Kıl Kurdu Enfeksiyonu için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Kıl kurdu enfeksiyonu, insan bağırsak solucanı enfeksiyonlarının en yaygın türlerinden biridir. Pinworms küçük, dar solucanlardır. Beyaz renktedirler ve yarım inçten daha kısadırlar. Kıl kurdu enfeksiyonları ayrıca enterobiasis veya oksiüriyaz olarak da bilinir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yaygın insan solucan enfeksiyonu türüdür.

Kıl kurdu enfeksiyonları kolayca yayılabilir. En çok 5 ile 10 yaş arasındaki çocuklarda, kurumlarda yaşayanlarda ve bu gruplardaki bireylerle düzenli, yakın temasta olan kişilerde görülür.

Kıl kurdu enfeksiyonları için etkili bir tedavi ilaçtır, ancak yeniden enfeksiyon mümkündür. Ciddi komplikasyonlar ve uzun vadeli sağlık etkileri nadirdir.

Kıl kurdu enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Kıl kurdu enfeksiyonu olan bazı kişilerde herhangi bir semptom görülmeyebilir. Bununla birlikte, aşağıdakileri fark ederseniz, sizde veya çocuğunuzda kıl kurdu enfeksiyonu olduğundan şüphelenebilirsiniz:    

  • anal bölgenin sık ve güçlü kaşınması
  • anal kaşıntı ve rahatsızlık nedeniyle huzursuz uyku
  • anüs çevresinde ağrı, kızarıklık veya diğer cilt tahrişleri
  • çocuğunuzun anüs bölgesinde kıl kurdu varlığı
  • dışkıda kıl kurdu varlığı

Belirtiler

Kıl kurdu enfeksiyonu belirtileri şunları içerebilir:

  • Anal veya vajinal bölgenin kaşınması
  • Uykusuzluk, sinirlilik, diş gıcırdatma ve huzursuzluk
  • Ara sıra mide ağrısı ve mide bulantısı

Kıl kurdu genellikle hiçbir belirtiye neden olmaz.

Nedenler 

Kıl kurdu enfeksiyonları oldukça bulaşıcıdır. Kıl kurdu yumurtalarını istemeden yutarak veya teneffüs ederek kıl kurdu bulaşırsınız.

Bu yumurtalar genellikle enfekte olmuş bir kişi tarafından bir yüzeye veya nesneye bırakılır. Enfeksiyon döngüsü, bu mikroskobik yumurtaların yutulmasıyla başlar.

Yumurtalar vücudunuza girdikten sonra, yumurtadan çıkıp olgunlaşana kadar bağırsakta kalırlar. Yetişkin olarak, dişi kıl kurtları kolona girer ve geceleri anüs yoluyla vücuttan çıkar.

Dişi kıl kurtları, anüs çevresindeki deri kıvrımlarına yumurta bırakır ve daha sonra kolona geri döner. Bu yumurtaların varlığı genellikle anal kaşıntı ve tahrişe neden olur.

Bir kişi etkilenen bölgeyi kaşıdığında, kıl kurdu yumurtaları parmaklara geçer. Yumurtalar ellerinizde birkaç saat yaşayabilir.

Enfekte olan bir kişi yatak takımı, giysi, klozet kapağı veya oyuncak gibi ev eşyalarına dokunursa, yumurtalar bu nesnelere geçer. Kıl kurdu yumurtaları bu kirlenmiş yüzeylerde üç haftaya kadar hayatta kalabilir.

Çocuklar, enfekte oyuncakları veya diğer nesneleri doğrudan ağızlarına koyabildikleri için kıl kurdu yumurtalarını kolayca aktarır. Yumurtalar ayrıca kontamine parmaklardan doğrudan yiyecek veya sıvılara geçebilir.

Nadir olmakla birlikte, yetişkinlerin kontamine yatakları, havluları veya giysileri sallarken havadaki yumurtaları soluması da mümkündür.

Pinworms genellikle 13 haftaya kadar yaşar. Etkilenen bir bölgeyi kaşımak, kasıtsız yutmaya neden olabilir, bu da yeniden enfeksiyona ve tüm kıl kurdu yaşam sürecinin yeniden başlamasına neden olabilir.

Bazen anüsteki yumurtalar çatlayabilir ve kıl kurdu larvaları geldikleri bağırsağı yeniden enfekte edebilir. Bu, tedavi edilmezse bir enfeksiyonun süresiz olarak devam etmesine neden olabilir.

Kıl Kurdu Enfeksiyonu için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Kıl kurdu enfeksiyonu gibi çeşitli rahatsızlıklarda homeopati ile güvenli bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Ana şikayet olarak kıl kurdu enfeksiyonu olan hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez uygulanır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerinde göstermiş olduğu hastalık belirtileri toplanır. Daha sonrasında alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılan değerlendirme ile hasta kişinin göstermiş olduğu semptomların tümüne uyacak en doğru remedi seçilerek hastanın tedavisine başlanır. Bu kapsamda kıl kurdu enfeksiyonu için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve hangi remedinin ne zaman tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

CINA – Çocuklarda solucan sıkıntıları için faydalıdır. Uyku sırasında diş gıcırdatma Çocuk sinirli. İğne solucanlarına bağlı anal veya vajinal kaşıntı. Solucanlardan dolayı karında kramp, kolik ağrı olur. Diğer bir semptom, köpek açlığı veya solucanlar nedeniyle iştahsızlıktır. Cina, solucan sorunlarından kaynaklanan kasılmalar için iyi bir remedidir.

SANTONINE – Burunda kaşıntı, huzursuz uyku ve kas seğirmesi olan yuvarlak ve iğneli solucanlar için faydalıdır.

ABROTANUM – Belirgin bir zayıflığı olan yuvarlak solucanlar için kullanışlıdır. çocuk huysuz ve sinirlidir.

CALADIUM – Vajina kaşıntısı olan solucanlar için faydalıdır. Solucanlar perine üzerinde dolaşarak küçük kızlarda mastürbasyonu heyecanlandırmaya eğilimlidirler ve vajinaya girerler.

Yorum yapın