varicella zoster virüsünün neden olduğu viral bir enfeksiyondur. Genellikle zona olarak adlandırılır. Araştırmaya göre, Herpes zoster’lı hastaların %90’ı birkaç yıl önce su çiçeği geçirmiştir.

Yaygınlık

Çocuklarda ve genç erişkinlerde görülme sıklığı binde 2-4’tür. Erişkin yaşta prevalansı 8-10/bin’dir.

Nedenler

Varicella-zoster virüsü, akut hastalık su çiçeğine neden olur. Suçiçeği çözüldükten sonra bile virüs ortadan kalkmaz. Herpes zoster’a neden olmaya devam edebilir. Bu virüs sinir hücrelerinde bulunur. Birlikte yıllarca sessiz kalabilir. Aktive edildiğinde, semptomlar sinirlerin seyri boyunca ortaya çıkar.

İşaret ve semptomlar

Herpes zoster, yüz, gözler, cinsel organlar ve diğer vücut parçaları gibi vücudun sınırlı bir alanı üzerinde doğrusal bir şekilde ağrılı döküntüler (sarımsı sıvı dolu) ile karakterizedir. Döküntüler kırmızımsı kahverengi renkte olabilir. Ağrı hafif veya dayanılmaz olabilir ve virüsün bulunduğu sinirle ilgilidir. Döküntüler 3-6 hafta içinde azalabilir ancak ağrı aynı kalabilir.

Herpes erüpsiyonunun aynı sunumu, erkek ve kadınlarda cinsel organlarda da görülebilir. Bu patlama 2-3 hafta veya daha uzun sürebilir. Lokal lenf düğümleri şişebilir. Tekrarlayan bir nüks olabilir.

Herpes Zoster’in birçok hastada Post-herpetik Nevralji adı verilen ağrılı bir durumu geride bıraktığı bilinmektedir.

Bulaşma

Deriden cilde temas, başlıca yayılma kaynağıdır. Bulaşma ayrıca doğrudan veya enfekte tıraş makineleri, havlular, bulaşıklar ve diğer paylaşılan eşyalarla temas yoluyla da gerçekleşebilir. Oral seks, genital HSV enfeksiyonunu bulaştırmanın en yaygın yoludur.

  • Herpes antikorlarının izolasyonu için kan testi
  • PCR (polimeraz zincir reaksiyonu)
  • Virüs, göz salgıları, ağız salgıları, kabarcık sıvısı, genital salgılar, idrar ve kan gibi çeşitli vücut sıvılarının ve çok hasta hastalarda beyin omurilik sıvısının incelenmesiyle tespit edilebilir.

Zona (Herper Zoster) için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati, Herpes zoster’ı etkili bir şekilde tedavi edebilir. Homeopatide lokal veya harici ilaç yoktur. Anayasal ilaçlar, zihin ve beden ayrıntılı olarak incelendikten sonra verilir. Anayasal ilaçlar ağrının yoğunluğunu azaltır, yanmayı ve ardından enfeksiyonu azaltır ve enfeksiyon süresini kısaltır. Relapslar da homeopati ile önlenir. Homeopati, Post-herpetik nevralji vakalarında da çok etkilidir. Homeopati, Herpes Zoster vakalarında şiddetle savunulmaktadır. Zona (herpes zoster) ana şikayetiyle başvuran hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki tüm hastalık belirtilerinin tespit edilmesi sağlanır. Daha sonrasında ise alanında uzman homeopat hekim tarafından yapılan değerlendirme sonrasında hasta kişinin göstermiş olduğu tüm semptomlara uyacak en doğru remedinin (homeopatik ilaç) verilmesiyle tedavi süreci başlar. Bu kapsamda zona (herpes zoster) için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlar için tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir. 

Arsenicum album

Bir kişi ateş sırasında üşüyor, endişeli, huzursuz ve bitkin hissediyorsa – ve döküntülerin yakıcı ağrısı ısı ile hafifliyorsa – bu remedi kullanılabilir. Rahatsızlık genellikle gece yarısı civarında daha kötüdür.

Apis mellifica

Yanma, batma ağrısı ve kaşıntı ile şişmiş, hassas döküntüler bu ilaca ihtiyaç duyulduğunu gösterir. Semptomlar sıcaklıkla şiddetlenir ve soğuk uygulamalar veya soğuk havaya maruz kalma ile rahatlar. Kişi sinirli ve dokunmaya karşı çok hassas olabilir.

Iris versicolor

Bu ilaç genellikle yanma hissi ve mide bulantısı ile birlikte mide problemlerinin eşlik ettiği herpes zoster enfeksiyonu için faydalıdır. Özellikle karnın sağ tarafında erüpsiyonlar görülebilir.

Mezereum

Bu çare belirtildiğinde, yoğun yanmayı, dayanılmaz bir şekilde kaşınan parlak kırmızı döküntüler takip eder. Erüpsiyonların yerel acısı sıcaktan daha kötüdür ve soğuk uygulamalarla hafifler ve serin temiz hava yatıştırıcıdır – ancak kişi genel olarak üşür ve üşümekten daha kötüdür.

Ranunculus bulbosus

Bu ilaç, göğüs kafesinde (sırtta veya göğüste) yoğun kaşıntılı zonalar için endikedir, bunlar da çok ağrılıdır ve giysilerle veya herhangi bir dokunuşla temastan daha kötüdür. Kabarcıklar mavimsi görünebilir. Kişi alkollü içeceklerden ve soğuk havaya maruz kalmaktan daha kötü hissedebilir.

Rhus toxicodendron

Bu ilaç, birçok küçük kabarcıkla başlayan, kırmızı ve yoğun kaşıntılı ve sıcak banyolar veya sıcak ıslak kompreslerle rahatlayan bir döküntü için endike olabilir. Huzursuzluk, kişinin odayı adımlamak veya sürekli hareket etmek istemesine neden olur.

Yorum yapın