Omurilik Sıkışması için Homeopati Tedavisi ve Remediler

Vücudumuzda omurilikte beyin ve vücudun geri kalanı arasında sinyaller veya mesajlar gönderen sinirler bulunur. Omurilik sıkışması, bir kitle kord üzerine baskı uyguladığında meydana gelir. Bir kitle, bir tümör veya kemik parçası içerebilir. Sıkıştırma, boyundan alt omurgaya kadar omurilik boyunca herhangi bir yerde gelişebilir.

Omurilik Sıkışması Belirtileri

Omurilik sıkışmasının belirtileri değişebilir. Sıkıştırmanın ne kadar şiddetli olduğuna ve omuriliğin hangi bölgesinin sıkıştırıldığına bağlıdırlar.

En sık görülen semptomlardan biri sırtta veya boyunda sertlik veya ağrıdır. Bacaklarda, ellerde ve kollarda uyuşma veya güçsüzlük de gelişebilir. Sıkıştırma lomber bölgedeyse, kauda ekina sendromu olarak bilinen bir durum gelişebilir. Bu sendromun belirtileri şunlardır:

  • bacaklarda şiddetli ağrı ve güçsüzlük
  • bağırsak ve mesane kontrolü kaybı
  • bacakların arkasında ve iç uyluklarda şiddetli uyuşukluk

Omurilik sıkışması, ince motor becerileri ve koordinasyonu etkiler.

Omurilik Sıkışmasının Nedenleri

Omurilik sıkışmasının birçok olası nedeni vardır. Bazı durumlarda kompresyon aniden ortaya çıkabilir. Sıkıştırma, diğer durumlarda zamanla meydana gelebilir. Omurilik sıkışmasının nedenleri arasında şunlar bulunur:

  • Artrit gibi bazı dejeneratif hastalıklar omurilik sıkışmasına neden olabilir.
  • Rüptüre bir disk omurilik sıkışmasına neden olabilir.
  • Omuriliğin veya kordonun etrafındaki alanın yaralanması, kompresyona neden olabilecek şişmeye neden olabilir.
  • Kayropraktik manipülasyon ile birleşen kanama bozuklukları, omuriliği sıkıştıran büyük pıhtılara neden olabilir.
  • Kemik mahmuzları omurilik kanalını daraltarak omuriliğin sıkışmasına neden olabilir.
  • Kanserli ve kanserli olmayan tümörler, omuriliğe yakın boşlukta büyüyebilir. Bu meydana gelirse, tümör kord üzerine baskı uygulayarak kompresyona neden olabilir.

Omurilik Sıkışmasının Risk Faktörü

Herkes bir yaralanmaya sahip olabilir veya omurilik sıkışmasına yol açan bir durum geliştirebilir. Birkaç faktör riski artırabilir. Kötü kaldırma tekniklerinin kullanılması, omurilik sıkışmasına neden olabilecek boyun veya sırt yaralanması riskini artırabilir. Osteoartriti olan kişiler de omurilik sıkışması geliştirme riski altında olabilir.

Omurilik Sıkışması için Homeopatik Tedavi ve Remediler

Homeopati, doğal ve alternatif bir tedavi olmasının yanı sıra, tedavi sırasında ağrısız, acısız, yan etkisiz ve yumuşak tedavi etme özelliği sayesinde tüm dünyada güvenle tercih edilmektedir. Ana şikayet olarak omurilik sıkışması için başvuran bir hastaya ilk olarak kapsamlı bir anamnez uygulanır. Bu anamnezde hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerinde mevcut tüm hastalık belirtileri tespit edilir. Daha sonrasında alanında uzman homeopat doktor tarafından yapılacak olan analiz ile hasta kişinin göstermiş olduğu semptomların tümüne uyacak en doğru remedinin tespit edilmesi ile hasta kişinin tedavisine başlanır. Bu amaçla omurilik sıkışması için homeopati tedavisinde kullanılan remediler ve bu remedilerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği aşağıdaki gibidir.

Cimicifuga : Boyunda sertlik ve ağrı ile spinal kompresyon için çok faydalı bir ilaç

Nux vomica : Hareketsiz yaşayanlar, kabızlık çekenler, alkol kullananlar için faydalı bir ilaçtır. Omurgada yanma olur, dönmekte zorlanınca çok faydalıdır.

Lachnantes : Şiddetli kas spazmı ve uyuşma ile sinir sıkışması için yararlıdır.

Calc.Carb : Sabahları rijitlik ve tutukluk olduğunda sinir sıkışmasında çok faydalıdır, hastanın dönemediği ve kolayca zorlanma eğilimi olduğunda çok faydalıdır.

Rhus. Tox :Yanlış pozisyondan<oturma, efor> sıcaklık uygulamasından ağrı olduğunda sinir sıkışması için faydalıdır.

Yorum yapın