Kabus için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Bir kabus, bizi uyandıran endişe veya korku gibi olumsuz duygularla ilişkili rahatsız edici bir rüyadır. Kabuslar çocuklarda yaygındır, ancak her yaşta olabilir ve ara sıra görülen kabuslar genellikle endişelenecek bir şey değildir.

Kabuslar 3 ila 6 yaş arasındaki çocuklarda başlayabilir ve 10 yaşından sonra azalma eğilimi gösterir. Ergenlik ve genç erişkinlik yıllarında kızlar, erkeklerden daha sık kabus görürler. Bazı insanlar onları yetişkin olarak veya yaşamları boyunca taşır.

Kabuslar yaygın olmasına rağmen, kabus bozukluğu nispeten nadirdir. Kabus bozukluğu, kabusların sık sık meydana gelmesi, sıkıntıya neden olması, uykuyu bozması, gündüz işleyişinde sorunlara neden olması veya uykuya dalma korkusu yaratmasıdır.

Belirtiler

Kabus çoğunlukla gecemizin ikinci yarısında yaşanır. Kabuslar nadiren veya daha sık, hatta bir gecede birkaç kez ortaya çıkabilir. Bölümler genellikle kısadır, ancak uyanmamıza neden olurlar ve uykuya geri dönmek zor olabilir.

Bir kabus şu özellikleri içerebilir:

 • Rüya canlı ve gerçek görünür ve çok üzücüdür, rüya ortaya çıktıkça genellikle daha rahatsız edici hale gelir.
 • Rüya hikayesi genellikle güvenlik veya hayatta kalma tehditleriyle ilgilidir, ancak başka rahatsız edici temaları da olabilir.
 • Rüya seni uyandırır
 • Rüya sonucunda korkmuş, endişeli, kızgın, üzgün veya iğrenmiş hissi olabilir.
 • Yatakta terli hissedin veya kalp atışlarınız hızlanıyor
 • Uyandığında net bir şekilde düşünebilir ve rüyanızın ayrıntılarını hatırlayabilir
 • Rüya, kolayca uykuya dalmaktan alıkoyan sıkıntıya neden olur

Kabuslar yalnızca aşağıdaki durumlarda bir rahatsızlık olarak kabul edilir:

 • Sık görülen olaylar
 • Anksiyete veya sürekli korku gibi gün içinde büyük sıkıntı veya bozulma veya başka bir kabus görme konusunda yatmadan önce endişe
 • Konsantrasyon veya hafıza ile ilgili problemler, rüyalarındaki görüntüleri düşünmeden duramazlar.
 • Gündüz uyku hali, yorgunluk veya düşük enerji
 • İşte veya okulda ya da sosyal durumlarda işleyen sorunlar
 • Yatma zamanı veya karanlık korkusu ile ilgili davranış sorunları

Kabus bozukluğu olan bir çocuğa sahip olmak, ebeveynler veya bakıcılar için önemli uyku bozukluğuna ve sıkıntıya neden olabilir.

Nedenler

Kabus bozukluğu doktorlar tarafından parasomni olarak adlandırılır – biri uykuya dalarken, uyku sırasında veya uyanırken meydana gelen istenmeyen deneyimleri içeren bir uyku bozukluğu türü. Kabuslar genellikle hızlı göz hareketi (REM) olarak bilinen uyku aşamasında ortaya çıkar. Kabusların kesin nedeni bilinmemektedir.

Kabuslar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok faktör tarafından tetiklenebilir:

 • Stres veya kaygı. Bazen evde veya okulda bir problem gibi günlük hayatın sıradan stresleri kabusları tetikler. Sevilen birinin taşınması veya ölümü gibi büyük bir değişiklik aynı etkiye sahip olabilir. Kaygı yaşamak, daha büyük bir kabus riski ile ilişkilidir.
 • Travma. Kabuslar bir kaza, yaralanma, fiziksel veya cinsel istismar veya diğer travmatik olaylardan sonra yaygındır. Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) olan kişilerde kabuslar yaygındır.
 • Uyku eksikliği. Düzensiz uyku ve uyanma saatlerine neden olan veya uykuyu kesintiye uğratan veya azaltan program değişiklikleri kabus görme riskini artırabilir. Uykusuzluk, artan kabus riski ile ilişkilidir.
 • İlaçlar. Bazı antidepresanlar, tansiyon ilaçları, beta blokerler ve Parkinson hastalığını tedavi etmek veya sigarayı bırakmaya yardımcı olmak için kullanılan ilaçlar da dahil olmak üzere bazı ilaçlar kabusları tetikleyebilir.
 • Madde bağımlılığı. Alkol ve eğlence amaçlı uyuşturucu kullanımı veya yoksunluğu kabusları tetikleyebilir.
 • Diğer bozukluklar. Depresyon ve diğer zihinsel sağlık bozuklukları kabuslarla bağlantılı olabilir. Kalp hastalığı veya kanser gibi bazı tıbbi durumlarla birlikte kabuslar olabilir. Yeterli uykuyu engelleyen başka uyku bozukluklarına sahip olmak, kabus görme ile ilişkilendirilebilir.
 • Korkunç kitaplar ve filmler. Bazı insanlar için, özellikle yatmadan önce korkutucu kitaplar okumak veya korkutucu filmler izlemek kabuslarla ilişkilendirilebilir.

Kabus Görme için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati, kronik ve zor hastalıklarda iyi sonuçlar verdiği gibi kabus görme gibi durumlarda da doğal ve alternatif bir tedavi yöntemi olarak başvurulmaktadır. Bu kapsamda kabus için homeopatik tedavide kullanılan remediler ve hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibi olmaktadır.

Natrum Mur:

Uykuya dalmadan önce korkulu kabuslar için kullanışlıdır.Hastaların hırsızlardan korktukları için uyuyamadıkları, bu nedenle mobilyaları kapılara dayadıkları ve hırsız rüyası gördükleri zaman faydalıdır.

Lachesis:

Hasta kendini kefeniyle yatakta ya da mezarın kendisinde gördüğünde kabus için kullanışlıdır. Sık sık kendi cenazesinde olduğu veya mezarlıkta yer alan sırları gördüğü rüyalar vardır.

BELLADONNA:

Ateş ve alev rüyaları olduğunda kabus için kullanışlıdır.

DIGITALIS:

Kalp hastalığından muzdarip olduklarında kaza, düşme, çarpma rüyası olduğunda kabus için kullanışlıdır.

Yorum yapın