Homeopati Çocuklar ve Bebekler İçin Güvenli Midir?

Homeopati’nin doğuşu ve tedavi yöntemi olarak kullanılmasının üzerinden neredeyse 250 sene geçmesine rağmen, homeopati hakkında halen daha çok fazla soru sorulmakta ve bu sorulardan en yaygın olanlarından birisi de homeopati tedavisinin çocuklar ve bebekler üzerinde güvenli mi olduğu sorusudur. Bu yazımıda bu konuya değinmek istedik…

Elbette her anne ve baba çocuklarının, bebeklerinin sağlıklı ve mutlu görünmesini ister. Bir ebeveyn olarak çocuklarımız ve bebeğimiz hastalandığında, tahriş olduğunda, huysuzluk belirtileri gösterdiğinde ister istemez hemen panik düğmesine basma eğilimindeyiz.

Yıllarca klasik batı tıbbı ile tedavi olduğumuz için bebeğimizi yatıştırmak için hemen ilaç aramaya başlarız, yada geleneksel doktorlar bir enfeksiyon durumunu tedavi etmek için antibiyotik reçete ederler.

Bebeklerde bazen ortaya çıkarılması zor sorunlar gelişir, bunlar genel olarak uyku sorunları, kabuslar, karın ağrısı, kızarıklık, yatak ıslatma gibi belirtiler ile kendisini gösterir.

Homeopati, Samuel Hahnemann tarafında 1700’lü yılların sonunda keşfedildi ve o günden bugüne kadar sayısız doktor homeopati konusunda eğitim aldı ve milyonlarca insan homeopati tedavisi ile sağlığına kavuştu. Homeopatide klasik olarak batı tıbbından alıştığımız her hastalığa aynı ilacı verme durumu olmamakta, aynı karın ağrısından şikayet etseler bile genel durumları incelendiğinde iki farklı kişiye yine iki farklı homeopatik ilaç yani remedi verilecektir. Kişiye özel tıb teriminin manası buradan gelmektedir.

Kısacası, homeopati bebeklerde diş çıkarma, mide gribi, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar için etkili bir tamamlayıcı yaklaşım olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bebekler için homeopatide dikkate alınması gereken faktörler

Bir homeopat genellikle ilaçları vermeden önce birçok faktörü dikkate alır. Bu faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Yaşam tarzı
 • Diyet alışkanlıkları
 • Hastalık geçmişi
 • Rutin
 • Duygusal sorunlar
 • Uyku modeli

Kayıtları tuttuktan sonra, homeopat bir bebeğin bireysel semptomlarını tedavi eden ilaçlar verir.

Yani örneğin bebeğinizde ishal varsa, tedaviyi desteklemek için bebeğinize ishale neden olabilen homeopatik bir ilaç verilir (“benzer benzerini iyileştirir” ilkesine dayanarak).

Ayrıca, bebeğinizin düzgün yemek yememesi veya bebeğinizin anne sütünü sindirememesi gibi sorunlar için homeopatik ilaçlar verilir.

En ünlü homeopatik takviyelerden biri olan Calcarea Phos 6x , bebeklerde ağrısız dişlenmeyi desteklemek için diş çıkarma sırasında uygulanır.

Homeopati Bebekler İçin Güvenli mi?

Güvenlikten bahsetmişken, homeopati mevcut çeşitli doğal ve bütünsel tedavi seçenekleri arasında en iyisini temsil eder ve her yaştan insan tarafından kullanılabilir. Bebekler, küçük çocuklar ve daha büyük çocuklar için ideal tamamlayıcı tedavilerden biri olarak kabul edilir.

Bebeklerin özellikle bebeklik döneminde kırılgan vücutları olduğunu unutmayın, bu nedenle bebeğinize zarar vermeyen tedavilerin kullanılması önemlidir. Dahası, çocukların olgunlaşmamış organ sistemleri vardır ve ilaçlarla yetişkinlerden farklı şekilde ilgilenirler.

Bu nedenle homeopati genellikle bebekler için tamamlayıcı bir tedavi olarak kullanılır. Ayrıca kimyasal içermezler ve herhangi bir yan etki oluşturmazlar.

Dünya çapında milyonlarca insanın, çocuklarının ve bebeklerinin sağlık ihtiyaçları için tamamlayıcı bir tedavi olarak homeopatik ilaçları benimsemesine şaşmamalı.

