Kolesterol için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Muazzam şekilde işleyen vücut sistemimizde sağlıklı hücrelerin oluşturulabilmesi için kolesterol’e ihtiyaç bulunmaktadır. Kolesterol mumsu yapıda bir madde olmakla birlikte, yüksek kolesterol seviyeleri söz konusu olduğunda kalp hastalığı riski gibi ciddi konular devreye girmektedir.

Yüksek kolesterol ile kan damarlarında yağ birikimi gelişir. Sonunda, bu birikintiler büyür ve arterlerden yeterli kanın akmasını zorlaştırır. Bazen bu tortular aniden kırılabilir ve kalp krizi veya felce neden olan bir pıhtı oluşturabilir.

Yüksek kolesterol kalıtsal olabilir, ancak genellikle sağlıksız yaşam tarzı seçimlerinin sonucudur, bu da onu önlenebilir ve tedavi edilebilir kılar. Sağlıklı bir diyet, düzenli egzersiz ve bazen ilaçlar yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.

Belirtiler

Yüksek kolesterol hiçbir belirti göstermez. Kan testi, sahip olup olmadığınızı belirlemenin tek yoludur.

Nedenler

Kolesterol, proteinlere bağlı olarak kan yoluyla taşınır. Bu protein ve kolesterol kombinasyonuna lipoprotein denir. Lipoproteinin taşıdıklarına bağlı olarak farklı kolesterol türleri vardır. Bunlar:

 • Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL). LDL veya “kötü” kolesterol, kolesterol parçacıklarını vücutta taşır. LDL kolesterol, arterlerin duvarlarında birikerek onları sert ve dar hale getirir.
 • Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL). HDL veya “iyi” kolesterol, fazla kolesterolü alır ve karaciğere geri götürür.

Bir lipit profili ayrıca tipik olarak kandaki bir yağ türü olan trigliseritleri de ölçer. Yüksek bir trigliserit düzeyine sahip olmak da kalp hastalığı riskini artırabilir.

Neden olabilecek bazı faktörler;

 • Hareketsizlik
 • Obezite
 • Sağlıksız diyet
 • Sedanter yaşam tarzı, vb

Risk faktörleri

Kötü kolesterol riskini artırabilecek faktörler şunlardır:

 • Kötü beslenme. Hayvansal ürünlerde bulunan doymuş yağ ve bazı ticari olarak pişirilmiş kurabiyelerde, krakerlerde ve mikrodalgada patlamış mısırda bulunan trans yağlar yemek kolesterol seviyesini yükseltebilir. Kırmızı et ve tam yağlı süt ürünleri gibi kolesterolü yüksek yiyecekler de kolesterolü artıracaktır.
 • Obezite. Vücut kitle indeksinin (BMI) 30 veya daha fazla olması.
 • Egzersiz eksikliği. Egzersiz, vücudun HDL’sini veya “iyi” kolesterolünü artırmaya yardımcı olurken, LDL’yi oluşturan parçacıkların veya onu daha az zararlı yapan “kötü” kolesterolün boyutunu artırır.
 • Sigara içmek. Sigara içmek kan damarlarının duvarlarına zarar vererek onları yağ birikintilerine daha yatkın hale getirir. Sigara içmek aynı zamanda HDL veya “iyi” kolesterol seviyesini de düşürebilir.
 • Yaş. Vücudun kimyasındaki değişiklikler nedeniyle yaşlılıkta risk daha fazladır.
 • Diyabet. Yüksek kan şekeri, çok düşük yoğunluklu lipoprotein (VLDL) adı verilen tehlikeli kolesterolün daha yüksek seviyelerine ve HDL kolesterolün düşmesine katkıda bulunur. Yüksek kan şekeri de atardamar zarına zarar verir.

