Kore Hastalığı için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Kore hastalığı, istemsiz, öngörülemeyen vücut hareketlerine neden olan bir hareket bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Yunanca “dans” kelimesinden türetilmiştir. Hasta genellikle kıpır kıpır ve sakar görünür. Vücudun çeşitli kısımlarını etkileyebilir ve konuşma, yutma, duruş ve yürüyüşe müdahale edebilirler. Kore, kaygı ve istemli hareketlerle kötüleşebilir ve uyku sırasında azalır. Kore, tekrarlayan veya ritmik olmayan, ancak bir kastan diğerine akıyor gibi görünen kısa, yarı yönlendirilmiş, düzensiz hareketlerle karakterizedir.

Bu ‘dans benzeri’ kore hareketleri genellikle bükülme ve kıvranma hareketlerini ekleyen atetoz ile ortaya çıkar. Yürümek zorlaşabilir ve garip duruşlar ve bacak hareketleri içerebilir.

Kore Belirtileri ve Belirtileri

Kore semptomları genellikle buna neden olan duruma bağlıdır. Yaygın bir semptom “sütçü kız tutuşudur”. Bu durumdaki kişiler koordineli el kaslarına sahip değildir ve ellerini sağıyormuş gibi sıkar ve serbest bırakır. Başka bir semptom, dilin istemsiz olarak dışarı çıkmasıdır.

Kore hareketleri hızlı veya yavaş olabilir. Bir kişi acı içinde kıvranıyor gibi görünebilir ve bedensel kontrolü olmayabilir. Bu hareketler aynı zamanda dansa benzer veya piyano çalmaya benzer olarak da adlandırılmıştır.

Kore ile ilişkili durumlar ve semptomları şunları içerir:

Huntington Hastalığı

Huntington hastalığı kalıtsal bir hastalıktır. Beyninizdeki sinir hücrelerinin parçalanmasına neden olur. Huntington hastalığı olan kişiler, istemsiz sarsıntı veya kıvranma gibi kore semptomları yaşayabilir. Sütçü kızın kavraması da yaygın bir semptomdur.

Kore Akantositozu

Bu durum çok nadir görülen bir genetik bozukluktur. Şekilsiz kırmızı kan hücreleri ile karakterizedir. Nörolojik anormalliklere neden olur ve beyin fonksiyonlarını etkiler.

Bu durum için Kore genellikle şunları içerir:

 • Anormal kol ve bacak hareketleri
 • Omuz silkiyor
 • Pelvik baskılar

Yüzün hızlı, amaçsız hareketlerini de içerebilir.

Bu tür koreye sahip kişilerde distoni de görülebilir. Bu, ağız ve yüzdeki istemsiz kas kasılmaları ile karakterize edilir, örneğin:

 • Diş gıcırdatma
 • İstemsiz geğirme
 • Salya akması veya tükürme
 • Dudak ve dil ısırma
 • Konuşma veya iletişimde zorluk
 • Yutma zorluğu
 • Homurdanma, istemsiz konuşma veya geveleyerek konuşma gibi vokal tikler

Kore ve distoniye ek olarak, bu durum aşağıdakilere neden olabilir:

 • Nöbetler
 • Nöropati
 • Duyu kaybı
 • Kas Güçsüzlüğü
 • Davranış ve kişilik değişiklikleri

Sydenham’ın Koresi

Sydenham koresi esas olarak çocukları ve ergenleri etkiler. Bir streptokok enfeksiyonunu takip eder. Ayrıca romatizmal ateşin bir komplikasyonu olabilir.

Bu tür kore esas olarak şunları etkiler:

 • Yüz
 • Kollar
 • Eller

Giyinmek veya kendinizi beslemek gibi temel görevleri yerine getirmeyi zorlaştırarak gönüllü hareketleri engelleyebilir.

Ayrıca şunlara da yol açabilir:

 • Sık sık düşen veya dökülen öğeler
 • Anormal yürüyüş
 • Kas Güçsüzlüğü
 • Konuşma bozukluğu
 • Azalmış kas tonusu

Bu kore tipine sahip kişilerde genellikle sütçü kız tutuşu görülür. Diğer bir yaygın semptoma “harlequin dili” denir. Bu semptomu olan bir kişi dilini çıkarmaya çalıştığında, dil bunun yerine içeri ve dışarı çıkar.

Kore, bazıları geçici ve bazıları kronik olmak üzere birkaç ek nedenle ilişkilidir. Bu nedenler şunları içerir:

 • AIDS
 • Huntington hastalığı gibi genetik koşullar
 • Sistemik lupus eritematozus gibi bağışıklık koşulları
 • Sydenham koresi gibi enfeksiyonla ilgili durumlar
 • Levodopa ve nöroleptikler dahil ilaçlar
 • Hipoglisemi dahil metabolik veya endokrin bozukluklar
 • Kore gravidarum olarak bilinen gebelik

Kore Hastalığı için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Doğal, alternatif, acısız, ağrısız ve yumuşak bir şekilde iyileştirme özelliğine sahip tedaviler arasında yer alan Homeopati, 200 yıldan fazla bir zamandır tüm dünyada güvenle kullanılmaktadır. Birçok kronik sorun ve karmaşık hastalıkların tedavisinde başarılı sonuçlar alınabilen homeopati tedavisinde, kore hastalığı şikayetiyle başvuran hasta kişiye öncelikli olarak kapsamlı bir anamnez uygulanır. Bu anamnezde, deneyimli bir homeopat hekim tarafından hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki tüm hastalık belirtileri tespit edilir. Daha sonrasında ise homeopat doktor tarafından yapılan değerlendirme sonrasında hasta kişinin göstermiş olduğu tüm semptomlara uyacak en doğru remedinin tespit edilmesi ile homeopati tedavisi başlar. Bu kapsamda kore hastalığının homeopatik tedavisinde kullanılan remediler ve hangi durumlar için tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibi olmaktadır.