Homeopati, infantil kolik, ağrılar, diş çıkarma sorunları ve hatta anksiyete ve depresyon gibi davranışsal sorunlar dahil olmak üzere çeşitli çocuk sorunlarına karşı etkilidir.

Bebekler için Homeopati: Bilmeniz Gerekenler

Homeopatik ilaçlar akut ve yaygın sorunları gidermeye yardımcı olmanın yanı sıra, tekrarlayan kötü sağlık olaylarını önlemeye de yardımcı olur.

Tekrarlayan bademcik iltihabı, ishal, astım, yatak ıslatma, genişlemiş adenoidler, kabızlık ve daha birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olur.

Homeopatinin güzelliği, ilaçların/takviyelerin uygulanmasının kolay olması ve acı olmamasıdır. Küçük ve tatlı şeker hapları olduklarından, bir kaşıkla ezilebilirler veya doğrudan çocuğa verilebilirler.

Çocukların mutlu ve isteyerek homeopatik ilaçları almalarının daha fazla nedeni budur.

Ve yine, bu ilaçlar düşük laktoz içeriğine sahiptir ve diyabetik çocuklarda sorun teşkil etmez.

Dahası, bebekler için homeopati, her çocuğun çevreye karşı benzersiz bir tepki verme biçimine sahip olduğu ilkesine göre çalışır. Böylece homeopatınız, çocuğunuzun sahip olduğu her belirtiye ve neden olan faktörlere dikkat edecektir.

Bu nedenle, bu bireyselleştirici semptomlar, çocuğunuz için işe yarayacak tedavi seçeneğini belirlemede uzun bir yol kat edecektir.

Bu, aynı rahatsızlıktan muzdarip iki çocuğun farklı homeopatik ilaçlar alabileceği anlamına gelir.

Semptomlara göre bebek uykusu için bazı yaygın homeopatik ilaç örnekleri şunlardır:

 • Fosfor 9CH – Bebek yatma konusunda endişeli görünüyor veya uykuya dalmakta güçlük çekiyor
 • Stramonium 15CH : Bebeğin kabusları var
 • Coffea 9CH : Bebek aşırı heyecandan uykuya dalmakta zorlanıyor
 • Nux Vomica 9CH : Bebek gece boyunca birden çok kez uyanır
 • Staphysagria 9CH : Bebeğimin aşırı duyarlılığı var
 • Causticum 9CH : Bebek yalnız kalmaktan korkar
 • Lycopodium 7CH : Bebeğin kabus görme korkusu var

Bu homeopatik ilaçlar/takviyeler, bebeklerin bireyselleştirilmiş semptomlarına dayalı olarak çalışır. Bu yüzden her zaman homeopatınızdan bebeğiniz için en iyi seçeneğin hangisi olduğunu bilmesini isteyin.

Bebekler İçin Homeopatik Çözümler: Nasıl Uygulanır?

Bebeğinize bir homeopati ilacı uygulamak için, vermeden önce 5 granülü az suyla seyreltmeniz yeterlidir.

Bununla birlikte, her zaman size en iyi çareyi ve çocuğunuzun yaşına uygun boyutta peletler verecek eğitimli bir homeopat görmeniz gerekir. Ancak bunun yalnızca geleneksel tedavileri tamamlama amaçlı olduğunu unutmayın.

İşte bebekler için homeopatik ilaçların bazı faydaları:

 • Hafiftirler ve herhangi bir olumsuz etki oluşturmazlar.
 • Tatlı tadı olan takviyeleri bebeklere vermek kolaydır
 • Vücudun bağışıklığını zayıflatmazlar.
 • Bağımlılık yapmazlar
 • Saklamaları kolaydır
 • Gastrointestinal sistemi etkilemezler

Kapanış sözü

Homeopati, bebekler için güvenli bir tamamlayıcı tedavidir, ancak bir homeopatın tavsiyesine göre kullanılmalıdır.

Bununla birlikte, bebekler için homeopatinin geleneksel tıbbın yerini alması amaçlanmamıştır. Bu nedenle, özellikle ciddi sağlık sorunlarında daima çocuk doktorunuza danışın.

Çocuklar ve bebekler için homeopati konusunda yazdığımız bu makale sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Asla bir tedavi yöntemi olarak kullanılamaz. Bebekleriniz ve çocuklarınız için homeopati tedavisini lütfen homeopati eğitimi almış deneyimli homeopat doktorlardan almanızı öneriyoruz…

Yorum yapın