Komplikasyonlar

Yüksek kolesterol, arter duvarlarında tehlikeli bir kolesterol birikimine ve diğer tortulara neden olabilir. Bu tortular, arterlerdeki kan akışını azaltabilir ve bu da aşağıdaki gibi komplikasyonlara neden olabilir:

 • Göğüs ağrısı. Kalbe kan sağlayan arterler (koroner arterler) etkilenirse
 • Kalp krizi. Plaklar yırtılır veya yırtılırsa, plak yırtılma bölgesinde bir kan pıhtısı oluşabilir – kan akışını bloke eder veya serbest kalır ve aşağı akıştaki bir arteri tıkar. Kalbin bir kısmına kan akışı durursa.
 • Felç. Bir kan pıhtısı beynin bir kısmına kan akışını engellediğinde inme meydana gelir.

Önleme

Kolesterolü düşürebilen aynı kalp-sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri, ilk etapta yüksek kolesterol sahibi olmanızı önlemeye yardımcı olabilir. Yüksek kolesterolü önlemeye yardımcı olmak için;

 • Meyve, sebze ve kepekli tahılları vurgulayan düşük tuzlu bir diyet yapın
 • Hayvansal yağ miktarını sınırlayın ve iyi yağları ölçülü kullanın
 • Fazla kilolardan kurtulun ve sağlıklı bir kiloyu koruyun
 • Sigara içmekten kaçının
 • Haftanın çoğu gününde en az 30 dakika egzersiz yapın
 • Alkolü ölçülü tüketin, eğer varsa
 • Stres Yönetimi

Kolesterol için Homeopati Tedavisi ve Remediler

İşlenmiş gıdalar ve kötü yaşam tarzı ile gittikçe daha fazla gündeme gelen kolesterol, birçok kişinin muzdarip olduğu bir rahatsızlıktır. Ana şikayet olarak kolesterol konusunda homeopati tedavisi almak isteyen bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez yapılır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerinde ki tüm hastalık belirtileri tespit edilir. Daha sonrasında alanında uzman deneyimli bir homeopati eğitimi almış doktor homeopat hastanın göstermiş olduğu hastalık belirtilerini dikkate alarak bütüncül bir iyileşme olması amacıyla yaptığı değerlendirme sonrasında hasta semptomlarına uyacak en doğru remediyi tespit eder ve böylelikle hasta kişinin kolesterolü için homeopatik tedavisi başlamış olur. Bu kapsamda kolesterol için homeopati tedavisinde en çok tercih edilen remediler ve bu remedilerin hangi durumlar için kullanılması gerektiği aşağıda yer almaktadır.

CRATEAGUS OXYACANTHA:

Uykusuzluk, kansızlık, yüksek arter tansiyonu, düzensiz nabız ve solunum ile kolesterol için faydalıdır. Arterlerdeki birikintiler üzerinde çözücü gücü var, İdrar diyabeti. Atardamarlardaki kabuklu ve kireçli tortular üzerinde çözücü gücü var. Bu homeopati ilacı, sinir semptomlarıyla ilişkili kolesterol için seçilmiştir. Belirtileri hiçbir durumda güç veya canlılık artışına işaret etmez.

Cholesterinum:

Karaciğerin ca’sında bir remedi olarak önerilen kolesterin. Vitreus opasiteleri. İnatçı hepatik tıkanıklıklar. Sarılık, safra taşları. İnatçı hepatik tıkanıklıklar.

Chelidonium:

Hepatik ve safra kesesi tıkanıklığına bağlı sarılık için harika bir remedi. Safra taşları kolik. Karaciğer büyümesi. Fermantasyon ve halsiz bağırsaklar.

Phosphorus:

Sinir semptomları ile ilişkili kolesterol için faydalıdır. Semptomları hiçbir durumda güç veya canlılık artışına veya herhangi bir gerçek işlev uyarısına işaret etmez. Yıkıcı metabolizma, karaciğerin sarı atrofisi ve subakut hepatit için remedi. Kan ekstravazasyonları; yağlı dejenerasyonlar, siroz, çürük, genellikle Phosphorus.etc’yi gerektiren patolojik durumlardır.

Kolesterol tedavisi için doğal, alternatif, acısız, ağrısız, yumuşak bir iyileşme istiyorsanız bu konuda uzmanlaşmış homeopati doktorlarından randevu oluşturabilir yada sizler için hazırladığımız homeopati tedavisi veren doktorlar yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum yapın