Tarentula Hispanica – Kore Hastalığı için Bir Numaralı Remedi

Tarentula Hispanica, koreyi yönetmek için ilaç listesinin başında gelir. Bu remedinin gerekli olduğu durumlarda tüm uzuvlar istemsiz hareketlerden etkilenir. Buna yoğun hiperestezi (cildin artan hassasiyeti) ile müdahale edilebilir. Kolun sürekli hareketleri, kolların bir yandan diğer yana savrulması, ellerin elle herhangi bir şey yapmakta zorlanmaya neden olan sürekli hareketi eşlik eden bazı belirtilerdir. Bacak ve ayakların istemsiz hareketleri belirgindir ve yürüyememeye yol açar. Konuşma güçlüğü, istemsiz hareketlerle dilde ağırlık, başın koreik hareketleri de mevcuttur. Bu gibi durumlarda baş şiddetle bir yandan diğer yana ve diğer yönlere çevrilir. Yüz kaslarındaki sinir kasılmaları da not edilir.

Mygale – Yüz, Kol ve Bacakların Kontrol Edilemeyen Hareketleri İçin

Mygale, kol, bacak ve yüzün kontrol edilemeyen hareketleriyle oluşan koreyi tedavi etmek için faydalı bir ilaçtır. Bunlar arasında en belirgin olanı yüz kaslarının kasılmaları ve hareketleridir. Bacaklarda sürekli bir hareket vardır. Bacaklar aşırı derecede sarsılarak ayakta durmayı veya yürümeyi zorlaştırır. Yürüyüş dengesizleşir ve elleri bir dakika bile aynı pozisyonda tutmak zorlaşır. Mygale ihtiyacı olan kişide istemsiz baş hareketleri de olabilir, başını geriye sonra öne doğru fırlatması belirgindir. Başın (çoğunlukla sağ tarafa) sürekli sarsılması da not edilir. Geceleri omuz silkme, dil çıkarmada zorluk ve diş gıcırdatması Mygale kullanımının diğer belirtileridir. Kore semptomları uyku sırasında iyileşir ve Mygale’in endike olduğu sabahları daha da kötüleşir.

Agaricus  – Belirsiz, Kararsız Yürüyüşlü Kore İçin

Agaricus, belirsiz, kararsız bir yürüyüşün belirgin olduğu kore vakaları için iyi endikedir. Yürürken kişi yolundaki her şeye takla atıyor. Hem bir vücut parçasının tek kaslarının istemsiz hareketi/sarsıntısı hem de tüm vücudun istemsiz titremesi/dansı için verilir. Uzuvlar, yukarıdaki belirtilerle soğuk ve zayıf hissedebilir. Kore uzuvları çapraz olarak, yani sol kol ve sağ bacağı etkilediğinde de yararlıdır.

Cina  – Yüz ve Üst Uzuvları Etkileyen Kore İçin

Cina, yüzü ve üst uzuvları etkileyen kore için yararlı bir çaredir. Yüzdeki istemsiz hareketler göz çevresinde işaretlenir. Diğer bir özellik ise kolların yan yana atılmasıdır. Uzuvlar sarsılma ve titreme ile bozulur. Elin bir zayıflığı da mevcuttur, bu da bir şeyleri tutmayı zorlaştırır. Şikayetler genellikle bir tarafta görünür. Sinirlilik, çığlık atma, çarpıcı ve huzursuz uyku gibi birkaç genel semptom da mevcut olabilir.

Causticum  – Sağ Taraf Kore için

Causticum, koreyi yönetmek için bir sonraki önde gelen remedidir. Kostikum en çok, vücudun sağ tarafının daha fazla etkilendiği kore vakalarında endikedir. Yüz, dil, kol ve bacak etkilenir. Uzuvlarda belirgin bir bükülme ve sarsıntı var. İstenmeyen vücut hareketleri ile dengesiz bir yürüyüş mevcuttur. Yukarıdaki semptomlarla birlikte kas zayıflığı da mevcuttur. Semptomların kötüleşmesi gece boyunca not edilebilir. Causticum ayrıca hamilelik sırasında kore için endikedir.

Cuprum Met  – Sol Taraf Kore için

Cuprum Met, vücudun sol tarafını etkileyen kore için değerli bir ilaçtır. Kollarda ve bacaklarda titreme var. Kollar ve bacaklar da zayıf, yorgun ve topal hissedilir. Kas kasılmaları olabilir. Ellerin sarsılması da mevcuttur. Kişi elinde hiçbir şey tutamaz ve nesneler yere düşer. Konuşma, dilin titremesinden de etkilenir, vb.

Yorum yapın